۲۹ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۲:۵۳
کد خبر: 81547543
T T
۰ نفر
كاهش صادرات ایتالیا در سال 2015 میلادی

رم - ایرنا - موسسه ملی آمار ایتالیا (ایستات) در گزارشی اعلام كرد كه سال 2015 برای تجارت خارجی ایتالیا آغاز خوبی نداشت و میزان صادرات این كشور در ماه ژانویه تا سطح 4.2 درصد كاهش داشته است.

این میزان كاهش نتیجه میانگین كاهش صادرات به اتحادیه اروپا به میزان چهار و هفت دهم درصد (% 4.7 -) و كاهش صادرات به بازارهای خارج از اتحادیه اروپا به میزان سه و نیم دهم درصد (% 3.5 -) است.

اقتصاد سیاسی ازجمله دلایل كاهش صادرات كالاهای ایتالیا به خارج از اتحادیه اروپا شناخته شده است. به عنوان مثال كاهش صادرات به كشور روسیه ( به دلیل تحریم های اعمالی) به میزان سی و شش و هفت دهم درصد (% 36.7-)، كاهش صادرات به كشورهای آفریقای شمالی به دلیل بحران های منطقه ای مانند جنگ داخلی لیبی به میزان بیست و نه درصد (% 29-) بوده است.

اداره آمار ایتالیا با اشاره به تورم نرخ ارز در روسیه كه یكی از عمده ترین دلایل به حداقل رسیدن صادرات به این كشور است اعلام كرد : در حالیكه در ژانویه گذشته در روسیه برای خرید هر یك یورو 45 روبل لازم بود امروزه این رقم به 70 روبل رسیده است و این موجب گردیده تا در بخش اتومبیل، صادرات بخش اتومبیل ایتالیا به روسیه تقریباَ به صفر برسد.

به نوشته روزنامه اقتصادی ایل سوله، درآمد حاصل از صادرات كالاهای ایتالیایی طی سال های بحرانی گذشته، كاهش فروش در بازار داخلی را جبران كرد، صادراتی كه البته با مشكلات ژئوپولیتیكی مختلفی روبرو است به عنوان مثال در همین كشور روسیه كه امروزه به یل كاهش ارزش روبل برای خرید یك جفت كفش ایتالیایی كه ارزش آن 100 یورو است، باید دو هزار و 600 روبل پرداخته شود و این قیمت 60 درصد بیشتر از بهای پرداختنی برای همین كفش در ژانویه سال 2014 است.

طی سال 2014 شركتهای ایتالیایی به دلیل تحریمهای دو جانبه دو میلیارد یورو از درآمد خود را در این كشور از دست داده اند و بعلاوه پیش بینی می شود این رقم در سال 2015 به 3.5 میلیادر یورو نیز برسد كه با این ترتیب سطح صادرات كالاهای ایتالیایی به روسیه در پایان امسال به رقم سال 2005 باز خواهد گشت.

پاروپام*1*461**1577

سرخط اخبار جهان