۲۹ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۲:۳۵
کد خبر: 81547537
T T
۰ نفر
تونس: مهاجمان موزه باردو در خاك لیبی آموزش دیده بودند

تهران – ایرنا – وزیر مشاور در امور امنیتی دولت تونس روز جمعه اعلام كرد كه دو مهاجم مسلح كه در حمله به گردشگران بیگانه در موزه باردو تونس 21 تن ازجمله 20 گردشگر را كشتند، در خاك لیبی آموزش دیده بودند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از تونس، رفیق الشلی به یك شبكه تلویزیونی خصوصی این كشور گفت كه مهاجمان كه عناصر تندروی تكفیری بوده اند در دسامبر به صورت غیرمجاز از از این كشور به خاك لیبی رفته و پس از دیدن آموزش كاربرد سلاح به تونس بازگشته اند.

وی افزود كه هنوز جزییات این امر را در اختیار ندارد اما مهاجمان به نامهای یاسین العبیدی و حاتم خشناوی در یكی از پایگاههای آموزشی شهروندان تونس در شهرهای صبراته، بنغازی و یا درنه آموزش دیده اند.

گروه تروریستی داعش مسئولیت تهاجم مرگبار روز چهارشنبه را به موزه باردو در كنار ساختمان مجلس به عهده گرفت كه در آن افزون بر 20 گردشگر یك افسر پلیس و دو مهاجم كشته شدند.

همچنین پلیس تونس روز پنجشنبه اعلام كرد كه 9 تن را به اتهام ارتباط با این حمله تروریستی دستگیر كرده است.

پلیس این كشور افزود كه پنج تن از این افراد بطور مستقیم با دو مهاجم مسلح كه روز چهارشنبه در حمله تروریستی شركت داشتند، مرتبط بودند و چهار تن دیگر به اتهام كمك به این گروه تروریستی در مركز تونس دستگیر شده اند.

منابع رسمی، گردشگران خارجی را شهروندان كشورهای لهستان، ایتالیا، آلمان و اسپانیا و شمار مجروحان این حمله تروریستی را 24 نفر اعلام كرده اند.

مقامهای تونس اعلام كرده اند كه از حدود سه هزار فردی كه این كشور را برای پیوستن به گروههای تروریستی مانند القاعده و داعش ترك كرده اند، حدود 500 تن به این كشور بازگشته اند كه موجب نگرانیهای امنیتی برای این كشور شده است.

به گفته حبیب الصید نخست وزیر تونس، هدف این اقدام تروریستی صنعت گردشگری این كشور بوده است كه با جذب حدود شش میلیون گردشگر در سال 2014منبع اصلی درآمد این كشور به شمار می رود.

موزه ملی تونس یكی از مراكز جذاب گردشگری در این كشور به شمار می رود كه در آن موزاییك های رومی كه بزرگترین این مجموعه در سطح جهان است، به نمایش گذاشته شده است.

صید در سخنانی كه چهارشنبه شب از شبكه تلویزیون رسمی این كشور پخش شد اعلام كرد، علاوه بر دو تروریست كشته شده در حادثه گروگان گیری موزه باردو، سه نفر دیگر نیز در این اقدام تروریستی شركت داشته اند كه فراری هستند.

باجی قائد السبسی رییس جمهوری تونس و هیات دولت این كشور به ریاست صید، روز پنجشنبه در پی حمله تروریستی روز پیش از آن به موزه باردو، دستور استقرار نیروهای ارتش را در شهرهای مهم این كشور صادر كرد.

از سوی دیگر وزارت كشور تونس اعلام كرد كه گارد ملی و نیروهای مبارزه با تروریسم این كشور در روزهای گذشته 10 تروریست را كه قصد داشتند از طریق استان مدنین وارد خاك لیبی شوند و به گروههای تروریستی بپیوندند، دستگیر كرده اند.

گروهك تكفیری عقبه بن نافع وابسته به شبكه القاعده، مهمترین گروه تروریستی فعال در تونس به شمار می رود در كوههای الشعانبی پناه گرفته و در سه سال گذشته بارها به نیروهای نظامی و امنیتی تونس حمله كرده است.

همچنین گروهك موسوم به انصار الشریعه نیز كه سیف الله بن حسین ملقب به ابوعیاض آن را پایه گذاری كرده، در تونس فعال است و بر اساس اعلام دستگاههای امنیتی این كشور، این گروه در قتل شكری بلعید و محمد البراهمی ازجمله مخالفان سیاسی دولت وقت تونس، دست داشته است.

منطقه مرزی مشترك میان شمال غرب لیبی و جنوب غرب تونس و جنوب شرق الجزایر مثلثی را تشكیل می دهند كه محل رفت و آمد عناصر گروهكهای تروریستی و نقل و انتقال سلاح میان این سه كشور به شمار می رود.

خاورم**1486**1577