روابط تهران-اسلام آباد در سال 93 از نگاه دیپلمات ارشد پاكستان: سالی خوب و روابطی پویا

اسلام آباد - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه در آخرین روز سال 1393 هجری شمسی، ضمن تبریك فرا رسیدن سال نو به ملت ایران، سال رو به پایان را سالی خوب و همراه با روابطی پویا و فعال برای مناسبات تهران - اسلام آباد توصیف كرد.

خانم تسنیم اسلم امروز (جمعه مصادف با بیست و نهم اسفند) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن تبریك فرا رسیدن نوروز و سال نو ایرانی به همه مردم ایران و اظهار امیدواری نسبت به اینكه سال جدید، سالی سرشار از موفقیت ها و ییروزی ها برای ایران و ایرانیان باشد، گفت: روابط دو كشور همسایه ایران و پاكستان، روابطی تاریخی، دارای ریشه های عمیق و بر مبنای مشتركات فراوان دینی و فرهنگی است و دو كشور همواره از روابطی خوب و پایدار برخوردار بوده اند.

وی سال 1393 را سالی خوب در روابط و تحولات میان دو كشور در زمینه های گوناگون به ویژه زمینه های سیاسی و اقتصادی دانست و گفت: دیدارها و سفرهای متعدد مقامات و هیات های عالی رتبه میان دو كشور در سال 1393 هجری شمسی از جمله سفر محمد نواز شریف نخست وزیر پاكستان به تهران، سفر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی ایران به اسلام آباد ، سفر هیات عالی اقتصادی ایران به اسلام آباد به ریاست علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران و برگزاری نوزدهمین كمسیون مشترك اقتصادی دو كشور و سفر معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر خارجه ایران به اسلام آباد كه حاكی از سپری شدن سالی خوب و همراه با پویایی در روابط دو كشور است.

وی اظهار داشت: برخی مسایل مربوط به روابط اقتصادی میان دو كشور وجود داشت كه در سال 1393، دو كشور توانستند آن را حل و فصل كنند. به عنوان مثال مشكلاتی در زمینه انجام پرداخت ها و رد وبدل شدن پول میان دو كشور وجود داشت كه توانستیم راهكارهایی برای آن پیدا كنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه پاكستان گفت: در سال 1393 هجری شمسی كارهای جدیدی در زمینه افزایش صادرات برق از ایران به پاكستان انجام شد و گفت و گوها درباره طرح خط لوله گاز ایران و پاكستان در طول این سال همواره ادامه داشت و همچنان نیز در دستور كار دو كشور قرار دارد.

خانم تسنیم اسلم با تاكید بر اینكه در سال 1394، باید گام های بلندتری در توسعه روابط همه جانبه تهران – اسلام آباد برداشته شود، گفت: توجه و تمركز بیشتر بر طرح های اقتصادی و همكاری های تجاری و افزایش همكاری های پارلمانی از موضوعاتی است كه باید در دستور كار دو طرف برای تقویت همكاری ها قرار گیرد.

وی میزان تماس ها، رایزنی ها، سفرها و دیدارهای انجام شده در سال 93 شمسی میان مقامات و مسوولان دو كشور را قابل قبول ارزیابی و تاكید كرد كه این روند باید در سال جدید نیز با وسعت بیشتری ادامه یابد و دو كشور باید به سمتی بروند تا فارغ از مسایل منطقه ای و بین المللی، زمینه توسعه بیش از پیش روابط در تمامی زمینه ها را فراهم كنند.

این دیپلمات ارشد پاكستان با بیان اینكه دو كشور در طول سال 93 در خصوص برخی مسایل مرزی به توافق هایی رسیدند، گفت: تماس ها و گفت و گوهای مستقیم و رو در رو بین مقامات و مسوولان دو طرف باید استمرار یابد و نباید به گونه ای باشد كه پیام ها بین دو كشور از طریق رسانه ها رد و بدل شود زیرا رسانه ها گاهی مشكل ساز می شوند.

سخنگوی وزارت امور خارجه پاكستان همچنین با تاكید بر اهمیت و ضرورت حفظ وحدت میان كشورهای جهان اسلام به ویژه ایران و پاكستان گفت: پاكستان هرگز به هرگونه ائتلافی كه علیه هر كشوری به ویژه كشورهای مسلمان تشكیل شود، ملحق نخواهد شد زیرا معتقد و متعهد به تقویت وحدت میان امت اسلامی و جهان اسلام است.

وی با تاكید برضرورت كنار گذاشتن اختلافات میان كشورهای مسلمان و تقویت وحدت و یكپارچگی گفت: اگر اجازه دهیم اختلاف ها میان كشورهای مسلمان شكل بگیرد، در واقع خودمان با دست خود زمینه را برای بازی كسانی كه به دنبال ایجاد تفرقه و خصومت میان مسلمان هستند، فراهم می كنیم.

آساق*3**1723

سرخط اخبار جهان