تصادفات جاده ای ازسالانه 28هزار نفر به كمتر از 17هزار نفر رسید

تهران-ایرنا- رئیس پلیس راهور ناجا از كاهش تصادف های جاده ای در سال های اخیر خبر داد و گفت: آمار تصادفات جاده ای سالانه از 28هزار به كمتر از 17 هزار نفر رسید كه تلاش داریم این رقم را به حداقل برسانیم.

به گزارش روز جمعه ایرنا، سردار اسكندر مومنی پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته تهران افزود: بر این اساس ما با كاهش 11هزار تصادفات جاده ای طی این سال ها روبرو بودیم كه امیدواریم شاهد كاهش بیشتری در تصادفات جاده ای باشیم.

مومنی درعین حال تصریح كرد: البته این به این معنا نیست كه عدد 17 هزار نفر در تصافادت جاده ای رقم خوبی است اما جای امیدواری است كه بتوانیم این رقم را به حداقل برساینم.

وی ادامه : در گذشته كه ایران در آمار تصادفات جاده ای رتبه نخست را داشت ، این رتبه به میانگین رسیده است و به دنبال آن هستیم تا رقم را طی یكی دوسال آینده به 13هزار نفر كاهش دهیم .

رئیس پلیس راهور ناجا با بیان اینكه بیش از 41 درصد تصادفات جاده ای به دلیل واژگونی خودروها بوده است گفت: در 24 ساعت اخیر 32 نفر در جاده ها كشته شده اند.

مومنی در ادامه اظهار داشت:اهمیت و ارزشی كه دین مبین اسلام برای جان انسان ها قائل شده بسیار والاست . همانطور كه رهبر معظم انقلاب انقلاب در دیدار عوامل طرح نوروزی گفتند دستگاه ها و مسوولین تلاش خود را برای به حداقل رساندن تلفات جاده ای بكار گیرند و ما نیز در تلاش هستیم تا آمار تصادفات جاده ای را پیش از بیش كاهش دهیم.

وی اظهار داشت: در حال حاضر در دنیا بیش از یك میلیارد و 700میلیون وسیله نقلیه موتوری وجود دارد كه سالانه بیش از یك میلیون و 300هزار نفر در دنیا دراثر حوادث رانندگی كشته می شوند.

رییس پلیس راهوار ناجا افزود: در سال میلادی گذشته (2014) به تعداد كشته های دنیا هم افزوده شد و سازمان ملل پیش بینی كرده كه اگر این روند ادامه یابد طی 10 سال آینده تعداد كشته ها دوبرابر می شوند.

به گفته مومنی، اوج تصادفات جاده ای ایران در سال های 84-85 بوده كه در آن مطقع بیش از 28 هزار نفر در سفرهای جاده ای كشته شده اند در حالی كه تعداد خودروها در كشور در این سال كمتر از 7 میلیون نفر بود.

وی در عین حال گفت: در حال حاضر تعداد كشته ها به كمتر از 17 هزار نفردر تصادفات جاده ای رسید ، در حالی كه تعداد خودروها قریب به سه برابر شده است .

رییس پلیس راهوار ناجا همچنین به یكی از شاخص هایی كه در بررسی آمار تصادفات جاده ای مورد محاسبه قرار می گیرد،اشاره كرد و افزود: تعداد كشته ها را به ازای هر 10هزار وسیله نقیله محاسبه می كنند و در بسیاری از كشورها نیز40 تا 100هزار نفر كشته می دهند.

مومنی اظهارداشت: براساس همین محاسبه در سال 84 تعداد كشته ها در كشور به ازای هر 10هزار وسیله نقلیه 25 نفر بود كه اكنون به 6 نفر رسید در حالی كه میانگین دنیا تعداد كشته ها را به ازای هر10هزار وسیله نقلیه هفت و نیم نفر است.

رییس پلیس راهوار ناجا ادامه داد: ایران كه در تصافات جاده ای طی سال های 84-85 رتبه نخست دنیا را داشت اكنون به كمتر از رتبه میانگین رسیده است .

مومنی با بیان اینكه آمار 17هزار كشته در تصادفات جاده ای ایران نیز باید كاهش یابد گفت: طی یكسال گذشته حدود 1200 انسان كمتر كشته شدند كه این به دلیل رعایت قانون و همت همه دستگاه ها و مردم بوده است.

وی هدف گذاری برای پایان سال 95را كاهش تصادفات جاده ای از 17 هزار به 13هزار نفر عنوان كرد و افزود: همچنین به ازای هر 10هزار وسیله نقیله تعدا كشته ها از 6 نفر به 4 نفر برسد كه این شدنی است زیرا ملت ما نشان دادند چیزی كه بخواند و اراده كنند محقق می شود.

مومنی رویكردهای اصلی پلیس برای كاهش این تلفات جاده ای ، فعالیت های فرهنگی و آموزشی برشمرد و گفت: برخی از ما در رانندگی با شتاب عمل می كنیم كه باید اولویت اول ما تغییر در رفتار رانندگی از طریق اقدامات آمورزشی و فرهنگی باشد كه البته همین عامل باعث كاهش تلفات جاده ای شده است.

وی اولویت دوم در 93 و ادامه آن را در سال 94استفاده از سیستم و كنترل های هوشمند ذكر كرد و گفت : این اقدام باعث سرعت و دقت در كار و صحت عمل بیشترمی شود.

رییس پلیس راهوار ناجا افزود: معتقدیم كه اگر یكسال پول جریمه ها را به توسعه سیستم های هوشمند اختصاص دهیم بیش از 40 درصد تصادفات كاهش می یابد.

مومنی درباره راه اندازی سامانه 110120 طی امسال برای ارائه گزارشات از سوی مردم گفت: با این سامانه مسافران كه از حمل و نقل عمومی برای سفر استفاده می كنند می توانند تخلفاتی از جمله سرعت و سبقت غیرمجاز، حركات مارپیچ و توقف نكردن برای نماز ازسوی رانندگان را گزارش دهند.

وی ادامه داد : با راه اندازی این سامانه خوشبختانه برخی از ایت خلفات كاهش یافت.

رییس پلیس راهوار ناجا از دیگر اقدامات پلیس راهنمایی و رانندگی را اصلاح توقف مطلقا ممنوع در كنار مساجد عنوان كرد و افزود: این عنوان به ایستادن مطلقا ممنوع بجز اقامه نماز تغییر یافت، یعنی هنگام اقامه نماز اگرفردی خودرواش را در این اماكن متوقف كند مشمول جریمه نمی شود.

مومنی با بیان اینكه این ایام بزرگترین عملیات ترافیكی سال است و همه مردم بیش از یكبار به سفر می روند،گفت: بیش از90 درصد جابجایی بار و مسافر زمینی محور و كمتر از 10 درصد از طریق ریلی، هوایی و دریایی صورت می گیرد.

وی افزود: 50هزار نیروی راهنمایی رانندگی در كل مشوربرای خدمتگزاری به مردم در سراسر كشور حضور دارند اما انتظار می رود كه مردم هم قانون را رعایت كنند و ما با رعایت پرهیز از سرعت و سبق غیر مجاز و خواب آلودگی می توانیم جلوی بیش از 70درصد تصادفات را بگیریم.

پیش از این موسی حقانی رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر همزمان درباره نهضت ملی شدن صنعت نفت ایران سخنرانی كرد.

ورزشی**9250**1601**