با وجودكارشكنی‌های آمریكا، استرالیا به چین پاسخ مثبت داد

پكن - ایرنا - استرالیا با وجود مخالفت‌های قبلی در خصوص پیوستن به بانك سرمایه گذاری طرحهای زیرساختی آسیا (AIIB) و كارشكنی های آمریكا، از آمادگی خود جهت پیوستن به این بانك خبر داد.

دولت استرالیا 25 اسفند ماه جاری اعلام كرده بود كانبرا نیز همچون برخی از هم پیمانان خود منتظر شفافیت بیشتر مقامات این بانك در باره اهداف طرح تاسیس آن است و تا آن زمان علاقه ای به پیوستن در این طرح ندارد.

روزنامه چیانا ارگ چاپ چین، اما روز جمعه در گزارشی اعلام كرد كه استرالیا با تغییر موضوع قبلی، از تمایل خود جهت پیوستن به بانك سرمایه گذاری زیرساختی آسیا خبر داده و اعلام كرده كه حاضر به سرمایه گذاری در بانك AIIB است.

این بانك به ابتكار چین تاسیس شده و ناظران غربی نگرانند كه بانك سرمایه گذاری طرحهای زیرساختی آسیا رقیبی جدی برای بانك جهانی و بانك توسعه اقتصادی در آسیا باشد كه از حمایت واشنگتن و توكیو برخوردار است.

چاینا ارگ در گزارش خود همچنین اعلام كرد كه قرار است كانبرا با سرمایه سه میلیارد دلاری (2.3 میلیارد دلار آمریكا)، در این طرح بزرگ اقتصادی مشاركت داشته باشد.

ایتالیا، فرانسه، آلمان و انگلیس پیشتر برای عضویت در این بانك اعلام آمادگی كرده بودند.

آمریكا یكی از مخالفان سرسخت راه اندازی این بانك است و یكی از دلایل مخالفت خود را شفاف نبودن در رویه سازی این بانك اعلام كرده است. این كشور به همین خاطر از تمامی هم پیمانان اروپایی خود خواسته است از پیوستن به این بانك و سرمایه گذاری در آن خودداری كنند كه در این زمینه توفیق چندانی هم نداشت.

چین اما در مقابل می گوید: مشخصا در ایجاد بانك راسخ است و از چندین سال قبل در اندیشه تاسیس آن بوده است.

ژاپن یك از قدرتهای بزرگ اقتصادی قاره آسیا پیشتر مخالفت خود را با حضور در این بانك اعلام كرد اما كره جنوبی همچنان بر سر دوراهی حضور یا عدم حضور در این بانك قرار دارد.

پكن تلاش زیادی برای به عضویت در آوردن سئول در این بانك دارد و با اعلام اینكه كره جنوبی از كشورهای برتر اقتصادی آسیا است، نماینده خود را به این كشور گسیل كرد.

نخستین یادداشت تفاهم ایجاد بانك سرمایه گذاری طرحهای زیرساختی آسیا در اكتبر سال 2014 در پكن به امضا رسید تا با مشاركت 27 كشور و 100 میلیارد دلار سرمایه در پكن تاسیس شود.

بنگلادش، برونئی، كامبوج، چین، هند، قزاقستان، كویت، لائوس، مالزی، مغولستان، میانمار، نپال، عمان، پاكستان، فیلیپین، قطر، سنگاپور، سریلانكا، تایلند، ازبكستان و ویتنام21 كشور اولیه منعقد كننده این توافقنامه هستند.

بانك سرمایه گذاری آسیا نهاد توسعه چند جانبه است كه سرمایه آن بیشتر در زمینه ساخت تأسیسات زیربنایی اختصاص داده می شود.

چین متعهد شده است كه بالغ بر 50 میلیارد دلار برای سرمایه گذاری ابتدایی این طرح تقبل كند.

آساق**1597**1577

سرخط اخبار جهان