روزنامه استرالیا: 30 سال سیاست اشتباه آمریكا در برابر ایران/ داعش نتیجه سیاست كاخ سفید

كوالالامپور – ایرنا – تارنمای روزنامه استرالیا روز جمعه در مقاله ای به قلم یك استاد دانشگاه، ایران را متحدی معتبر و قابل اعتماد خواند و با انتقاد از سیاست های گذشته كاخ سفید در برابر ایران، آخرین جلوه سیاست نادرست دولتمردان آمریكا را گروه تروریستی داعش دانست.

به گزارش ایرنا، این روزنامه استرالیایی با نگاهی به سابقه تاریخی ایران در منطقه خاورمیانه، از این كشور به عنوان یك متحد معتبر و قابل اعتماد یاد كرد.

در این مقاله با اشاره به برخی اختلافات بین شیعیان و اهل تسنن، آمده است: به رغم اختلافی كه بین علمای شیعه و سنی از صدها سال پیش وجود داشته است، این اختلافات تا سال های اخیر بدون چالش مانده بود، اما پس از اشغال عراق به وسیله آمریكا این اختلافات پدیدار شدند.

در این مقاله تاكید شده است: اختلاف بین ایران و عربستان به عنوان كشورهای شیعه و اهل تسنن، با دخالت ابرقدرت ها تشدید شد و بی ثباتی منطقه خاورمیانه را بدنبال داشت.

براساس این مقاله، اگر چه شیعیان بین 15 تا 20 درصد از جمعیت مسلمانان جهان را تشكیل می دهند، اما سهم شیعیان در تمدن اسلامی به مراتب بیشتر از درصد جمعیت آنها است، واقعیتی كه دشمنان شیعه آن را لحاظ نمی كنند.

روزنامه استرالیا نوشت: اگر چه عربستان به واسطه ظهور اسلام در این سرزمین و حضور حضرت محمد(ص) و قرار گرفتن دو مسجد مقدس در مكه و مدینه، اسلام را حق خود می داند، اما از نظر حوزه های مختلف اسلامی از جمله هنر، معماری، شعر، موسیقی، فلسفه و تاریخ اسلامی، آنها با شیعیان ایران قابل قیاس نیستند.

براساس این مقاله، پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، حادثه گروگانگیری آمریكایی ها و حمله شوروی سابق به افغانستان، آمریكا را مجبور به تغییر استراتژی خود در خاورمیانه كرد.

روزنامه استرالیا نوشت: آمریكا با تقویت روابط خود با كشورهای محافظه كار و نفت خیز عربی در خاورمیانه، سیاست به زانو در آوردن ایران را پیگیری می كرد و از طرفی تلاش داشت روسیه را زیر نظر داشته باشد.

به اعتقاد مقاله نویس، سیاست های نادرست آمریكا در قبال ایران باعث شد امروز خطر تروریسم نه تنها خاورمیانه و شمال آفریقا، بلكه كشورهای غربی را نیز درگیر این موضوع كند.

وی در ادامه مقاله خود، پیدایش گروه تروریستی داعش و خشونت هایی كه در عراق و سوریه رخ داده است را به عنوان آخرین جلوه های سیاست نادرست آمریكا معرفی كرد.

روزنامه استرالیا نوشت: ایران در مقایسه با عربستان سعودی جامعه ای پیشرفته و مدرن است. حتی در ساختار مذهبی ایران نیز عناصری وجود دارند كه در تلاشند با در دست گرفتن كنترل سیاسی، این كشور را به عضو قابل اعتماد در عرصه بین المللی تبدیل كنند.

مقاله نویس، ایده امام خمینی (ره) در مورد صدور انقلاب اسلامی را با این تعبیر كه نمی توان منافع شیعیان در سایر كشورها را نادیده گرفت، مشروع دانست.

وی نوشت: اما در تضاد با این سیاست و دیدگاه امام خمینی (ره)، عربستان ایدئولوژی سلفی گری خود را كه در مانیفست های طالبان، القاعده، بوكوحرام، احرار الشام، گروه تروریستی داعش و برخی گروه های دیگر جلوه یافته است، به كشورهای جهان صادر كرده است.

در این مقاله همچنین آمده است: براساس یك گزارش در سال 2009، هیلاری كلینتون وزیر امور خارجه سابق آمریكا، عربستان سعودی را متهم كرده بود كه گروه های تروریستی را از نظر مالی حمایت می كند، اما همچنان این كشور متحد آمریكا و غرب محسوب می شود.

روزنامه استرالیا نوشت از آنجایی كه آمریكا و متحدان غربی اش ایران را از زاویه دید اسرائیل نگاه می كنند، روابط ایران – آمریكا تیره شده است. نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی برنامه هسته ای ایران را از روی غرض تهدیدكننده می داند، موضعی كه وی برای كسب پیروزی نیاز به آن داشت.

مقاله نویس معتقد است كه برنامه هسته ای ایران جوابی به سیاست های كاخ سفید در قبال ایران به عنوان یك كشور شیعی است. شیعیان همواره نسبت به این سیاست آمریكا معترض بوده اند و هرچه فشارها بیشتر باشد آنها برای حل آن بیشتر اعتراض می كنند.

به اعتقاد این استاد دانشگاه، دیپلماسی عملگرا در مقابل تهدید بهترین روشی است كه می تواند ایران را قانع كند كه به صورت موثر برای بهبود بخشیدن به شرایط مناسب خاورمیانه كمك كند.

وی نوشت: همچنین لازم است آمریكا و متحدان غربی اش در مورد سیاست های خود در ارتباط با عربستان سعودی تجدیدنظر كنند. عربستان سعودی و متحدانش در حوزه خلیج فارس، فاقد مشروعیت عمومی هستند و با صدور ایدئولوژی های خود، نظم جهانی را متزلزل كرده اند.

روزنامه استرالیا در پایان یادآور شد: آمریكا و متحدان غربی اش 30 سال راه اشتباه رفته اند و گام های اشتباه برداشته اند و اكنون وقت آن است كه سیاست جدید در پیش گیرند و از نو شروع كنند.

آساق**241**1611

سرخط اخبار جهان