جاذبه های تاریخی و طبیعی سرزمین كهن فارس چشم انتظار مسافران نوروزی

شیراز - ایرنا- یادمان های تاریخی و جاذبه های طبیعی سرزمین كهن فارس با پیشینه ای غنی در تاریخ و تمدن ایرانی و اسلامی چشم انتظار مسافران نوروزی است تا از این آثار ارزشمند از نزدیك بیشتر آشنا شده و بازدید كنند.

به گزارش ایرنا ، بارش های مداوم این روزها كه بر اساس پیش بینی ها تا پایان فرودین 94ادامه خواهد یافت بهار امسال این استان با جذبه های دیدنی اش را چشم نوازتر كرده و سرسبزی طبیعت به یادمانهایی تاریخی این سرزمین حال و هوای خاصی بخشیده است .

وجود آثاردوره های تاریخی قبل از اسلام از جمله دوره های هخامنشی وساسانی دراستان فارس و همچنین آثار دوره های تاریخی بعد از اسلام به ویژه آثار تاریخی دوره زندیه و قاجاریه، گزینه های زیادی را به عنوان ایستگاه گردشگری فراروی مسافران ودر واقع گردشگران قرار داده است.

همچنین وجود بقاع متبركه و مرقد امامزادگان شریف در شیراز از جمله آستان قدسی حضرت احمدابن موسی شاهچراغ (ع )، مرقدحضرت سیدعلاء الدین حسین (ع )، مرقد حضرت سید میرمحمد(ع )، مرقدحضرت علی ابن حمزه (ع )، امامزاده اسماعیل (ع ) و دیگر مرقدهای امامزادگان زمینه زیارت میهمانان نوروزی را در استان فارس و شیراز فراهم كرده است تا سفر در نخستین روزهای سال علاوه بر انبساط خاطر و روح، عطر معنویت نیز به خود بگیرد.

وجود آرامگاه شاعران پارسی گو، غزل سرای نامی حافظ لسان الغیب شیرازی و استاد سخن سعدی شیرازی درشیراز نیز هرسال میلیون ها نفر از میهمانان و مسافران نوروزی رابه سوی خود فرامی خواند.

آرامگاه حافظ شیرازی كه ازآن باعنوان بنای حافظیه یاد می كنند، پس از گذشت هفت قرن از درگذشت این شاعر بلندآوازه همچنان ازسراسر جهان بازدیدكنندگان بسیاری دارد.

این بنای تاریخی درمیان نارنجستانهایی كه این روز ها عطر دل انگیز آن مشام را می نوازد قرار دارد و حدود یك هزارمترمربع مساحت دارد.

خیل گسترده بازدیدكنندگان این آرامگاه در سال های گذشته كه منجر به شكل گیری صف های طولانی گردشگران در ورودی این مكان گردشگری می شد، مسوولان امر را به اندیشه واداشت تا این كه در تعطیلات نوروز 94 بازدید از این نقطه گردشگری را شبانه روزی اعلام كنند.

آرامگاه سخن سرای نامی شیخ اجل سعدی شیرازی درشیراز كه در میان انبوهی از گل های زیبا و درختان سرو ناز شیرازی و كاج احاطه شده نیز جایگاه ویژه ای درمیان یادمان های فرهنگی ودیدنی فارس دارد و هرسال درتعطیلات نوروزی میزبان صدها هزار نفر از میهمانان ومسافران است .

ازجمله دیگرآثار باستانی و گردشگری كهن دراستان فارس، مجموعه های تاریخی و جهانی تخت جمشید و پاسارگاد درشهرستان های مرودشت و پاسارگاد است كه به ترتیب در فاصله های 55 و‎ 110 كیلومتری شمال شیراز قراردارند.

مجموعه تاریخی وكهن تخت جمشید كه در فهرست میراث فرهنگی جهانی به ثبت رسیده، مجموعه ای ازكاخ های دوره هخامنشی است كه بقایای سنگی آن اعجاب در آفرینش این اثرتاریخی رابه نمایش می گذارد.

كاخ تچر، كاخ صدستون، تالارشورا، دروازه ملل و پلكان سنگی تخت جمشید كه میهمانان را به سمت این بنای كهن رهنمون می كند، نمونه ای از تاریخ و تمدن ایرانی و یادآورغرور ملی و پیشینه پر افتخارایرانیان است.

مجموعه تاریخی پاسارگاد و آرامگاه كورش نیز در شهرستان پاسارگاد در فهرست آثار تاریخی جهانی به ثبت رسیده و چشم نوازگردشگران ومسافران است .

این كاخ شامل تالاری بزرگ باهشت ستون سنگی، چهارایوان درچهار سمت واتاق هایی دردوگوشه بوده است .درقسمت شرقی كاخ باركوروش، كاخ عبادتگاه پاسارگاد قراردارد كه مشتمل برتالاربزرگ هشت ستونی بوده كه برهریك از جوانب شمال، شرق و غرب آن درگاهی قرار داشته است.

نقش های تاریخی رجب و رستم نیز در كنار مجموعه تاریخی پاسارگاد، مجموعه ای كهن از تاریخ وتمدن پارسی رابه نمایش گذاشته است.

در شمال تخت جمشید، نقش هایی از اردشیربابكان و شاپوراول درپس رفتگی كوهستان حجاری شده كه به نقش رجب معروف است واین نقش دارای سه تصویر برجسته از اردشیربابكان، شاپوراول، علامت خاندان او و شخصیت های بزرگ دوره اردشیراست.

در امتداد نقش رجب و در انتهای كوهستان حاجی آباد، آثارتاریخی مهمی ازدوره های عیلامی، هخامنشی وساسانی وجود دارد كه نقش برجسته های مربوط به دوره ساسانی درپایین كوه، آرامگاه های شاهان هخامنشی بربالای كوه و بنای سنگی چهارگوش (كتیبه زردشت ) درسمت راست آن از جمله این آثاراست.

كاخ اردشیر بابكان نیزبنایی بزرگ و سنگی است كه دارای سه گنبد، ایوان ها، دهلیزها واتاق های متعدد بوده كه همچنان بخش هایی ازآن پابرجاست.

این كاخ كه درنزدیكی شهرمرودشت قراردارد در فهرست آثارملی ایران به ثبت رسیده است.

عمارت باغ ایلخانی از بناهای است كه توسط محمدقلی خان ایلخان قشقایی احداث شده و در محله میدان شاه نزدیك بقعه بی بی دختران شهر شیراز واقع شده است.

این باغ یكی ازفضاهای سبز دوره قاجاریه است كه ساختمان كهنسال و عمارت قدیمی و دیدنی دارد.

عمارت كلاه فرنگی درباغ نظر شیراز نیز با انبوه درختان سربه فلك كشیده سرو و نارنج درسال های پیش از سلطنت كریم خان زند احداث شده است و چشم نواز میهمانان ومسافران است درمیان این باغ عمارت هشت ضلعی بسیار زیبایی وجود دارد كه به كلاه فرنگی شهرت یافته و به دستوركریم خان بنا شده است.

كاخ آینه كاخ دختر نیز در اعماق دره ای ژرف و در نزدیكی روستای رستاق از توابع شهر داراب فارس واقع شده و از سه طرف در محاصره كوه است و مناظر شگرفی را به نمایش گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، آتشكده ها و پرستشگاه ها نیز بخش هایی از میراث فرهنگی استان فارس است كه پذیرای میهمانان و مسافران است.

آتشكده هخامنشی حاجی آباد از جمله آتشكده های فارس است كه در كمترین فاصله از محوطه نقش رستم، در دو سوی كوه حاجی قرار دارد و شامل دو برج سنگی كوچك متعلق به دوران هخامنشیان است.

بر بالای این دو برج، گودال هایی موجود هستند كه محل آتش بوده و در نقاط بالاتر كوهستان نیز گودال های دیگر آتش در ارتفاعات مختلف باقی مانده است.

در پایین صخره كوهستان حفره های عهد ساسانی به جا مانده اند كه استخوان های مردگان را در آنها می گذاشتند.

آتشكده فیروزآباد از دیگر آتشكده های موجود در این استان است كه نمای آن از سنگ های بزرگ خوش تراش ساخته شده و روی صفحه ای قرارداشت كه بر بالای آن یك سكوی چهار طاقی احداث شده بود.

آتشكده بزرگ جره یكی از پنج آتشكده ای بود كه مهرنرسی در نقاطی مابین كازرون تا فراشبند بنا كرده بود و درازای هر پهلوی این آتشكده بیش از‎14 متراست وقدمت آن به دوره ساسانیان می رسد.

آتشكده پاسارگاد مرودشت در فاصله یكهزار و‎ 500متری كاخ اختصاصی كوروش ، در قسمت شرقی دشت مرغاب ،قراردارد و شامل دوتخته سنگ بزرگ سفید درمجاورت تپه كوتاه خاكی به فاصله ‎ 9متراژ یكدیگر است .

آتشكده آذرخش و آتشكده آذرجو در داراب ،آتشكده كنارسیاه و ویرانه های آتشكده فیروزآباد ، آتشكده قدمگاه درجهرم ، حفره های آتشدان (پوره های آب بخشان ) در كوهستان نقش رستم ، آتشكده كاریان ، آتشكده صمیكان در شیراز و آتشكده فراشبند در فیروزآباد، از دیگر آتشكده های موجود در استان فارس است .

درشمال غربی منطقه فهلیان ممسنی و درجنوب روستای سه تلون در‎20 كیلومتری شمال غربی نورآباد، برفرازكوه كورنگون آثارحجاری شده معروف به نقاره خانه جلب توجه می كند كه قدمت این آثار به قرن سوم پیش ازمیلاد می رسد.

نقش شاپورنیز در تنگ چوگان نزدیك كازرون ،از بقایای شهری آباد بر جای مانده است و درآن ،روی دیواره كوه در دوطرف رودخانه ، نقش هایی حجاری شده است .

علاوه بر این آثار تاریخی و كهن غارشاپور و شهرتاریخی بیشابور در شهرستان كازرون نیز مناظری بدیع از آثار تاریخی و میراث فرهنگی دارد كه گردشگران رابه سوی خود فرامی خواند.

قلعه ها وارگ های فارس نیز هم دیدنی وشگرف است و بازدیدكنندگان زیادی در ایام نوروز از آنها دیدن می كنند.

قلعه دختر فیروزآباد برفرازكوهستانی مشرف به رودخانه تنگ وجلگه فیروزآباد قرار دارد و ازسده سوم میلادی باقی مانده است.

نقشه و وضعیت ساختمانی آن ازجمله جاذبه های جهانگردی فارس است و بازدیدكنندگان ر ابه قلعه بالای كوهستان می رساند.

قلعه استخر مرودشت بربالای كوه استخر درانتهای شمال غربی جلگه مرودشت قرار گرفته است واز آثار دوران عضدالدوله دیلمی است .

در این قلعه، استخری بزرگ احداث شده بود و اكنون نیز درخت سروچند صدساله ای در كنار بقایای استخردرمیان ویرانه های ابنیه سنگی قلعه سربه فلك كشیده است .

ارگ كریمخانی شیراز نیز كه درواقع اندرونی و قصرسلطنتی سلسله زندیه بوده ، به شكل قلعه آجری با دیواره های بلندساخته شده كه درهرچهارگوشه آن برجی بزرگ برپاست.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی مساجد استان فارس نیزمجموعه ای دیدنی وتاریخی است كه هركدام ازآنها نشانگر زیبایی روح پرستشگر وعرفانی اهالی فارس است.

مسجد وكیل شیراز كه به نام مسجد سلطانی وكیل نیزمعروف است ، از آثار پر ارزش دوره زندیه به شمارمی رود كه ساخت آن درسال ‎ 1152هجری - خورشیدی به پایان رسیده وصحن مسجد با مساحتی معادل سه هزار و‎ 600مترمربع باتخته سنگ های بزرگ فرش شده است .

شبستان آن ، دو هزارو‎700 مترمربع وسعت دارد وستون های سنگی بلند و یكپارچه و‎ 48گانه آن باسقف ضربی و منبر یكپارچه مرمرین ،از شاهكارهای دوره زندیه به شمارمی رود.

مسجدنصیرالملك در انتهای خیابان لطفعلی خان زند شیرازقرارگرفته و به لحاظ معماری و بویژه كاشی كاری ومقرنس كاری بی نظیر و منحصربه فرداست .

صدها هزار نفر میهمان و گردشگر و مسافر نوروزی كه در تعطیلات نوروزی به شیراز و استان فارس سفر می كنند بازدید از تعدادی از این بناهای تاریخی و یادمان های فرهنگی را در برنامه كاری خود دارند .

بازارهای قدیمی فارس نیز كه در شهرهای مختلف این استان قرار دارد، بخشی از دیدنی های نوروز را برای مسافران و گردشگران به نمایش می گذارد.

بازار قیصریه در شهرقدیم لار، در زمان شاه عباس صفوی ساخته شده و در شمار آثار و میراث فرهنگی به ثبت رسیده است.

بازار وكیل شیراز در محله درب شاهزاده جنب مسجد جامع وكیل، واقع شده ومشتمل بر یك رشته حجره های شمالی - جنوبی ویك رشته حجره های شرقی -غربی است كه در وسط بازار توسط چهارسویی بزرگ بر یكدیگر عمود شده و دارای پنج در بزرگ است.

زیبایی و معماری خیره كننده، عرض زیاد، وسعت و طاق های ضربی مرتفع آن كه به منظور تهویه هوا ساخته شده ، از ویژگی های این بازاراست و دریچه هایی كه درزیرسقف آنها ساخته شده، هوا و نور كافی بازار را تامین می كند.

بازارنو شیراز از دیگر بازارهای قدیمی استان فارس است كه دراواخر دوره قاجار ساخته شده است.

این روزها و با رویش سبزه زارها در دامن كوه و دشت های فارس، این دیار به پیشواز بهار رفته است و دامان خود را به روی دوستداران سفر، گردش و بهره مندی از مواهب الهی گشوده است.

در این میان كم نیستند شمار كسانی كه می گویند: نوروز امسال هم شیراز می رویم، چه این كه شهر شعر و ادب مقصد سفر باشد.

به گفته متولیان امر سفرهای نوروزی استان فارس علاوه بر تسهیلات اقامتی كه در هتل ها و مراكز اقامتی استان فارس در اختیار میهمانان نوروزی قرار می گیرد، 10 پارك شهر ،18 هزار و 300 كلاس در قالب هزار و 960 مدرسه ،65 سالن ورزشی و خانه های معلم برای اسكان مسافران نوروزی در این استنان در نظر گرفته شده است .ك/4

2027/5054

سرخط اخبار استان‌ها