نخستين دوره بازي بومي محلي دامه در مهاباد برگزار شد

مهاباد - ايرنا - نخستين دوره بازي بومي محلي دامه روز جمعه با معرفي نفرات برتر در شهرستان مهاباد به پايان رسيد.

رييس هيات بازهاي بومي محلي اداره ورزش و جوانان مهاباد در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: اين مسابقات با حضور 45 نفر و به مدت دو روز در سالن شطرنج ميلاد اين شهرستان برگزار شد.

عثمان رسولي اضافه كرد: در اين مسابقات كه به صورت انفرادي انجام شد علاوه بر شركت كنندگاني از شهرستان هاي مختلف آذربايجان غربي، چند نفر از شهرستان مريوان در استان كردستان و اربيل اقليم كردستان عراق نيز حضور داشتند.

در پايان اين مسابقات فاروق مام عبدالله از بوكان به مقام قهرماني رسيد و نذار ناصح از شهر اربيل اقليم كردستان عراق و يوسف مهرجويان از مهاباد به ترتيب دوم و سوم شدند.

به گفته رسولي حضور در اين رقابت ها شرايط سني وجود ندارد و شركت كنندگان در رده هاي سني مختلف مي توانند در آن حضور داشته باشند.

دامه يك نوع بازي بومي محلي شبيه شطرنج است كه در آن از يك صفحه شطرنجي 16 در 16 خانه اي و 32 مهره استفاده مي شود كه مهره ها در دو دسته 16 تايي و چهار رديف هشت تايي در دو طرف صفحه دامه چيده مي شود.

در اين نوع بازي محلي تمامي مهره ها حركت هاي يكساني دارند و مي توانند به جلو و طرفين حركت كنند و مهره هاي حريف را از بازي خارج كنند.

مهره اي كه بتواند به خط پاياني طرف مقابل برسد، اختيارات ويژه اي دارد و در چهار گوشه صفحه مي تواند حركت كند و در صورتي كه اين مهره تنها مهره باقي مانده يك طرف مسابقه باشد، به آن داشه هاره مي گويند.

اين نوع بازي محلي با توجه به اينكه نياز به امكانات و فضاي زيادي ندارد عمدتا در محيط خانه، قهوه خانه ها، مغازه و بوستانها انجام مي شود.

تفكر و پيش بيني حركات مهره هاي طرف مقابل از ويژگي اين نوع بازي بومي محلي است.

2030/6185/6008

سرخط اخبار استان‌ها