سازمان توسعه اسلامی مالزی خواستار جهاد بر ضد افراط گرایان مذهبی و لیبرالیسم شد

كوالالامپور - ایرنا - سازمان توسعه اسلامی مالزی موسوم به جاكیم روز جمعه در خطبه های نماز جمعه خواستار جهاد بر ضد دو گروه افراط گرایان مذهبی و لیبرالیسم شد.

به گزارش ایرنا، جاكیم كه نفوذ زیادی در امور مذهبی و دولتی مالزی دارد و خطبه های نماز جمعه را تهیه و زیرنظر دارد، تاكید كرد: ما باید دو افراط گری را رد كنیم. ما اعتقاد داریم تلاش برای جلوگیری از افراط گرایی مذهبی و لیبرالیسم جهاد بزرگ محسوب می شوند.

سازمان توسعه اسلامی مالزی لیبرال ها را متهم به طرح سوالاتی در خصوص موقعیت اسلام و تحریك مسلمانان این كشور كرد و با رد دیدگاه لیبرال ها خواستار آغاز جهاد برای رد چنین تفكراتی شد.

جاكیم خواستار تلاش برای حفظ موقعیت و اعتلای اسلام شد.

جاكیم همچنین افراط گرایی مذهبی در این كشور را رد كرد. گفته می شود حدود 10 درصد از مالایی هایی كه به گروه های تروریستی در سوریه پیوسته اند از دانش آموزان مدارس مذهبی بوده اند كه به وسیله افراط گرایان اداره می شده است.

گروه های افراطی طی سال های گذشته با عناوین مختلف سرمایه گذاری، امور فرهنگی و خیریه در مالزی نفوذ كرده و با تاسیس مدارس مختلف تلاش كرده اند تفكرات افراطی خود از اسلام را در جامعه نفوذ دهند.

روزنامه استار مالزی چندی پیش نوشت: افراطیون، وهابیون متعصبی هستند كه وابستگی به سنت های اسلامی ندارند و احترام برای آن قائل نیستند.

احمد فاروق موسی، رییس جبهه رنسانس اسلامی مالزی نیز معتقد است افراطی گری در مالزی ریشه در ترجمه های نادرست و تحریف شده از قرآن كریم دارد كه عربستان سعودی آن ها را در جهان توزیع می كند.

گفته می شود تعدادی از جریانات دینی مالزی از جمله جریان اهل سنت پرلیس، حركت سنت شهر جوهور، اورنگ سنت شهر پهنگ، اتباع السنه یا پیروان سنت از نگری سیمبیلان و اسلام جماعت از سلانگور تحت تاثیر تعالیم مبلغان وهابی مورد حمایت عربستان هستند.

نجیب تون رزاق، نخست وزیر مالزی نیز معتقد است دین اسلام از سوی لیبرالیسم مورد حمله قرار گرفته است.

آساق**1611

سرخط اخبار جهان