بازداشت 9 تن در تونس به اتهام ارتباط با حمله تروريستي به موزه باردو

تهران – ايرنا – پليس تونس روز پنجشنبه به وقت محلي اعلام كرد كه 9 تن را به اتهام ارتباط با حادثه حمله تروريستي به موزه ملي باردو در كنار ساختمان مجلس اين كشور كه در آن 23 تن از جمله 20 گردشگر بيگانه كشته شدند، دستگير كرده است.

به گزارش اسوشيتدپرس از شهر تونس، پليس اين كشور افزود كه پنج تن از اين افراد بطور مستقيم با دو مهاجم مسلح كه روز چهارشنبه در حمله تروريستي شركت داشتند، ارتباط داشته اند.

همچنين چهار تن ديگر به اتهام كمك به اين گروه تروريستي در مركز تونس دستگير شده اند.

منابع رسمي، گردشگران خارجي را شهروندان كشورهاي لهستان، ايتاليا، آلمان و اسپانيا و شمار مجروحان اين حمله تروريستي را 24 نفر اعلام كرده اند.

گروه تروريستي داعش مسئوليت اين حمله را بر عهده گرفته است، هر چند كه مقامهاي اين كشور مي گويند كه دو مهاجم كشته شده ارتباط آشكاري با گروههاي تندرو نداشته اند و تنها از آنها الهام مي گرفته اند.

چند گروه مسلح مستقر در ليبي در همسايگي تونس تاكنون وابستگي خود را به داعش مستقر در عراق و سوريه اعلام كرده اند.

مقامهاي تونس اعلام كرده اند كه از حدود سه هزار فردي كه اين كشور را براي پيوستن به گروههاي تروريستي مانند القاعده و داعش ترك كرده اند، حدود 500 تن به اين كشور بازگشته اند كه موجب نگرانيهاي امنيتي براي اين كشور شده است.

به گفته حبيب الصيد نخست وزير تونس، هدف اين اقدام تروريستي صنعت گردشگري اين كشور بوده است كه با جذب حدود شش ميليون گردشگر در سال 2014منبع اصلي درآمد اين كشور به شمار مي رود.

موزه ملي تونس يكي از مراكز جذاب گردشگري در اين كشور به شمار مي رود كه در آن موزاييك هاي رومي كه بزرگترين اين مجموعه در سطح جهان است، به نمايش گذاشته شده است.

صيد در سخناني كه چهارشنبه شب از شبكه تلويزيون رسمي اين كشور پخش شد اعلام كرد، علاوه بر دو تروريست كشته شده در عمليات گروگان گيري موزه باردو، سه نفر ديگر نيز در اين اقدام تروريستي شركت داشته اند كه فراري هستند.

يك افسر پليس و دو فرد مسلح از پنج مهاجم نيز كشته شده اند.

باجي قائد السبسي رييس جمهوري تونس و هيات دولت اين كشور به رياست صيد، روز پنجشنبه در پي حمله تروريستي روز پيش از آن به موزه باردو، دستور استقرار نيروهاي ارتش را در شهرهاي مهم اين كشور صادر كرد.

از سوي ديگر وزارت كشور تونس اعلام كرد كه گارد ملي و نيروهاي مبارزه با تروريسم اين كشور در روزهاي گذشته 10 تروريست را كه قصد داشتند از طريق استان مدنين وارد خاك ليبي شوند و به گروههاي تروريستي بپيوندند، دستگير كرده اند.

ارتش تونس در مرزهاي الجزاير و در ارتفاعات الشعانبي در استان القصرين در حال مبارزه با گروه هاي تروريستي - تكفيري است كه شماري از نيروهاي پليس، ارتش و سياستمداران تونس را ترور كرده اند.

تونس در اين راستا از الجزاير براي نابود كردن اين گروهها درخواست كمك كرده است.

گروهك تكفيري عقبه بن نافع وابسته به شبكه القاعده، مهمترين گروه تروريستي فعال در تونس به شمار مي رود در كوههاي الشعانبي پناه گرفته و در سه سال گذشته بارها به نيروهاي نظامي و امنيتي تونس حمله كرده است.

همچنين گروهك موسوم به انصار الشريعه نيز كه سيف الله بن حسين ملقب به ابوعياض آن را پايه گذاري كرده، در تونس فعال است و بر اساس اعلام دستگاههاي امنيتي اين كشور، اين گروه در قتل شكري بلعيد و محمد البراهمي ازجمله مخالفان سياسي دولت وقت تونس، دست داشته است.

منطقه مرزي مشترك ميان شمال غرب ليبي و جنوب غرب تونس و جنوب شرق الجزاير مثلثي را تشكيل مي دهند كه محل رفت و آمد عناصر گروهكهاي تروريستي و نقل و انتقال سلاح ميان اين سه كشور به شمار مي رود.

خاورم**1486**1577

سرخط اخبار جهان