جشن روز جهانی نوروز در مقر اصلی سازمان ملل در نیویورك برگزار شد

نیویورك - ایرنا - جشن روز جهانی نوروز به میزبانی جمهوری اسلامی ایران و شركت 11 كشور دیگر كه این روز را در سرزمین خود پاس می دارند در نیویورك - مقر اصلی سازمان ملل متحد - برگزار شد.

به گزارش ایرنا ؛ نمایندگی دائمی جمهوری اسلامی در سازمان ملل امسال نیز با برگزاری مراسم جشن كهن و باستانی نوروز در مقر اصلی سازمان ملل متحد در نیویورك و دعوت از نمایندگی های كشورهای مختلف كه این روز را در سرزمین های خود پاس می دارند درهرچه باشكوه تر جلوه دادن این روز باستانی پیش چشم جهانیان كوشیدند.

این مراسم روز پنجشنبه با سخنرانی 'غلامعلی خوشرو' سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل و سفرای دیگر كشورها در مورد آیین نوروز و اهمیت آن در فرهنگ مردم آن كشورها آغاز شد.

در این جشن كه مزین به پرچم مقدس جمهوری اسلامی و 11 كشور شركت كننده در این مراسم شامل افغانستان، جمهوری آذربایجان، هند، عراق، قزاقستان، قرقیزستان، پاكستان، تاجیكستان، تركیه، تركمنستان و ازبكستان بود، علاوه بر ایرانیان و كشورهای حوزه نوروز، حضور بیش از پیش سفرا و دیپلمات ها از سایر كشورها در این مراسم به چشم می خورد.

این مراسم با نمایش و معرفی آیین سنتی جشن نوروز در كشورهای مختلف ادامه یافت و در پایان با هدایا و محصولات فرهنگی از میهمانان بین المللی قدردانی شد.

سازمان ملل متحد از سال 1388 با ثبت نوروز در تقویم رسمی خود، این روز را به عنوان روز جهانی نوروز و با ریشه ایرانی و با قدمتی بیش از سه هزار ساله به رسمیت شناخت.

اروپام**1392

سرخط اخبار جهان