مالزی: جنوب شرق آسیا باید عاری از سلاح هسته ای باقی بماند

كوالالامپور- ایرنا - مالزی روز جمعه تاكید كرد تصمیمی برای در اختیار گرفتن سلاح هسته ای به منظور دفاع از قلمرو خود را ندارد و منطقه جنوب شرق آسیا باید عاری از سلاح هسته ای باقی بماند.

به گزارش ایرنا، هشام الدین حسین، وزیر دفاع مالزی، گفت كه این كشور از امضا كنندگان پیمان منع گسترش سلاح هسته ای است و تصمیمی برای در اختیار گرفتن سلاح هسته ای نیز ندارد.

وی تاكید كرد مالزی تنها در پی استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای به عنوان جایگزینی برای سایر منابع تولید برق است.

به نوشته تارنمای استار، وی در پاسخ به لیم لیپ انگ، از اعضای حزب اقدام دموكراتیك مالزی و عضو پارلمان این كشور گفت: مالزی كشوری است كه بر روی پای خود ایستاده است و داشتن و یا استفاده از سلاح های هسته ای كه تاثیرات تخریب گر نیز به همراه دارد، مناسب نیست.

هشام الدین حسین تصرح كرد كه مالزی به عنوان یكی از اعضای اتحادیه كشورهای جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن) بر اساس بیانیه 1971 كوالالامپور اطمینان داده است منطقه جنوب شرقی آسیا منطقه صلح، آزادی و بیطرفی باشد.

وزیر دفاع مالزی، گفت كه دستیابی به صلح، آزادی و بیطرفی نیازمند این است كه منطقه جنوب شرق آسیا عاری از سلاح های هسته ای باشد.

نجیب تون رزاق، نخست وزیر مالزی نیز چندی پیش خواستار مقابله با تهدیدات جهانی و سلاح های هسته ای شد و گفت مالزی بر جهان عاری از سلاح هسته ای تاكید دارد.

وی از كشورهای دارای سلاح هسته ای خواسته بود به پروتكل های هسته ای بپیوندند تا منطقه جنوب شرق آسیا عاری از سلاح هسته ای باشد.

براساس گزارش یوكیا آمانو، رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی، پس از حادثه فوكوشیما، مركز توسعه انرژی هسته ای به سمت آسیا تغییر مسیر داده است.

ویتنام، تایلند و اندونزی در جنوب شرق آسیا هم اكنون فعالیت هایی برای بهره برداری از انرژی صلح آمیز هسته ای انجام داده اند.

دو سوم از 69 راكتور در حال ساخت جهان هم اكنون در آسیا به عنوان پویاترین منطقه اقتصادی جهان وجود دارند.

بر اساس آمار آژانس بین المللی انرژی اتمی در حال حاضر 439 راكتور در سراسر جهان فعال است.

ماكسیموس انگكلی، وزیر آب، فناوری سبز و انرژی مالزی نیز اعلام كرد انرژی هسته ای به عنوان جایگزینی برای سایر منابع انرژی مرحله تحقیقات خود را در مالزی پشت سر می گذارد و شركت ملی انرژی هسته ای مالزی كه زیرنظر دفتر نخست وزیر فعالیت می كند، استفاده از این نوع انرژی را با هدف تولید برق در دست مطالعه دارد.

آساق**241**1611

سرخط اخبار جهان