سرفصل جدید در همكاریهای سئول و پكن/ كره جنوبی بقایای اجساد 68 سرباز چینی را تحویل داد

پكن - ایرنا - كره جنوبی روز جمعه بقایای اجساد 68 سرباز چینی را كه در جنگ 60 سال گذشته دو كره جان خود را از دست داده بودند، تحویل مقامات این كشور داد.

مراسم تحویل سربازان چینی صبح امروز در فرودگاه اینچئون كره جنوبی با حضور مقامات نظامی دو كشور انجام شد و به باور كارشناسان این اتفاق می تواند ضمن گشودن سرفصل جدید در توسعه همكاریهای دو كشور، برخی اختلافات تاریخی میان آنان را نیز از بین ببرد.

وجود اختلافات تاریخی و ارضی میان دو كشور، تاكنون چندین بار جنگ لفظی میان مقامات دو طرف را در پی داشته است.

تحویل بقایای اجساد 68 سرباز چینی امروز در حالی صورت گرفت كه كره جنوبی آذر ماه سال گذشته نیز بقایای اجساد 437 سرباز چینی را كه جریان جنگ دو كره كشته شده بودند تحویل مقامات پكن داد.

این اقدام پس از سفر ماه ژوئن (خرداد - تیر) سال گذشته «پاك گئون هی» رئیس جمهور كره جنوبی به چین كه خواستار توسعه مناسبات دو كشور شده بود، صورت گرفت كه با استقبال پكن نیز همراه بود.

خبرگزاری یونهاپ در گزارشی اعلام كرد كه بیشتر بقایای این سربازان در مناطق «گانكون» در خاك كره جنوبی كه شاهد سخت ترین نبردها در آن سالها بوده، كشف و شناسایی شده است.

وزارت دفاع كره جنوبی نیز امروز با صدور بیانیه ای اعلام كرد كه بازگشت بقایای این اجساد می تواند التیامی بر زخمهای كهنه ای باشد كه سالها مردم چین آن را با خود به همراه داشته اند.

این بیانیه همچنین ابراز امیدواری كرده است كه اقدام سئول در بازگرداندن پیكرهای سربازان چینی بتواند ضمن گشودن سرفصل مناسب در توسعه مناسبات دو كشور، به صلح و ثبات در منطقه نیز كمك كند.

«بایك سئونگ جو» معاون وزیر دفاع كره جنوبی نیز در سخنانی اعلام كرد كه انجام این كار نقطه عطفی در همكاریهای نظامی دو كشور خواهد بود.

وی تصریح كرد كه این اقدام می تواند خاطرات تلخ تاریخی گذشته را پشت سربگذارد و حركت دو كشور به سمت همكاریهای جدید و افق های دوردست را هموارتر سازد.

براساس گزارشهای منتشر شده، قرار است بقایای اجساد سربازان چینی به شهر شن یانگ در جنوب شرق چین منتقل شود تا در گورستانی در همین شهر كه ویژه سربازان و كسانی كه دولت چین از آنان به عنوان قهرمانان جنگ یاد می كند، دفن شوند.

به گزارش ایرنا، جنگ كره، جنگی میان جمهوری كره (كره جنوبی) با پشتیبانی نیروهای سازمان ملل متحد به رهبری ایالات متحده و جمهوری دمكراتیك خلق كره (كره شمالی) با پشتیبانی چین و كمك نظامی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی بود كه در 25 ژوئن 1950 با ورود نیروهای تحت فرمان حكومت كمونیستی كیم ایل سونگ (اولین رهبر كره شمالی) به بخش جنوبی آغاز شد و در 27 ژوئیه 1953 با پیمان آتش بس به حالت ترك مخاصمه به پایان رسید.

براساس آمارهای منتشر شده از منابع مختلف، بالغ بر یك میلیون سرباز چینی در فاصله این جنگ كه از سال 1950 تا 1953 طول كشید، جان خود را از دست داده اند.

آساق**1597**

سرخط اخبار جهان