چادرهای سلامت اورژانس زنجان برای ارایه خدمات درمانی بهداشتی آماده است

زنجان - ایرنا - مسوول روابط عمومی مركز مدیریت حوادث و فوریت های پزشكی دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: سه دستگاه چادر سلامت از سوی این مركز در سه محور اصلی این استان به منظور ارایه خدمات درمانی و بهداشتی لازم به هموطنان در ایام نوروز برپا شده است.

جواد مرادی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این چادرها در كیلومتر 23 اتوبان زنجان - قزوین، كیلومتر 33 اتوبان زنجان - تبریز و كیلومتر 105 جاده قدیم زنجان - قزوین واقع در روبروی پایگاه اورژانس قروه، دایر شده اند.

وی اظهار كرد: در این چادرها، عوامل اوژانس زنجان علاوه بر راهنماییهای درمانی و بهداشتی نسبت به تست گیری قند خون و اندازه گیری فشار خون مسافران نوروزی اقدام و بروشورهای آموزشی حاوی نكات بهداشتی كه در رابطه با مسافرت های نوروزی می باشد در اختیار مراجعین قرار می دهند.

مرادی به تعداد پایگاه های ثابت مركز اورژانس زنجان اشاره كرد و افزود: از مجموع این تعداد پایگاه 26 باب جاده ای و 12 پایگاه نیز شهری هستند كه بطور شبانه روز آماده ارایه خدمات درمانی می باشند.

وی با بیان اینكه در ایام تعطیلات نوروز برای خدمات رسانی مطلوب و مناسب تر، تجهیزات مورد نیاز تقویت شده و از ساعت هشت صبح تا 12 ظهر و 16 عصر تا 21 شب كه معمولا جاده های ارتباطی پرتردد هستند اورژانس زنجان حداقل با یك دستگاه آمبولانس مجهز به دو تكنسین فوریت های پزشكی در جاده ها مستقر می باشد تا در صورت لزوم خدمات درمانی سریع و به موقع ارایه دهند.

مسوول روابط عمومی مركز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشكی دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: زمان رسیدن آمبولانسهای استقرار یافته در جاده های ارتباطی به مراكز درمانی درون شهرها 15 دقیقه می باشد كه این در زنجان با توجه به تدابیر اتخاذ شده به 12دقیقه كاهش یافته است.

مرادی افزود: فاصله پایگاههای اورژانس جاده ای براساس استانداردهای تعریف شده 40 كیلومتر است ولی در زنجان برای رسیدن سریع و به موقع بر بالین مصدومان از هر 30 كیلومتر یك پایگاه ایجاد شده است.

وی تصریح كرد: سه تیم بازرسی از كمیته نظارت و ارزیابی مركز مدیریت حوادث و فوریت های پزشكی دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی درمانی در طول اجرای طرح نوروزی پایگاه های جاده ای و شهری اورژانس این مركز را از لحاظ نحوه ارایه خدمات درمانی و بهداشتی، مورد پایش و ارزیابی قرار خواهند داد هرچند كه عوامل اورژانس بر حسب وظیفه ذاتی در رسیدگی به وضعیت مصدومان و بیماران احتمالی از هیچ كوشش و تلاشی فروگذار نیستند.

مرادی از مردم خواست هنگام وقوع حوادث و نیاز به دریافت خدمات اورژانس هرچه سریعتر با سامانه 115 تماس گرفته و ضمن حفظ خونسردی و اجتناب از تجمع بی مورد و ایجاد ترافیك كاذب، محل دقیق حادثه و تعداد مصدومان و وضعیت آنان را به اپراتور اعلام كنند.

وی تصریح كرد: حاضرین در صحنه وقوع حوادث در مواقع اضطرار می توانند از اپراتور اورژانس مشاوره بگیرند تا بتوانند قبل از رسیدن آمبولانسها با روشی صحیح و مناسب مصدومان احتمالی را از محل حادثه كه هرلحظه بیم آتش سوزی، انفجار و سقوط می رود دور كرده و به محلی امن منتقل كنند.

597/6085

سرخط اخبار استان‌ها