۲۹ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۹:۱۲
کد خبر: 81547387
T T
۰ نفر
خاطرات تلخ و شیرین 93 رییس كل بانك مركزی

تهران - ایرنا - رییس كل بانك مركزی گفت: رشد اقتصادی 3.6 درصدی كشور در سال 1393 پس از 8 فصل عملكرد منفی، نویدبخش آغاز رشد و شكوفایی اقتصادی سالهای آینده است.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی بانك مركزی، ولی الله سیف در آخرین روز اسفند ماه در جریان بازدید از تعدادی از ادارات بانك مركزی، افزود: كاهش نقدینگی، رشد اقتصادی، مهار تورم و ثبات بازار ارز در كنار هم این نوید را می دهد كه اقتصاد ما در مسیر درست خود قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینكه آرامش و ثبات بازارهای مختلف و كل اقتصاد مهمترین اصل برای نیل به رشد اقتصادی است، تاكید كرد: خوشبختانه جهت گیری های دولت این ثبات و آرامش را ایجاد كرده و بانك مركزی تمركز ویژه ای بر كنترل بازار ارز داشته است.

رییس شورای پول و اعتبار افزود: بانك مركزی نه تنها از نوسانات موقت و هیجانی جلوگیری كرده بلكه در عین مواجهه با حجم زیاد تقاضای ارز در روزهای پایانی سال، شاهد كاهش قابل توجه قیمت ارز نیز بوده و این رخداد نشانگر آن است كه اقتصاد از ثبات نسبی مطلوبی برخوردار بوده و نویدبخش رشد اقتصادی مثبت آینده است.

سیف این دستاورد بزرگ را مرهون هم‌افزایی دولت دانست و تاكید كرد: خوشبختانه جهت گیری های دولت یازدهم از ابتدای كار‌، جهت گیری های دقیق، درست و كارشناسی شده بود و دستاوردهایی كه حاصل شده نیز، صحت این ادعا را تایید می نماید.

رییس كل بانك مركزی كه در آخرین روز كاری در تعدادی از ادارات بانك حضور یافت و از نزدیك در جریان اقدامات كاركنان بانك قرار گرفت، گفت: نظام بانكی در روزهای پایانی سال با حجم زیادی از كار و تراكم مراجعات مشتری روبروست. از طرف دیگر، تامین نیازهای مالی خزانه هم از اهمیت فراوانی برخوردار است ، چون بخشی از پرداختها منوط به تامین مالی مناسب است.

وی خاطرنشان ساخت: همكاران ما در بانك مركزی در این رابطه دو مسئولیت عمده را روزها و ساعات آخر دنبال می كنند، نخست حصول اطمینان از واریز نمودن آخرین سیاهه های نفتی به حساب كارگزاران بانك مركزی در بانكهای خارجی و دیگری هدایت مناسب منابع نقدینگی حسابهای درآمدی دولت در بانك های مختلف كشور و منظور نمودن آن به خزانه‌ دولت.

سیف ابراز خرسندی كرد: درآمدهای دولت نسبت به سال گذشته، متناسب با ماه های مختلف سال تامین شده و تحقق یافته و همزمان با كاهش تراكم تقاضاهای روزهای پایانی، درآمدهای نفتی هم به موقع در بانك مركزی شناسایی و به حساب خزانه منظور شده است.

رییس كل بانك مركزی تاكید كرد: به طور كلی می توان گفت از بابت تحقق نرخ محاسباتی پیش بینی شده ارز در قانون بودجه سال 93 كه 2650 تومان برای هر دلار بود در مجموع 2647 تومان تامین شده كه اقدام مثبتی است.

وی با بیان اینكه بانك مركزی حساسیت بالایی دارد تا درحوزه بانكداری الكترونیك خدمت رسانی مردم عاری از هرگونه نقصان و كاستی باشد، تاكید كرد: هرگاه اشكالی در فرایند ارائه خدمات بانكداری الكترونیك وجود داشته باشد، به سرعت توسط همكاران ما در بانك مركزی پایش شده و توسط بانك مربوطه نسبت به رفع آن اقدام خواهد شد.

سیف با اشاره به كاهش چشمگیر میزان مبادلات ناموفق نسبت به سال گذشته، گفت: گرچه در حال حاضر حجم عملیات و تراكنش ها به شدت افزایش یافته ولی خوشبختانه 98 درصد مبادلات، به صورت موفق ثبت شده و سیستم توانسته است قابلیت های خود را در زمینه ارائه این حجم از عملیات به خوبی نشان دهد.

سیف از پیاده سازی سامانه چكاوك در سال 93 و امكانات ویژه ای كه این سامانه برای بانك مركزی و شبكه بانكی مهیا نموده است، سخن گفت و افزود: مهمترین اصولی كه شبكه بانكی با حساسیت آن را دنبال می كند سرعت و دقت هستند، بهره گیری از سامانه‌های الكترونیك این ویژگی ها را بهبود بخشیده اند.

گفتنی است، سامانه چكاوك امكان تسویه حساب چكهای بانكی بدون نیاز به جابه جایی فیزیكی آن را از طریق انتقال تصویر چكها فراهم ساخته و در حال حاضر این سامانه در 27 استان پیاده سازی شده و عملكرد بسیار مطلوبی نیز داشته و 4 استان باقی مانده نیز تا پایان خردادماه به این سامانه خواهند پیوست و از آن پس اتاق پایاپای ما كه به صورت دستی و سنتی عمل می نمود، در كل كشور جمع آوری خواهد شد.

رییس كل بانك مركزی همچنین به بیان خاطرات تلخ و شیرین خود در سال جاری پرداخت و گفت: سخت‌ترین لحظاتی كه در سال 1393 به عنوان یك مسئول بانكی با آن مواجه بودم این بود كه جایگاه رفیع نظام بانكی ما در صحنه بین المللی به دلیل برخوردهای مغرضانه و كینه توزانه با محدودیت روبرو شد ولی مجموعه نظام بانكی با تلاش خود نشان دادند كه در سخت ترین شرایط هم می تواند رسالت خود را در قبال اقتصاد انجام دهد.

وی ادامه داد: طی سالهای گذشته فشارهای زیادی بر بانك مركزی و شبكه بانكی وارد آمد ولی خوشبختانه از این امتحان روسفید بیرون آمد و موفقیت در این آزمون می تواند جزء شیرین ترین خاطرات هر عضو شبكه بانكی و بنده باشد و امیدواریم در آینده از این تجربیات بیشتر استفاده ببریم.

رییس شورای پول و اعتبار در خاتمه ابراز امیدواری كرد سال جدید برای همه هموطنان، سالی آكنده از موفقیت، شادابی و توفیق‌های مضاعف باشد، كشور در مسیر توسعه و رشد قرار گیرد و مردم طعم واقعی رفاه را در سایه استقلال و آزادی بچشند.

اقتصام(1)9141**1558

سرخط اخبار اقتصاد