مخزن چاه تالاب هامون فقط در زمان بروز سیلاب آبگیری شود

تهران- ایرنا- معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: مخزن ' چاه نیمه ' چهارم تالاب هامون فقط در مواقع بروز سیلاب های مهیب باید آبگیری شود.

احمد علی كیخا روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: حوضه آبریز تالاب هامون دارای چهار مخزن چاه نیمه است كه با هدف ذخیره آب برای زمان خشكسالی و استفاده از آن برای مصارف شرب و كشاورزی فعالیت می كند.

وی اظهار كرد: به اعتقاد ما مخزن چاه نیمه چهارم نباید آبگیری شود دراین صورت آب آن وارد بستر تالاب هامون می شود كه سازمان محیط زیست و وزارت نیرو بر سر این موضوع در چالش هستند.

كیخا با بیان اینكه اقدامات احیایی تالاب هامون در دو بسته داخلی و خارجی در حال انجام است گفت: دولت از صندوق اعتبارات توسعه مبلغ 500 میلیون دلار را برای احیای تالاب هامون اختصاص داده است كه بر این اساس وزارت كشاورزی مكلف شده است سیستم آبیاری خود را از حالت سنتی خارج كند.

وی ادامه داد: وزارت جهاد كشاورزی باید سیستم های آبیاری را به روش تحت فشار و انتقال لوله ای انجام دهد كه این كار با هدف صرفه جویی آب در بخش كشاورزی و ذخیره كردن و انتقال آن به داخل تالاب صورت خواهد گرفت.

كیخا گفت: همچنین وزارت نیرو در روند لایروبی كه انجام می دهد باید تمام رودخانه های منتهی به تالاب را هم بازگشایی كند تا از هدر رفت آب جلوگیری شود.

وی اظهار كرد: همچنین سازمان حفاظت محیط زیست با همكاری مرزبانی منطقه موفق به تخریب بخشی از دایك مرزی داخل بستر تالاب هامون بین ایران و افغانستان شد و در صدد هستیم تا بخش بیشتری از این دایك برچیده و آب بیشتری وارد بستر تالاب شود.

كیخا افزود: این دایك میانی مرز تالابی ایران و افغانستان را مشخص می كند كه از نظر سازمان محیط زیست وجود آن در بستر تالاب پذیرفتنی نیست.

وی به فعالیت های بین المللی برای احیای تالاب هامون اشاره كرد و گفت: در شورای مشورتی بین المللی جمع بندی ما بر این است كه با همكاری نهادهای بین المللی مانند كنوانسیون رامسر، دفتر عمران سازمان ملل متحد، حمایت كشورهای دوستدار محیط زیست و اهالی دو طرف مرز چه آنهایی كه در خاك ایران هستند و چه آنهایی كه در خاك افغانستان هستند، یك برنامه مشترك توسعه ای تدوین شود تا بر اساس آن به زندگی مردم رفاه بخشیده شود.

تالاب بین المللی هامون یكی از تالاب های مهم دنیا و بزرگترین دریاچه آب شیرین در سراسر فلات ایران است كه با مساحتی حدود 5700 كیلومتر مربع در ناحیه كویری و بیابانی شرق كشور، در منطقه سیستان و بلوچستان قرار دارد كه اكنون در شرایط بحرانی قرار دارد.

علمی ( 4 ) **9014**1440