آبشاركمر دوغ، شگفتی زیبا در دل تخته سنگهای سخت

دهدشت، یاسوج- ایرنا- آبشار زیبای كمر دوغ همچون عرسی زیبا با گیسوانی سفید، شگفتی زیبا در دل تخت سنگهای سخت ایجاد كرده است.

به گزارش ایرنا، آبشار دوغ مانند كمر دوغ با ارتفاعی بیش از 100 متر یكی از آبشارهای نمكی و بزرگ منحصر به فرد محسوب می شود كه هر ساله بخاطر جذابیتش گردشگران زیادی را به سوی خود می كشاند.

در پایین دست خروجی چشمه ی آبشار، حوضچه های پرورش ماهی جلوه ای زیبا در میان خزه ها و جلبك های سبز رنگ به وجود آورده كه چشم هر طبیعت دوستی را به خود خیره می كند.

بعد از عبور از راه سنگلاخی و سخت این مسیر در پایین دست دره صدای دل انگیز آبشار روح تازه ای را در نفس های خسته انسان ارزانی می دهد كه در نوع خود بی نظیر است.

غلتیدن آب بر كف صخره در پایین دست آبشار حوضچه هایی زیبا برای آبتنی گردشگران و بازدیدگنندگان بخصوص در روزهای گرم به وجود آورده است.

آبشار كمر دوغ در فاصله۸۰ كیلومتری شهر دهدشت ، مركز شهرستان كهگیلویه ، ۱۵ كیلومتری شرق شهر قلعه رییسی و در كنار روستای كمر دوغ واقع شده است.

رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كهگیلویه آبشار كمر دوغ را یكی از مهمترین جاذبه های گردشگری شهرستان دانست و گفت: این آبشار زیبا هر ساله پذیرای گردشگران زیادی بخصوص در ایام نوروز است.

سیاوش زمان با اشاره به اینكه آبشار كمر دوغ در تمامی فصول سال جاری است افزود: پیش بینی احداث اردوگاه در این مكان زیبا در دستور كار میراث فرهنگی است.

وی اظهاركرد: در صورت واگذاری زمین عملیات احداث این اردوگاه در سال آینده آغاز خواهد شد.

آبشار كمر دوغ یكی از مهم‌ ترین آثار طبیعی كشور است كه در سال 1389 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

گزارش حسین خدمتی

7531/6110

سرخط اخبار استان‌ها