مالزی در اندیشه بازسازی تفكرات گروه جماعت اسلامی

كوالالامپور - ایرنا - مالزی روز جمعه با تشدید عملیات این كشور برای مقابله با تروریست های مالایی عضو داعش، اعلام كرد تفكرات 95 درصد از پیروان مالزیایی گروه شبه نظامی جماعت اسلامی در دوره های بازآموزی تغییر كرده است.

به گزارش ایرنا، جماعت اسلامی مالزی تاكنون مهم ‌ترین جریان سلفی در مالزی محسوب می شد كه دستكم 200 عضو داشت و فائض بافانا تا زمان دستگیری اش در سال 2002 این شاخه را اداره می ‌كرد . سپس ابو حنیفه اداره شاخه مالزی گروه شبه نظامی جماعت اسلامی را بر عهده گرفت.

مالزی كه اكنون با صدها عضو مالایی گروه داعش روبروست و ده ها نفر از آن ها نیز در زندان های این كشور بسر می برند به دلیل خطرات ناشی از این گروه تروریستی كه هر روز بر تعداد آن ها افزوده می شود در اندیشه بازسازی تفكرات این گروه است كه خطراتی برای منطقه جنوب شرق آسیا به همراه دارند.

ایوب خان مایدین، معاون بخش ویژه مبارزه با تروریسم پلیس مالزی اعلام كرد 95 درصد از پیروان گروه شبه نظامی جماعت اسلامی این كشور از سال 2001 تا سال 2011 با موفقیت دوره های توانبخشی را تحت قانون امنیت داخلی گذرانده و بازسازی شده اند.

براساس گزارش تارنمای اتوسان، وی گفت كه برنامه مالزی برای تغییر تفكرات پیروان گروه جماعت اسلامی در پنج درصد آن ها شكست خورده و باردیگر به فعالیت های نظامی و تروریستی روی آورده اند.

وی با استناد به این آمار ادعا كرد برنامه توانبخشی ستیزه جویان تحت نظارت پلیس مالزی موفقیت آمیز بوده است و باید در قوانین جدید ضد تروریستی نیز به این مورد توجه شده و مورد رسیدگی قرار گیرد.

دولت مالزی اكنون پیش نویس جدید قانون مقابله با تروریست (پوتا) را تقدیم مجلس نمایندگان كرده و این مجلس قرار است این قانون را مورد بررسی قرار دهد.

اما این مقام بلندپایه پلیس مالزی نگفت كه به چه دلیل صدها نفر از جوانان و نوجوانان این كشور به گروه های تروریستی جدید مانند داعش روی آورده اند و نقش سیاست ها در این زمینه چگونه بوده است.

معاون بخش ویژه مبارزه با تروریسم پلیس مالزی ادعا كرد حركت این كشور در مقایسه با دیگر كشورهای جهان برای بهبود تفكرات شبه نظامیان تروریست و ممانعت از ورود آن ها به عملیات تروریستی رو به جلو بوده است.

براساس قانون سال 2012 اقدامات ویژه مالزی (سوسما) ، افراد تروریست دستگیر شده باید یك دوره بازداشت 29 روز با تحقیقات دو هفته را بگذرانند و بقیه دوره را تحت نظر علمای دینی كه دولت تعیین می كند، قرار می گیرند.

این شرایط برای مالزی در حالی اتفاق می افتد كه براساس فیلمی كه گروه تروریستی داعش منتشر كرده است كودكان مالایی زبان در یك پایگاه تحت آموزش های نظامی و عقیدتی قرار گرفته و برای پیوستن به تروریست های داعش آماده می شوند.

مالزی و اندونزی از بازگشت تروریست های داعش با تفكرات افراطی هراس دارند و آموزش كودكان مالایی طی یك هفته گذشته در رسانه های منطقه بازتاب زیادی داشته است.

معاون پلیس مالزی با تایید آموزش كودكان این كشور به وسیله تروریست های داعش، گفت كه از تعداد كودكان درگیر در گروه های تروریستی در سوریه بی اطلاع است.

آساق**1611

سرخط اخبار جهان