قطع وابستگی به درآمدهای نفتی مهم تر از ملی شدن صنعت نفت است

مشهد-ایرنا- عضو كمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: هم اكنون قطع وابستگی به درآمدهای نفتی حركتی به مراتب عظیم تر و مهم تر از ملی شدن صنعت نفت است.

سید هاشم بنی هاشمی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ملی شدن صنعت نفت در دوره خود حركتی انقلابی و ملی بود كه كاملا بی سابقه و موجب بیداری سایر ملل گردید.

وی اظهاركرد: درسال1329 و در جریان ملی شدن صنعت نفت، ایران نخستین كشوری بود كه سد تسلط بیگانگان را بر منابع داخلی خود به صورت مطلق شكست .

وی افزود: در آن دوران شكست حركت استعماری كشورهای غربی موجب گسترش بیداری در منطقه و رو شدن دست شركت های خارجی كه پیگیر منافع خودشان بودند، گردید.

نماینده مردم مشهد و كلات در مجلس شورای اسلامی اظهاركرد: ملی شدن صنعت نفت در حقیقت حركتی تاثیر گذار برای مبارزه با استعمار و استعمارگران بود.

وی با اشاره به همراهی آمریكا و انگلیس برای مقابله با ملی شدن صنعت نفت، اظهار كرد: حاصل همراهی این دو كشور استعمارگر، طراحی و اجرای كودتای 28مرداد بود اما این توطئه نیز نتوانست مانع حركت های بعدی شود.

این عضو كمیسیون انرژی مجلس گفت: در دوره حاضر نیز شاهدیم كه همچنان قدرتهای جهانی در بازار نفت تاثیر گذاری خود را دارند و كشورهایی مانند عربستان به واسطه ظرفیت بالای تولید خود در همراهی با غرب، كاهش بهای جهانی نفت را رقم زده است.

وی با اشاره به اینكه كشورهای قدرت طلب اقتصاد نفت را در اختیار گرفته اند، تاكید كرد: روشی كه امروز و در این برهه از زمان باید پیگیری كنیم كاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و جدا كردن اقتصاد كشور از نفت و درآمدهای نفتی است.

بنی هاشمی بیان كرد: مبنا و هدف اصلی اقتصاد مقاومتی نیز همین است و باید هر طور شده وابستگی به درآمدهای نفتی را حذف كنیم تا بتوانیم در سیاست های نفتی تصمیم گیری موثر داشته باشیم.

وی تاكید كرد: درآمدهای حاصل از فروش نفت باید در حوزه های زیربنایی سرمایه گذاری شود.

وی بیان كرد: امروز 70 درصد از تجهیزات صنعت نفت داخلی است و وابستگی به تكنولوژی های غربی از این منظر كاهش داشته است.

بنی هاشمی تاكید كرد: حذف وابستگی به درآمدهای نفتی در شرایط كنونی حركتی به مراتب عظیم تر از ملی شدن صنعت نفت خواهد بود.

بیست و نهم اسفند سال 1329 خورشیدی صنعت نفت ایران با تصویب مجلس سنا، ملی اعلام شد و اكتشاف، استخراج و بهره برداری از این صنعت خدادادی در اختیار ملت ایران قرار گرفت؛ ملی شدن نفت نماد استقلال طلبی و خودكفایی مردمان این دیار كهن است كه با ایستادگی و مقاومت آنها در برابر بیگانگان به ثمر نشست.

7496/1211

سرخط اخبار اقتصاد