۲۹ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۷:۴۶
کد خبر: 81547349
T T
۰ نفر
نورمحمد درپور استاد موسیقی نواحی درگذشت

مشهد - ایرنا - استاد نورمحمد درپور دوتار نواز، خنیانگر خراسانی و از استادان بنام موسیقی نواحی ایران، شامگاه بیست و هشتم اسفند ماه بر اثر بیماری سرطان در مشهد درگذشت.

به گزارش جمعه ایرنا، درپور كه مدتها بود به بیماری سرطان روده دچار شده و طی امسال نیز به دلیل مشكلات قلبی و سكته تحت درمان بود، شامگاه بیست و هشتم اسفند ماه چشم از این جهان فروبست.

نور محمد درپور نوازنده و خواننده موسیقی عرفانی ناحیه تربت جام كه از شهرت جهانی برخوردار است، آبانماه امسال نیز به دلیل سكته قلبی و مغزی در بیمارستان قائم مشهد بستری شده بود.

نورمحمد درپور، خنیاگر، راوی و نوازنده دوتار سال 1311در روستای «سرخ سرا» از توابع «باخرز» منطقه تربت جام و روستای یادگار، دیده به جهان گشود، او آموزش دوتار و روایت‌های حماسی و تغزلی موسیقی منطقه خراسان را نزد اساتید نامی منطقه حاج جهـانگیـر خان، حاج مـرتضی پـری، حاج عبدالحمید رسولی، ملا داد خدا كبودانی و ملا یاسین مریدار آموخت و سبك‌های خوانندگی حلقه ذكر را از خلیفه ملا سلـطان و ملا پایند بلوچ فراگرفت، وی مثنوی خوانی را نیز از بزرگانی همچـون ملا مقـری و آخوند ملا مخـتار و غزل خوانی را از مولاداد هزاره پل بندی و حاج لطف الله هزاره آموخت.

درپور همانند بسیاری دیگر از خنیاگران و راویان موسیقی مناطق از طریق جشنواره موسیقی فجر و نیز جشنواره­‌های آیینه و آواز، موسیقی حماسی و نیز جشنواره موسیقی نواحی كرمان و جشنواره‌های ذكر و ذاكرین به جامعه موسیقی معرفی شد و سپس به عنوان نوازنده‌ای صاحب سبك و شیوه اجراهای متعددی را در كشورهای خارجی به صحنه برد.

اجرای او در جشنواره موسیقی مقدس برلین در سال 2002 كه به همراه محمدرضا درویشی و فرید سلمانیان در جشنواره حضور یافته بودند، تماشاگران را سخت تحت تاثیر قرار داد.

او از معدود بازماندگان صاحب سبك در منطقه جنوب خراسان بود كه گنجینه‌ای از نغمه­‌های شفاهی موسیقی این مناطق را در سینه داشت و می‌توان او را نماد موسیقی عرفانی منطقه تربت جام و خراسان به شمار آورد كه در روایت‌هایش همه‌گاه از شعر شاعران و عارفان نامی این منطقه استفاده كرده است كه از جمله آن‌ها می‌توان به شاعران و عارفانی چون حاج قاضی جلال الدین فقهی سلجوقی، ملا عبدالرئوف مجیدی شیخ احمد جامی، مولاناعبدالرحمن جامی اشاره كرد.

درپور طی سفر به كشورهای آلمان و هلـند توانست موسیـقی عرفـانی تربت جـام را به خوبی به جهانیـان معرفی كند، از درپور آلبومی تحقیـقاتی نیز درباره موسیقی خراسان منتشر شده است.

او آثاری را نیز در واحد موسیقی مركز خراسان رضوی اجرا كرده است كه از آنجمله می‌­توان به مقام­های «خالق یكتا»، «صـمدا» و «حكایت احمد جامی» اشاره كرد.

نورمحمد درپور در جایی درباره آموختن هنر موسیقی گفته است: «دوتار را خودم یاد گرفتم. آنقدر زدم تا یاد گرفتم. آواز را اما پیش چندتا از استادان قدیمی آموختم. ملایاسین مریدار، ملادادخدا، ملاعیسی كبودانی، استادانم بودند. هزاران بیت از حفظ دارم كه همه و همه یاد خداست…»

اجرای تصویری «غزل كوچه باغی – باش تا حسن نگارم خیمه بر صحرا زند» از جمله كارهای شناخته شده نورمحمد درپور به شمار می‌­‌رود.

7498/1211

سرخط اخبار استان‌ها