رهبران اتحادیه اروپا با تمدید تحریم های روسیه توافق كردند

تهران - ایرنا - رهبران اتحادیه اروپا روز پنجشنبه اعلام كردند كه تحریم های اقتصادی اعمال شده علیه روسیه تا زمان اجرای كامل توافقنامه صلح اوكراین به قوت خود باقی می ماند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از بروكسل ، این توافق ، تحریم های اعمال شده را درصورت لزوم تا پایان سال جاری تمدید خواهد كرد ومصالحه به دست آمده در یك اجلاس سران اتحادیه اروپا در بروكسل وحدت این اتحادیه را در مورد تحریم های وضع شده علیه مسكو بر سر نقش آن در مناقشه اوكراین حفظ می كند.

تنش ها در این بلوك 28 عضوی اروپا بر سر تحریم ها رو به افزایش گذاشته و برخی از دولت های عضو تنها با بی میلی از آن حمایت كردند.

دولت های اتحادیه اروپا در مورد این كه هم اكنون برای تجدید تحریم های اقتصادی روسیه كه در ماه ژوئیه منقضی می شد، وارد عمل شوند یا پیش از تصمیم گیری چندین ماه منتظر بمانند آتش بس در اوكراین برقرار خواهد شد یا نه، اختلاف نظر داشتند.

رهبران اتحادیه اروپا از طرح مصالحه ای كه ماه گذشته در مینسك توسط دونالد تاسك رییس شورای اروپا ارائه شد و آنگلا مركل صدر اعظم آلمان و فرانسوا اولاند رییس جمهوری فرانسه دو معمار این طرح صلح بودند، حمایت كردند.

تاسك در یك كنفرانس خبری گفت : رهبران موافقت كردند كه دوره تحریمهای اقتصادی صریجا به اجرای كامل توافقنامه های مینسك پیوند داده شود و یاد آور شدند كه این امر تنها تا پایان سال 2015 قابل پیش بینی است .

وی همچنین در یك تهدید آشكار به اعمال تحریم های مضاعف گفت : رهبران اتحادیه اروپا برای تصمیم گیریهای دیگر در صورت لزوم آماده اند.

تصمیم گیری رسمی و حقوقی در مورد تمدید تحریمهای بخشهای مالی ، دفاعی و انرژی روسیه كه در ماه ژوئیه منقضی می شوند در اجلاس آتی سران در ماه ژوئن انجام خواهد شد.

ولی پیوند دادن تحریم ها به توافقنامه صلح ، عملا تحریم های اقتصادی را تا پایان سال جاری تمدید خواهد كرد چرا كه توافقنامه مینسك یك ضرب الاجل یك ساله برای كی یف جهت كنترل كامل بر مرزهایش تعیین كرده است .

این توافق رهبران تنها به تحریم های اقتصادی اشاره دارد اما باب لغو احتمالی برخی تحریم های دیگر از جمله ممنوعیت صدور روادید و مسدود ساختن دارایی های دهها شهروند روس و اواكراینی در اتحادیه اروپا را تا پیش از پایان سال باز گذاشته است.

مترجمام 1403 **1917

سرخط اخبار جهان