اوباما : بهترین فرصت برای برقراری یك رابطه متفاوت بین ایران و امریكا ایجاد شده است

تهران - ایرنا - باراك اوباما رییس جمهوری آمریكا در پیام نورزی 1394در باره مذاكرات هسته ای گفته است كه امسال پس از چندین دهه بهترین فرصت برای دنبال كردن یك رابطه متفاوت بین دو كشور (ایران و امریكا) ایجاد شده است، كه باید آنرا غنیمت شمرد.

پایگاه خبری كاخ سفید روز جمعه با انتشار پیام ویدئویی نوروزی اوباما خطاب به مردم و رهبران ایران، در اقدامی نادر حتی زیر نویس فارسی این پیام را نیز برای مخاطبان فارسی زبان آن منتشر كرد.

براساس این پیام ویدئویی، رییس جمهوری آمریكا بطور مستقیم ابتدا به همه كسانی كه در آمریكا و سراسر جهان نوروز را جشن می گیرند این عید خجسته را تبریك گفت.

وی در بخشی از این پیام با اشاره به مذاكرات هسته ای ایران و گروه 1+5 گفت: مذاكرات هسته ای بین ایران و قدرتهای غرب، پیشرفت كرده اما اختلافاتی نیز همچنان وجود دارد.

اوباما گفت: ممكن است این فرصت بار دیگر بزودی تكرار نشود؛ به گمان من، ملتهایمان از یك فرصت تاریخی برای حل مسالمت آمیز این مسأله برخوردار شده اند؛ فرصتی كه ما نباید آن را از دست بدهند.

وی با مهم و تعیین كننده خواندن روزها و هفته های آینده برای ایرانیان و آمریكاییها افزود: مذاكرات ما پیشرفتهای خوبی كرده است اما اختلافاتی باقی مانده است و در هر دو كشور ما و هم در كشورهای دیگر، افرادی وجود دارند كه مخالف راه حل دیپلماتیك برای حل این مسئله هستند.

وی با اشاره به اینكه ایرانیان و آمریكاییها باید آشكارا در باره آینده ای كه خواهان آن هستند صحبت كنند افزود: پیام من به شما مردم ایران این است كه ما باید با هم برای آینده ای صحبت كنیم كه به دنبال آن هستیم.

'همانطور كه بارها در گذشته گفته ام كشورهای ما باید بتوانند از طریق دیپلماسی، این مسئله را حل و فصل كنند.

رییس جمهوری آمریكا در فراز دیگری از پیام نوروزی خود با اشاره به صلح آمیز بودن نیت رهبران بلند پایه ایران برای تلاشان برای دستیابی به فناوریهای نو به اشاره به فتوای مقام معظم رهبری و مواضع حسن روحانی رییس جمهوری افزود: در این خصوص حتی آیت الله خامنه ای فتوایی علیه ساخت تسلیحات هسته ای صادر كرده است و (حسن) روحانی رئیس جمهوری ایران نیز گفته است ایران هرگز تسلیحات هسته ای نخواهد ساخت.

در ادامه این پیام آمده است: 'ایالات متحده به همراه جامعه بین المللی معتقد است كه ایران باید به انرژی هسته ای صلح آمیز دسترسی داشته باشد و این كار باید همسو با تعهدات بین المللی ایران باشد.

وی افزود: به بیان دیگر، حصول توافق هسته ای امروز می تواند كمك كند تا باب آینده ای روشنتر برای شما مردم ایران باز شود یعنی همان مردمی كه میراث دار تمدنی عظیم هستند و می توانند به جهانیان، چیزهای بسیار زیادی (ازنظر تمدنی) بدهند'.

در ابتدای پیام امسال رییس جمهوری آمریكا به رهبران و ملت ایران، اوباما با كلام فارسی، عبارت «نوروز مبارك» را ذكر كرد و از هفت سین نام برد و در انتها یادی از حافظ كرد و ترجمه بیت «نوبهار است در آن كوش كه خوشدل باشی، كه بسی گل بدمد باز تو در گل باشی» را به زبان انگلیسی قرائت كرد و پیام خود را با جمله «نورزتان پیروز» به زبان فارسی به پایان برد.

همچنین متن فارسی و عربی این پیام نیز همراه با متن انگلیسی در سایت كاخ سفید قرار گرفته است.

مترجمام**1403**1504**1917**1378**

سرخط اخبار جهان