كمبود بودجه اعضای آ.سه.آن و كم رونقی نمایشگاه هوا- فضای لنكاوی

كوالالامپور – ایرنا – افزایش تنش میان برخی اعضای آ.سه.آن با چین بر سر مالكیت بخش هایی از دریای جنوبی چین به دلیل كمبود بودجه اعضای این اتحادیه نتوانست به نمایشگاه بین المللی هوا - فضا و دریانوری 2015 لنكاوی مالزی (لیما) رونق دهد.

به گزارش ایرنا، امسال در نمایشگاه لیما 9 میلیارد و 300 میلیون رینگیت (دو میلیارد و 650 میلیون دلار) قرارداد بسته شد. هر چند ارزش قراردادها به نسبت دوره پیش از آن افزایش نشان می دهد، اما با توجه به برخی تنش ها به ویژه میان اعضای آ.سه.آن و چین تحلیلگران را واداشت اعلام كنند نمایشگاه لیما 2015 پررونق تر خواهد بود.

مالزی، فیلیپین، ویتنام و برونئی از اعضای 10 گانه آ.سه.آن با چین بر سر مالكیت بخش هایی از دریای جنوبی چین كه دارای منابع غنی انرژی است، اختلاف دارند.

نمایشگاه لیما 2015 در مالزی امسال همزمان با نشست وزیران دفاع 10 كشور عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن) و نشست وزیران حمل و نقل این اتحادیه در لنكاوی برگزار شد.

به دلیل محدودیت های بودجه ای برای اعضای این اتحادیه، این كشورها اكنون نمی توانند جت های جنگنده و هواپیمای گشت دریایی قدیمی خود را ارتقا دهند، اما تلاش دارند به اندازه محدود نیز برای ارتقای وضعیت نظامی خود اقدام كنند.

بودجه نظامی مالزی برای سال 2015 میلادی چهار میلیارد و 800 میلیون دلار تعیین شده است كه تنها 970 میلیون دلار آن برای خرید تجهیزات نظامی اختصاص می یابد.

بانك جهانی نیز پیش بینی كرده است اندونزی یكی از اعضای اتحادیه آ.سه.ان در شرایط اقتصادی كنونی در سال 2015 نتواند 21 میلیارد دلار از درآمدهای بودجه ای خود را كسب كند و با كمبود بودجه مواجه شود.

هشام الدین حسین، وزیر دفاع مالزی به همین دلیل در هفته جاری به وزیران دفاع اعضای اتحادیه آ.سه.آن پیشنهاد داد به دلیل كسری بودجه برای ارتقای وضعیت نظامی اعضای اتحادیه با همكاری نسبت به پوشش امنیتی منطقه اقدام كنند.

وی شب گذشته در روز پایانی این نمایشگاه نیز گفت به رغم كمبود بودجه اعضای آ.سه.آن و مالزی در نمایشگاه لیما 2015 میلادی 9 میلیارد و 300 میلیون رینگیت (دو میلیارد و 650 میلیون دلار) قرارداد در نمایشگاه بسته شد.

این میزان در دوره قبل نمایشگاه چهار میلیارد و 200 میلیون رینگیت (یك میلیارد و 200 میلیون دلار) بوده است.

نمایشگاه بین المللی هوا - فضا و دریانوری لنكاوی مالزی از روز 17 مارچ (26 اسفند) كار خود را آغاز كرد و از امروز به مدت دو روز میزبان عموم مردم خواهد بود.

این نمایشگاه در مقایسه با دوره های پیشین با رشد 10 درصدی مشاركت كنندگان و با حضور حدود 400 شركت مختلف از 38 كشور برگزار شد. روسیه برای نخستین بار در این نمایشگاه حضور یافت.

دوره بعدی این نمایشگاه در سال 2017 برگزار می شود.

این نمایشگاه به صورت دوسالانه در جزیره لنكاوی مالزی برگزار می شود.

همزمان با این نمایشگاه شركت هوایی جدیدی به نام فلای موجو در مالزی راه اندازی و قراردادی به ارزش یك میلیارد و 500 میلیون دلار با شركت بمباردیه كانادا برای خرید 20 فروند هواپیمای مسافربری امضا كرد.

مالزی همچنین در این نمایشگاه اعلام كرد كه تا سال 2030 تصمیم دارد خود را در عرصه هوا – فضا به نخستین كشور این منطقه تبدیل كند.

آساق**241**1611

سرخط اخبار جهان