معاون وزیر خارجه آمریكا: توانایی ایران در دانش هسته ای را نمی توان با تحریم و جنگ از بین برد

نیویورك- ایرنا- معاون وزیر خارجه آمریكا در جلسه استماع كنگره ایالات متحده در موضوع توافقات هسته ای با ایران با اذعان بر بومی شدن دانش هسته ای كشورمان بر ضرورت حل دیپلماتیك مسأله هسته ای ایران از طریق دیپلماتیك تأكید كرد.

به گزارش ایرنا، 'آنتونی بلینكن' با حضور در جلسه استماع كنگره به پاسخگویی به سؤالات سناتور های آمریكایی در مورد روند مذاكرات هسته ای ایران و گروه 1+5 پرداخت.

معاون وزیر خارجه آمریكا، ایران را كشوری دست یافته به دانش هسته ای برشمرد و از بین بردن این توانایی را دیگر غیر ممكن عنوان و اذعان كرد كه علم را نمی شود با تحریم و جنگ از بین برد.

وی، به نتیجه نرسیدن توافقات هسته ای با ایران را مخرب و منجر به سرعت گرفتن تهران در فعالیت های هسته ای عنوان كرد.

معاون وزیر خارجه در واكنش به اتهامات سناتور ایلینا راز، مبنی بر پایبند نبودن ایران به مفاد توافقات با سازمان انرژی اتمی و اجازه ندادن به بازرسی از مراكز هسته ای گفت: اینطور نیست؛ گزارش های سازمان انرژی اتمی مشخصاً می گوید كه ایران همواره به توافقات انجام شده با این سازمان پایبند بوده و در چارچوب مفاد توافقات، اجازه بازرسی از مراكز هسته ای را داده است.

بلینكن همچنین از پاسخگویی در باره برخی موضوعات فنی توافقات به علت محرمانه بودن آنها خودداری كرد.

این جلسه كه حول محور مذاكرات هسته ای ایران برگزار شده بود، با طرح سؤالات مختلف از سوی سناتورهای كنگره پیرامون دیگر موضوعات از جمله اسرائیل نیز همراه بود.

سناتور كانلی در مورد روابط اسرائیل و آمریكا اظهار داشت: نخست وزیر یك كشور خارجی به عالی ترین مقام كشور ما، به دولت ما و به كشور ما توهین كرده است؛ این دیگر یك اختلاف شخصی بین اوباما و نتانیاهو نیست و من نمی توانم اینجا بنشینم و در مقابل توهین های نتانیاهو سكوت كنم؛ وفاداری و احترام شما نسبت به دولت كجا رفته است؟

وی در ادامه با عصبانیت فریاد زد: نتانیاهو با بی شرمی تمام با این توهین ها روابط اسرائیل و آمریكا را خراب كرد و این حركت به رابطه آمریكا و اسرائیل در دراز مدت نیز آسیب خواهد زد.

اروپام**ك.ح**1504

سرخط اخبار جهان