نماينده روسيه در سازمان ملل پيش نويس قطعنامه اي در مورد اوكراين را به شوراي امنيت ارائه كرد

مسكو-ايرنا- ويتالي چوركين اعلام كرد : روسيه پيش نويس قطعنامه اي در مورد بحران اوكراين و مساله عدم اجراي توافقنامه مينسك از سوي كي يف را به شوراي امنيت سازمان ملل ارائه كرد.

به گزارش ايتارتاس، نماينده روسيه در سازمان ملل روز پنجشنبه در پايان جلسه غيرعلني شوراي امنيت در مورد مساله اوكراين كه به پيشنهاد روسيه برگزار شد، به خبرنگاران روس گفت: روسيه با توجه به نقض توافقنامه مينسك توسط اوكراين، پيش نويس قطعنامه اي را به شوراي امنيت ارائه و طي آن خواستار اجراي اين توافقنامه ازسوي مينسك شد.

وي افزود: در جلسه شوراي امنيت نقض اين توافقنامه از سوي كي يف را مطرح كرديم. نمايندگان دائمي آمريكا و انگليس كه همواره از اقدامات اوكراين حمايت مي كنند به بحث و مخالفت در مورد اظهاراتم پرداختند.

چوركين خاطرنشان كرد: پيش نويس قطعنامه در مورد اوكراين در ميان اعضاي شوراي امنيت توزيع شد و در آن بر اجراي توافقنامه صلح مينسك و آغاز گفتگوهاي ميان كي يف و نمايندگان استان هاي لوهانسك و دونتسك و برگزاري انتخابات محلي در اين مناطق تاكيد شد.

وي ادامه داد: در جلسه شوراي امنيت خواستار تلاش اين نهاد براي انجام مفاد توافقنامه مينسك از سوي دولت اوكراين شديم.

روسيه در روزهاي اخير از اقدامات مقام هاي اوكرايني در مورد توافقنامه مينسك انتقاد كرده و مصوبه اخير پارلمان كي يف در مورد مناطق مناقشه را مانعي در اجراي اين توافقنامه خوانده است.

وزير خارجه روسيه روز چهار شنبه در گفت وگو با خبرنگاران، دولت اوكراين را به خودداري از اجراي توافقنامه صلح مينسك براي حل و فصل بحران در شرق اين كشور متهم كرد و گفت: كي يف در اين لايحه، بند مربوطه در توافقنامه صلح مينسك را تحريف كرد.

رييس دستگاه ديپلماسي روسيه با بيان اين كه مقامهاي اوكرايني در تعيين موقعيت ويژه منطقه دونباس دروغگويي مي كنند، خاطرنشان كرد: مصوبه پارلمان در مورد موقعيت ويژه دونباس تعيين مناطق مشمول موقعيت ويژه را به برگزاري انتخابات جديد منوط كرده است.

لاوروف ادامه داد: در اين لايحه شركت سران كنوني مناطق دونتسك و لوهانسك در انتخابات رد شده است.

وي گفت: اما در توافقنامه مينسك بر لزوم توافق طرف هاي مناقشه در مورد اجراي بندهاي اين توافقنامه از جمله تعيين موقعيت ويژه منطقه دونباس تاكيد شده است.

وزير خارجه روسيه همچنين از فرانسه و آلمان خواست تا بر دولت اوكراين براي اجراي بندهاي توافقنامه صلح مينسك فشار وارد آورند.

وي از رويكرد دولت اوكراين در مورد سران جمهوري هاي خودخوانده دونتسك و لوهانسك انتقاد كرد و گفت: اوكراين در لايجه مربوط به موقعيت ويژه دونباس شركت سران كنوني مناطق دونتسك و لوهانسك را در انتخابات جديد اين مناطق منع كرده است.

توافقنامه 13 ماده اي مينسك، 23بهمن در نشست سران روسيه، فرانسه، اوكراين و آلمان موسوم به گروه نورماندي در پايتخت بلاروس امضا شد.

اروپام*5*391 **1917

سرخط اخبار جهان