شانزدهمین جشنواره فیلم های باستان شناسی بلگراد گشایش یافت/ ایران میهمان ویژه

بلگراد-ایرنا- شانزدهمین جشنواره فیلم های باستان شناسی بلگراد پنجشنبه با فیلم «شكوه تخت جمشید» از ایران به عنوان میهمان ویژه این جشنواره گشایش یافت كه مورد استقبال علاقه مندان به فرهنگ و تمدن ایران اسلامی قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، بویانا بوریچ برشكوویچ رییس موزه ملی صربستان در بلگراد در مراسم گشایش این جشنواره طی سخنانی اهداف این برنامه را شناساندن تمدن های بزرگ جهان به مردم توصیف كرد و عظمت تمدن ایران و شكوه تخت جمشید را ستود.

آسیا دراچا مونتان معاون وزیر فرهنگ صربستان در امور بین المللی نیز از دیگر سخنرانان در این مراسم، برگزاری چنین جشنواره هایی را برای آشنایی مردم با فرهنگ، تاریخ و تمدن ها بسیار مهم توصیف كرد.

در مراسم گشایش این جشنواره علاوه بر جمع كثیری از مردم علاقه مند به تاریخ، فرهنگ و تمدن كشورها شخصیت های فرهنگی، مسئولین مراكز فرهنگی كشورهای مختلف خارجی و نمایندگان سفارت خانه های مقیم در بلگراد حضور داشتند.

محمود شالویی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلگراد نیز در مراسم گشایش شانزدهمین جشنواره فیلم های باستان شناسی كه در موزه ملی صربستان در بلگراد برگزار شد، گفت: ایران از دیرباز مهد تمدن جهان بشری بوده است و از این سرزمین پیام دانش، اندیشه، محبت، مهربانی، عدالت و صلح جویی به عالم انسانی راه یافته است.

وی افزود: عظمت و بزرگی تاریخ ایران در كنار آثار برجای مانده از آن تاریخ شكوهمند با عزت و محبت مردمانش در هم آمیخته و با پیشرفت های ایران امروزی پیوند خورده است و در واقع ایران امروز در امتداد همان تاریخ پرشكوه گذشته خود می باشد.

رایزن فرهنگی كشورمان در صربستان همچنین اشاره كرد: منشور حقوق بشر از سرزمین پارس در اختیار جهانیان قرار گرفته و این خود نشان می دهد كه ایرانیان تا چه اندازه ای به حقوق اجتماعی و ارزش های بشری توجه داشته اند.

وی در باره قدمت تاریخی غنی در نقاط مختلف كشورمان از جمله در شیراز و اصفهان گفت كه ایران اسلامی قلب تمدن بشری و صاحب بخش عظیمی از میراث فرهنگی جهانی است.

شالویی به اهمیت این جشنواره در آشنایی مردم با تاریخ و تمدن كشورها اشاره كرد و افزود: تخت جمشید یا پارسه پرسپولیس، پرسپولیس، هزارستون، صد ستون و یا چهل منار نام یكی از شهرهای باستانی ایران است كه در طول سالیان پیوسته، پایتخت باشكوه و تشریفاتی پادشاهی ایران در زمان امپراتوری هخامنشی بوده است.

وی خاطر نشان كرد كه تخت جمشید از سال 1979 یكی از آثار ثبت شده ایران در میراث جهانی یونسكو است.

شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم های باستان شناسی صربستان با حضور 22 فیلم از 10 كشور از جمله فیلم مستندی از ایران به نام «شكوه تخت جمشید» در آمفی تئاتر موزه ملی صربستان واقع در شهر بلگراد از پنج شنبه شب (28 اسفند) گشایش یافت و به مدت یك هفته ادامه خواهد داشت.

این جشنواره از سوی موزه ملی صربستان با همكاری رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلگراد، مؤسسه گوته، بنیاد فرهنگی سروانتس اسپانیا، لهستان، مؤسسه فرهنگی ایتالیا، بنیاد فرهنگی یونان و مركز فرهنگی اتریش در بلگراد سازماندهی شده است.

این جشنواره محتوای رقابتی ندارد و صرفاً به منظور آشنایی مردم با تاریخ و فرهنگ های مختلف برگزار می شود و به بررسی آخرین دستاوردهای تولیدات فیلم های مستند با هدف ترویج باستان شناسی و رشته های مرتبط می پردازد.

در جشنواره امسال علاوه بر فیلم عظمت تخت جمشید از ایران، سه فیلم از آلمان، هشت فیلم از ایتالیا، اسپانیا سه فیلم، اتریش دو فیلم و از كشورهای لهستان، یونان، اسلوونی، كرواسی، صربستان هر كدام یك فیلم به نمایش گداشته می شوند.

جشنواره بین المللی فیلم های باستان شناسی موسوم به 'سموترا' برای نخستین بار در سال 1998 در موزه ملی صربستان در بلگراد برگزار شد و ازجمله اهداف این جشنواره، تعامل فرهنگ ها و قاره ها، گذشته و حال، تاریخ و هنر تعریف شده است.

اروپام**4**436**1917

سرخط اخبار جهان