كوالالامپور – ایرنا – یك مقام بلندپایه وزارت امور خارجه اندونزی روز پنجشنبه در آمار جدیدی افشا كرد حدود یكهزار نفر از شهروندان این كشور در سوریه فعالیت های تروریستی انجام می دهند .

به گزارش ایرنا، مقامات اندونزی تاكنون آماری بین 200 تا 300 نفر را در خصوص اتباع این كشور كه در عراق و سوریه با گروه های تروریستی همكاری می كنند، اعلام می كردند، اگر چه كارشناسان و متخصصان امنیتی تعداد این افراد را بیش از رقم می دانستند.

محمد اقبال، مسئول امور كنسولی و حقوقی وزارت امور خارجه اندونزی به خبرنگاران، گفت كه در حال حاضر كمتر از یكهزار اندونزیایی در سوریه حضور دارند و برخی از این تروریست ها به داخل كشور نفوذ كرده و قاچاق انسان نیز برای پیوستن اندونزیایی ها به داعش ادامه دارد.

تروریست های مالایی زبان (از مالزی، اندونزی، سنگاپور و جنوب تایلند) در حال حاضر گروه ویژه ای در سوریه ایجاد كرده اند و مركز آموزشی نیز به منظور آموزش نظامی كودكان مالایی زبان ایجاد شده است.

دولت های منطقه از بازگشت این تروریست ها به كشورشان بیم دارند و تلاش می كنند در نشست های امنیتی مانند نشست وزیران دفاع آ.سه.آن راهكاری به منظور مقابله با این تروریست ها در آینده بیابند.

به نوشته تارنمای جاكارتا گلوب، این مقام وزارت امور خارجه اندونزی همچنین روز پنجشنبه پس از دستگیری 16 تبعه این كشور در تركیه كه قصد عبور از مرز و پیوستن به تروریست های داعش در سوریه را داشتند، از توافق با آنكارا برای همكاری های اطلاعاتی دو جانبه خبرداد.

اقبال گفت كه جاكارتا و دولت تركیه تبادل اطلاعات را در چارچوب همكاری های دو جانبه آغاز كرده اند.

وی گفت كه دولت تركیه پس از دستگیری 16 اندونزیایی، تحقیقات ویژه و پیچیده را ضروری دانسته و این موضوع قابل درك است.

مقامات اندونزی روز شنبه تایید كردند كه بیش از 32 اندونزیایی مشكوك به تلاش برای پیوستن به گروه تروریستی داعش در تركیه بازداشت یا ناپدید شده اند. جاكارتا هیاتی برای بررسی موضوع به تركیه اعزام كرد.

آساق**1611

سرخط اخبار جهان