نخستین برداشت گندم در سیستان و بلوچستان انجام شد/پیش بینی خرید حدود هشت میلیون تن گندم در سال 94

تهران - ایرنا - مجری طرح گندم وزارت جهادكشاورزی از نخستین برداشت گندم سال زراعی جاری در استان سیستان و بلوچستان شهرستان چابهار خبر داد و گفت: حدود چهار تن گندم از منطقه عوركی شهرستان چابهار در سطح 150 هكتار برداشت شد.

اسماعیل اسفندیاری پور عصر چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: با توجه به محدودیت منابع آبی پیش بینی می شود امسال 11 میلیون و 60 هزار تن گندم در كشور تولید شود كه از این میزان نزدیك هفت میلیون و 700 هزار تن آن توسط دولت خریداری خواهد شد.

به گفته وی، این رقم نسبت به خرید تضمینی سال گذشته دولت حدود یك میلیون تن افزایش خواهد داشت به طوری كه سال گذشته 6 میلیون و 716 هزار تن گندم خوراكی و 320 هزار تن گندم بذری از كشاورزان خریداری شده بود.

وی گفت: اولین برداشت گندم در منطقه عوركی شهرستان چابهار سیستان و بلوچستان از ارقام هامون و لاین S-87-11 است.

اسفندیاری پور با بیان اینكه برداشت گندم از اواسط فروردین ماه سال 94 در مناطق گرم و خشك جنوب كشور آغاز می شود، افزود: این برداشت از استان های خوزستان، بوشهر، هرمزگان، جنوب فارس و سیستان و بلوچستان انجام خواهد شد.

مجری طرح گندم وزارت جهاد كشاورزی در مجموع سطح زیر گندم تولیدی كشور را 6 میلیون و 200 هزار هكتار برشمرد و گفت: ‌از این میزان سطح زیركشت، دو میلیون و 350 هزار هكتار سطح كشت گندم آبی و سه میلیون و 850 هزار هكتار سطح كشت گندم دیم است.

اسماعیلی پور درخصوص سطح بارندگی های كشور تا 27 اسفندماه سال جاری، افزود: امسال وضعیت بارندگی به طور میانگین 132.2میلیمتر بوده در حالی كه میزان بارندگی در سال گذشته 158 میلیمتر بوده، هرچند در دوره بلندمدت نیز (میانگین 25 ساله)میزان بارندگی 164 میلیمتر تخمین زده شده است.

به گفته وی، میزان بارندگی امسال نسبت به سال گذشته 16 درصد و نسبت به دوره بلندمدت 19 درصد كاهش نشان می دهد.

وی ادامه داد: همچنین وزارت جهادكشاورزی در سال جاری برای حمایت و پشتیبانی از گندمكاران و افزایش تولید گندم مجموعه نهاده های تولید این محصول شامل سم، بذر، انواع كودهای شیمیایی را بدون هیچ محدودیتی در اختیار كشاورزان قرار داده است.

وی اضافه كرد: طی این مدت در بخش تامین ماشین آلات كشاورزی مربوط به كاشت و برداشت گندم نیز خط اعتباری از سوی بانك كشاورزی برای تجهیز ناوگان مكانیزاسیون كشاورزان در نظر گرفته شده است.

مشاور وزیر جهادكشاورزی اضافه كرد: درشرایط فعلی مرحله داشت گندم در مناطق گرم به شكل آبیاری تكمیلی و در مناطق سردسیر و معتدل در مرحله آبیاری مبارزه با علف هرز و كنترل آفت سن در حال انجام است.

وی تاكید كرد: همچنین كود اوره برای مصرف سرك كه در میزان پروتئین و مقدار تولید گندم تاثیرگذار است نیز بدون محدودیت در اختیار كشاورزان قرار می گیرد.

به گفته وی، گندمكاران می توانند به كارگزاران در مراكز خدمات كشاورزان اعم از خصوصی و تعاونی ها مراجعه كنند و كود مورد نیاز خود را دریافت كنند.

وی درباره بانك عامل تامین هزینه خرید گندم در سال آتی، پیش بینی كرد كه بانك عامل این طرح در سال آتی بانك كشاورزی باشد این در حالی است كه تاكنون توافقات اولیه آن صورت گرفته و در صورت نهایی شدن برای اطلاع رسانی آن اقدام خواهد شد.

وی ادامه داد: طی سال های گذشته بانك عامل خرید هزینه گندم بانك سپه بوده است.

مشاور وزیر جهادكشاورزی، افزود: هنوز تعداد مراكز خرید هزینه گندم به طور كامل مشخص نشده اما در نظر داریم همچون سال گذشته مراكز خرید در مكان هایی ایجاد شود تا كشاورزان بتوانند محموله های گندم خود را در كوتاهترین نقطه تحویل دهند.

اسفندیاری پور تاكید كرد: طبق مصوبه دولت امسال قیمت هر كیلوگرم گندم معمولی(گندم نان) 1155 تومان و هر كیلوگرم گندم دروم با قیمت 1188 تومان با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید دو درصد خریداری خواهد شد.

وی اضافه كرد: این در حالی است كه سال گذشته قیمت هر كیلوگرم گندم معمولی 1050 تومان و گندم دروم 1080 تومان از گندمكاران كشور خریداری شده بود.

وی گفت: به طور قطع به هر میزان كه كشاورزان مزارع خود را به روش های مناسب آبیاری كنند و در كنترل علف های هرز موفقیت داشته باشند گندم آنان نیز از كیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود كه این مهم در قیمت گندم خریداری نیز موثر است.

اقتصام(4)م.ب/9186**1558

سرخط اخبار اقتصاد