۲۷ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۷:۱۸
کد خبر: 81546225
۰ نفر
توافق امنیتی ژاپن و آمریكا و موانع پیش روی توكیو

پكن - ایرنا - ژاپن و آمریكا برای تدوین مجموعه ای از برنامه های امنیتی و دفاعی در چارچوب همكاریهای دوجانبه جهت مقابله با چالشهای جدید پیش روی دو كشور توافق كردند اما توكیو می داند كه در این مسیر با موانعی روبرو است.

چارچوب كلی این توافق در جریان مذاكره و دیدار اخیر شوتارو یاچی، دستیار شینزوآبه نخست وزیر ژاپن در امور خارجی و سوزان رایس، مشاور سیاست خارجی باراك اوباما در واشنگتن نهایی شده است.

بر اساس این گزارش، كاخ سفید نیز اعلام كرده كه واشنگتن و توكیو در خصوص مقابله با چالشهای امنیتی و دفاعی دو كشور در قرن بیست و یكم به توافقاتی دست یافته اند.

رسانه های ژاپنی از شوتارو یاچی كه دبیری شورای امنیت ملی ژاپن را نیز بر عهده دارد، به عنوان دست راست شینزوآبه در حوزه مسائل سیاست خارجی یاد می كنند.

براساس گزارشی كه خبرگزاری كیودو منتشر كرده، در دیدار مشاوران ارشد دیپلماتیك ژاپن و آمریكا همچنین در خصوص هماهنگی این دو كشور و اتحاد با هفت كشور صنعتی جهان در ارتباط با تحولات اخیر اوكراین تاكید شده است.

سفر شوتارو یاچی و مذاكرات اخیر او در كاخ سفید در عین حال با هدف انجام هماهنگیهای لازم جهت سفر ماه آینده شینزوآبه به ایالات متحده آمریكا انجام شده است.

مسائل امنیتی شرق آسیا، فعالیتهای هسته ای كره شمالی، آزمایشهای موشكهای بالستیك در منطقه و مسئله تشكیل اتحاد سه‌جانبه سئول - توكیو - واشنگتن از دیگر محورهای مذاكرات این مقام ژاپنی در واشنگتن بوده است.توافق صورت گرفته میان آمریكا و ژاپن پس از آن صورت می گیرد كه چین همواره از نزدیك شدن این دو كشور ناراحت بوده و بارها به این موضوع اشاره داشته است.

پكن و توكیو دارای اختلافات تاریخی و سیاسی هستند و این اختلاف مسایل ارضی را نیز شامل می شود. این اختلافات حتی در سال های اخیر روابط دو كشور را بارها دچار تنش كرد.

آمریكا نیز با آگاهی از وجود چنین مشكلاتی میان دو كشور مطرح آسیایی همواره در تلاش برای دامن زدن به آن است و برگزاری نشست های نظامی و امضای موافقتنامه های امنیتی در چارچوب همین سیاستهای تفرقه افكنانه صورت می گیرد.

یكی دیگر از نگرانی های آمریكا و نزدیكی بیش از حد آن به كشورهایی همچون ژاپن و حتی كره جنوبی و توسعه برخی كشورها در شرق قاره آسیا ازجمله چین است.

به باور كارشناسان، آمریكا هیچگاه به فكر حفظ وضع موجود خود نبوده و همواره به دنبال رسیدن به نوعی «برتری» در عرصه بین الملل است و به دلیل همین نگاه و تفكر است كه به خود اجازه حضور در مناطق مختلف دنیا را به بهانه «حفظ موازنه قدرت» می دهد.

حضور چهار روزه شوتارو یاچی به آمریكا و دیدار او با سوزان رایس مشاور امنیت ملی كاخ سفید، اشتون كارتر وزیر دفاع آمریكا و آنتونی بلینكن معاون وزیر خارجه این كشور، دقیقا در چارچوب همین سیاستها صورت گرفته و نشان دهنده این موضوع است كه كه دو كشور همچنان در بسیاری از جهات كه مورد قبول برخی كشورهای منطقه بویژه چین و كره شمالی نیست، همسو هستند.

ارتقای همكاریهای امنیتی و نظامی آمریكا و ژاپن در حالی انجام می شود كه كابینه شینزو آبه در ماههای اخیر تلاش كرده تا قوانین مربوط به محدودیت نیروهای نظامی این كشور را لغو و اختیارات آنها را افزایش دهد.

این كشور حتی درتلاش است محدودیتهای قانونی صادرات سلاح را نیز برداشته و به بهانه های مختلف ازجمله گسترش فعالیتهای اقتصادی، به جرگه صادركنندگان تجهیزات جنگی بپیوندد و از قرار معلوم، آمریكا نخستین بازار ژاپن در این عرصه خواهد بود.

آبه با اشاره به این قانون كه پس از شكست كشورش در جنگ جهانی دوم از سوی آمریكا وضع شد، گفته بود با توجه به اینكه 68 سال از زمان وضع این قانون می گذرد، لازم است در راستای تغییر و تحولاتی كه اكنون پدید آمده است، اصلاحاتی نیز در این قانون صورت گیرد.

تلاشهای او كابینه اش برای به كرسی نشاندن این طرح البته مخالفانی هم در پارلمان ژاپن دارد و به عنوان یكی از موانع اصلی اجرای طرح امنیتی و نظامی شینزو آبه محسوب می شود.

حزب دموكرات ازجمله این احزاب است كه نگرانی خود را بارها به دلیل اتخاذ سیاستهای اقتصادی و امنیتی از سوی «آبه» اعلام كرده است.

نمایندگان این حزب معتقدند كه برنامه ها و تصمیمات اتخاذ شده از سوی نخست وزیر ژاپن و نزدیكی بیش از حد او به آمریكا، عواقب خوشایندی برای كشور نخواهد داشت.

مشكل دیگر آبه مخالفت مردم ژاپن با حضور نظامیان در این كشور بویژه در منطقه اوكیناوا است. مردم این منطقه بارها با برگزاری تظاهرات خواستار جمع آوری پایگاههای نظامی آمریكا شده اند، خواسته ای كه تاكنون از سوی آبه و حزبش به آن توجه نشده است.

نتایج آخرین نظرسنجی انجام شده از سوی خبرگزاری كیودو ژاپن كه سه ماه پیش انجام شد، نشان می دهد كه بیش از 70 درصد از ساكنان اوكیناوا مخالف جابجایی پایگاه نیروهای آمریكا در این منطقه بوده و خواستار برچیدن كامل آن هستند.

آساق*231*1597*1577

سرخط اخبار جهان