250 میلیارد ریال تسهیلات بهزراعی به حساب سازمان چای واریز شد

رشت - ایرنا - رییس سازمان چای كشور از واریز مبلغ 250 میلیارد ریال تسهیلات بهزراعی باغ های چای به حساب این سازمان خبر داد.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی سازمان چای ، محمدولی روزبهان در نخستین نشست با اعضای هیأت مدیره صندوق حمایت از توسعه صنعت چای كشور گفت: تسهیلات بهزراعی از امروز بتدریج به حساب بانكی چایكارانی كه اقدام به تشكیل و تكمیل پرونده در ادارات چای شهرستان ها كرده اند، واریز می شود.

وی افزود: بزرگترین صندوق در كشور با مشاركت بیش از 25 هزار نفر از كشاورزان چایكار و صاحبان صنعت چای تشكیل شده است.

روزبهان ادامه داد: این صندوق با 86 میلیارد ریال سرمایه اولیه تاسیس شده و تنها صندوقی در سطح كشور است كه آورده كشاورزان نیز از سوی دولت پرداخت شده است.

رییس سازمان چای كشور اضافه كرد: نیت دولت از تشكیل این صندوق، حمایت از صنعت چای است و چایكاران نیز استقبال بسیار خوبی از این صندوق كردند.

سازمان چای كشور، در شهرستان لاهیجان در 40 كیلومتری شرق مركز استان گیلان واقع است.

استان های گیلان و مازندران بیش از 30 هزار هكتار باغ چای دارند كه 90 درصد این باغات در گیلان و بیشتر این باغ ها نیز در شهرستان های لاهیجان و املش قرار دارند.

چایكاران اقدامات بهزراعی و عملیات هرس باغات چای را همه ساله از دی ماه آغاز و تا فروردین ماه به پایان می رسانند.

ظرفیت تولید چای خشك از باغ های داخلی در سال، بیش از 70 هزار تن است كه سال گذشته این میزان به كمتر از 15 هزار تن كاهش یافت.

با وجود آنكه دولت همزمان با آغاز فصل برداشت چای در سال زراعی گذشته، قیمت خرید تضمینی برگ سبز را افزایش داد، ولی گرمای بی سابقه و طولانی تابستان، به بسیاری از باغ های چای آسیب وارد كرد.

هیات وزیران در راستای سیاست های حمایتی دولت بمنظور حفظ ظرفیت تولید و اقتصادی كردن فعالیت های كشاورزی چای، قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای درجه یك و دو برای سال زراعی 94 -1393 را به تصویب رساند.

بر این اساس، قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای در سال زراعی پیش رو با افزایش 21 درصدی نسبت به سال زراعی گذشته برای برگ سبز درجه یك 21 هزار و 800 ریال و درجه دو 12 هزار و یكصد ریال تعیین شد و قیمت فروش آنها به خریداران برگ سبز چای، معادل 33 درصد قیمت خرید تضمینی خواهد بود.ك/1

6029 / 2007

سرخط اخبار اقتصاد