۲۷ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۳:۱۶
کد خبر: 81545877
۰ نفر
ائتلاف آلبا لغو دستور اوباما را عليه ونزوئلا خواستار شد

تهران - ايرنا - 11 كشور ائتلاف بوليواري آمريكاي لاتين موسوم به آلبا لغو دستور باراك اوباما رئيس جمهوري آمريكا را عليه ونزوئلا خواستار شد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاري فرانسه از كاراكاس، كشورهاي ائتلاف آلبا در بيانيه نهايي نشستي در مورد موضع آمريكا در قبال ونزوئلا از اوباما خواستند حكمي را كه در آن ونزوئلا تهديد غيرمعمول و فوق العاده براي امنيت آمريكا توصيف شده است، لغو كرده و به سرعت به بدرفتاري با اين كشور پايان دهد.

در اين بيانيه كه توسط نيكلاس مادورو رييس جمهوري ونزوئلا خوانده شد، آمده است: اين كشور تهديدي براي هيچ كشوري نيست و ملت متحد آن اراده خود را به همكاري با ملت ها و دولت هاي منطقه نشان داده است.

كشورهاي كوبا، ونزوئلا، بوليوي، اكوادور، نيكاراگوئه، جمهوري دومينيكن، سنت وينسنت و گرانادين، سنت لوسيا، گرانادا، آنتيگوا و باربودا، سنت كيتس و نويس، يازده عضو ائتلاف آلبا را تشكيل مي دهند.

رييس جمهوري آمريكا هفته گذشته حكمي را امضا كرد كه در آن اعمال تحريم هايي بر ضد مقامات بلندپايه ونزوئلا پيش بيني شده است. كاراكاس در واكنش به اين اقدام، كاردار خود را در واشنگتن فراخواند. همچنين مجمع ملي ونزوئلا روز يكشنبه به مادورو اختيار ويژه اي داد كه به وي اجازه مي دهد تا در مقابل تهاجم امپرياليستي آمريكا از حكم رياست جمهوري استفاده كند.

وزارت امور خارجه ونزوئلا روز سه شنبه يادداشتي را خطاب به ملت آمريكا در روزنامه آمريكايي نيويورك تايمز منتشر كرد و اطمينان داد كه ونزوئلا تهديدي براي آمريكا نيست. در اين يادداشت لغو تحريم هاي اعمال شده توسط اوباما خواسته شده است.

پيش از ائتلاف آلبا نيز 12 كشور عضو اتحاديه ملت هاي آمريكاي جنوبي موسوم به اوناسور در نشستي در كيتو، لغو تحريم هاي واشنگتن را عليه مقامات ونزوئلا خواستار شده بودند.

اروپام ** 9053 **1561**1479

سرخط اخبار جهان