رایزنی معاون آسیا وزارت خارجه با وزیران امور خارجه و علوم ویتنام/ دعوت روحانی از رئیس جمهور ویتنام

كوالالامپور - ایرنا - معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه كشورمان در سفر به هانوی با وزیران امور خارجه و علوم و فناوری ویتنام و همتای خود دیدار و مذاكره كرد.

به گزارش ایرنا، ابراهیم رحیم‌ پور، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه در این دیدارها ضمن تشریح سیاست خارجی ایران بر گسترش همكاری های دو جانبه تهران – هانوی تاكید كرد.

فان بین مین، معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه ویتنام روز چهارشنبه در دیدار با معاون وزیر خارجه ایران، گفت هانوی و تهران باید تلاش های جدی برای اجرایی شدن توافقنامه هایی كه به ویژه در سفر اكتبر سال گذشته (مهرماه 93) نگوین خوان فوك، معاون نخست وزیر این كشور به ایران انجام شده بود به كار گیرند.

این مقام ویتنامی تاكید كرد كه دوستی و همكاری های چندجانبه با ایران را مغتنم می شمارد.

وی همچنین از توسعه قراردادهای دوجانبه با ایران در سال های اخیر اظهار خرسندی كرد.

ابراهیم رحیم پور نیز با اشاره به موفقت های ویتنام در سال گذشته در فرایند توسعه این كشور، پشنهاد كرد كه دو كشور در بخش تجارت و كشاورزی همكاری های مداومی داشته باشند.

وی با اشاره به تحولات مهم منطقه ای و بین المللی و بررسی روابط دو جانبه با ویتنام، خواستار توسعه همه جانبه مناسبات با این كشور عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن) شد.

وی در این دیدار پیام دعوت حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران از ترونگ تان سانگ، رییس جمهوری این كشور برای سفر به ایران را به وزیر امور خارجه ویتنام تحویل داد.

معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه همچنین به نمایندگی از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، از وزیر امور خارجه ویتنام برای شركت در نشست كمیته همكاری های جنبش غیرمتعهدها كه 9 و 10 ژوئن (19 و 20 خرداد 94) در ایران برگزار می شود، دعوت كرد.

رحیم پور همچنین به طور جداگانه با نگوین كوان، وزیر علوم و فناوری ویتنام نیز دیدار و بر تقویت مناسبات و روابط دوستانه با ویتنام تاكید كرد.

وزیر علوم ویتنام نیز خواستار گسترش همكاری علمی با جمهوری اسلامی ایران شد و آمادگی هانوی را در این زمینه اعلام كرد.

معاون وزیر امور خارجه ایران همچنین با وو هونگ نام، همتای ویتنامی خود دیدار و در مورد اقدامات ویژه برای افزایش همكاری های دوجانبه در بخش دیپلماسی، تجارت، كشاورزی، علم و فناوری و آموزش بحث و گفت وگو كرد.

دو طرف همچنین بر افزایش تبادل هیات های مختلف در همه سطوح، تداوم همكاری های نزدیك در نشست های بین المللی و حمایت از شركت های دو طرف به منظور مطالعه بازار یكدیگر با هدف افزایش روابط تجاری دو جانبه در آینده تاكید كردند.

همچنین دو طرف ششمین كمیته مشورت سیاسی را برگزار كرده و در خلال آن راه های تقویت مناسبات دو جانبه را مورد بررسی قرار دادند.

آساق**241**1611

سرخط اخبار جهان