مهمترين رويدادهاي خبري چهارمحال وبختياري در سال 93

شهركرد - ايرنا - استان چهارمحال وبختياري در سال 93 شاهد رويدادهاي مختلف خبري بود كه مهمترين اين رويدادها را مي توان سفر دولت تدبير و اميد به بام ايران دانست.

**بخش اقتصادي**

به گزارش ايرنا، در سفر استاني رييس جمهوري و كاروان دولت تدبير و اميد، هيات دولت طرحهاي بزرگ راه آهن و تكميل زنجيره فولاد سرد و گرم را براي اين استان تصويب كرد.

بر اساس مصوبات دولت، راه آهن استان تا پنج ساله آينده بهره برداري مي شود كه اجراي اين طرح، خروج چهارمحال و بختياري از بن بست و كاهش فاصله مناطق جنوبي و مركز كشور را در پي دارد.

تكميل زنجيره فولاد در چهارمحال و بختياري، ديگر مصوبه مهم دولت در اين استان است كه با توجه به مجاورت چهارمحال و بختياري با قطبهاي فولادي كشور در استانهاي خوزستان و اصفهان، با توليد آهن اسفنجي و ورق فولادي، نورد سرد و گرم در جوار فولاد يك ميليون تني، زنجيره توليدات فولادي در استان تكميل مي شود.

در سفر هيات دولت به استان، طرح فولاد يك ميليون تني در فازهاي دو و سه نيز تصويب شد كه در سال هاي 94 تا 95 اجرا خواهد شد و در روند اشتغال و توسعه استان تاثيرگذار خواهد بود.

**

همچنين در سال 93 در چهارمحال و بختياري هفت نوع محصول جديد خوراك آبزيان در كارخانه توليد خوراك ماهيان استان كه بزرگترين شركت توليد خوراك ماهي خاورميانه است، توليد شد.

از ابتداي امسال انواع خوراك آبزيان با عناوين تيلاپيا، سيبس، سيبريم، پت آنيمالها، كپور، ميگو و خاويار با موفقيت در اين كارخانه توليد شده است.

توليد چهار محصول جديد آرد تخصصي، سبوس فرآوري شده، دانه مالت تيره و پودر مالت تيره از ديگر موفقيتهاي استان در بخش اقتصادي در سال 93 بوده است.

همچنين امسال نوع خاصي از فريز و بخاري برقي براي نخستين بار در كشور در قطب توليد لوازم خانگي استان طراحي و ساخته شد.

ساخت دستگاه جرثقيل منحصر به فرد بنادر' winch sinker lift ' شامل موتور، گيربكس و قرقره با طراحي ويژه كه در صنايع كشتي سازي كاربرد دارد، از ديگر محصولات ساخته شده در استان است كه توليد اين جرثقيل پيش از اين در اختيار كشورهاي اروپايي بوده است.

***

برگزاري همايش ملي آب معدني با حضور فعالان و صنعتگران اين بخش از سراسر كشور در شهركرد كه در آن جمعي از توليدكنندگان و صادركنندگان آب معدني در باره صادرات اين محصول بحث و تبادل نظر كردند، ديگر رخداد مهم علمي و اقتصادي استان در سالجاري بود.

در بخش كشاورزي در سال 93 چهارمحال و بختياري در توليد هفت محصول كشاورزي رتبه هاي برتر كشور را كسب كرد

اين استان با توليد حدود 19 هزار تن ماهي و 22هزار تن بادام رقم مامايي، رتبه نخست توليد ماهيان سردابي و بادام كشور را به خود اختصاص داد.

همچنين بخش كشاورزي استان با توليد 39 هزار تن هلوي مرغوب، رتبه ششم و توليد 11هزار تن گردو، رتبه نهم توليد اين محصول را در كشور كسب كرد .

كسب رتبه دهم توليد سيب زميني، رتبه دوم اجراي سيستم هاي نوين آبياري و رتبه سيزدهم توليد گوشت قرمز از ديگر موفقيتهاي بخش كشاورزي استان در سال 93 است .

*****

***بخش علمي، فرهنگي***

استان چهارمحال و بختياري در سال 93 شاهد نوآوريهاي متعدد در مراكز علمي و دانشگاهي نيز بود كه بومي سازي روش ساخت پودر 'ديبورايد زيركونيم ' در دانشگاه شهركرد از جمله اين موفقيتهاست.

همچنين در همين سال ، دكتر مجيد ابن علي رئيس دانشكده فني و مهندسي دانشگاه شهركرد موفق به كسب عنوان دانشمند جوان كشور در رشته مهندسي برق شد.

در اين سال، مرتضي حسيني نخستين دانشجوي دكتراي فناوريهاي توليد مثل دامپزشكي دانشگاه شهركرد نيز فارغ التحصيل شد كه پايان نامه وي با عنوان 'مكانيسم هاي سلولي ملكولي دخيل در تخصصي شدن سلولهاي رويان ماقبل لانه گزيني گاو' در قالب پروژه مشترك پژوهشكده فناوري جنين دام دانشگاه شهركرد و پژوهشكده بيوتكنولوژي رويان پژوهشگاه رويان انجام شد.

مركز مشاوره دانشگاه شهركرد در سال 93 به عنوان مركز مشاوره برتر دانشگاه هاي كشور انتخاب و معرفي شد و دانشجويان دانشگاه شهركرد در نهمين المپياد ملي فرش دستباف نيز چندين رتبه برتر كشور را كسب كردند.

در اين سال، پژوهشگران دانشگاه شهركرد موفق به توليد نانوسيلور از عصاره بدن كرم خاكي شدند، نانو ذرات نقره داراي خاصيت آنتي باكتريال و آنتي ميكروبيال است و بعنوان ضدعفوني كننده اي غيرسمي در سطوح درماني كاربرد فراوان دارد.

'مجيد اكبري' دانشجوي رشته فرش دانشكده هنر فارسان دانشگاه شهركرد نيز در اين سال موفق به اختراع دستگاه 'هم پهنا' به عنوان نخستين دستگاه رفع نقص فرش شد.

عضو هيات علمي گروه زيست شناسي دانشگاه شهركرد هم موفق به ساخت يك تركيب دارويي از عصاره بدن كرم خاكي شد كه زخمهاي معمولي و ديابتي با اين دارو ترميم مي شود.

در سال 93 دانشكده دندانپزشكي شهركرد نيز گشايش يافت .

در اين سال با پيوند موفقيت آميز كليه، انجام اين عمل در چهارمحال و بختياري امكانپذير شد .

همچنين دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي و درماني استان رتبه نخست كشور را با كاهش 7 درصدي زايمان سزارين از زمان اجراي طرح تحول نظام سلامت كسب كرد.

همچنين امسال آنژيوگرافي نوزاد براي نخستين بار در بيمارستان هاجر شهركرد انجام شد. اين عمل روشي دقيق براي تشخيص ودرمان بيماريهاي قلبي و مشكلات مادرزادي قلب است كه در معدود استانهاي كشور قابل اجراست.

همايش كشوري 'بهداشت دهان و دندان' پايان خرداد 93 با حضور كارشناسان مسوول بهداشت دهان و دندان دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور و مسوولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در شهركرد برگزار شد .

در نخستين جشنواره حركت دانشگاه هاي پيام نور كشور كه مهرماه سالجاري در تهران برگزارشد، دانشگاه پيام نور چهارمحال و بختياري به عنوان دانشگاه برتر در بخش فرهنگي معرفي شد.

همچنين جشنواره فرهنگي دانشگاه فرهنگيان كشور با حضور 300 دانشجو، سرپرست و داور از 25 تا 28 شهريورماه در پرديس بحرالعلوم شهركرد برگزار شد .

در سال 93 بزرگترين سالن ورزشي آموزش و پرورش كشور با چهار هزار مترمربع فضاي مفيد در شهركرد به بهره برداري رسيد.

سفر وزير آموزش و پرورش، رئيس سازمان بسيج فرهنگيان كشور و معاون آموزش نهضت سواد آموزي به چهارمحال وبختياري از مهمترين رويدادهاي آموزشي استان در سال 93 بود.

برگزاري بيست و دومين كنگره قرآني سمپاد(سازمان ملي پرورش استعدادهاي درخشان) با حضور 150 دانش آموز دختر كشور در شهركرد ديگر رويداد مهم فرهنگي و آموزشي استان در سال 93 بود.

چهارمحال و بختياري در بخش فرهنگ در سال 93 در دولت تدبير و اميد به موفقيت هاي قابل توجهي دست يافت كه از آن جمله مي توان به تصويب ايجاد قرارگاه فرهنگي در شوراي فرهنگ عمومي استان به منظور رصد رخدادهاي فرهنگي و هدايت برنامه هاي فرهنگي اشاره كرد.

در سال 93 چهارمحال و بختياري در حوزه هنر نيز به توفقياتي دست يافت كه برگزاري 20 كنسرت موسيقي و استقبال مردم از اين كنسرتها از برنامه هاي هنري بود.

برگزاري جشنواره موسيقي مناطق زاگرس نشين در بروجن و حضور تعدادي از آهنگسازان بنام در اين جشنواره از ديگر رخدادهاي فرهنگي استان در سال 93 ربود.

همچنين در اين سال، راه اندازي مجدد سينما بروجن پس از21 سال، بارديگر حضور در مقابل پرده نقره اي سينما در اين شهر فرهنگي را ممكن كرد.

برگزاري جشنواره شعر و ادبيات كودك و نوجوان رضوي از ديگر برنامه هاي فرهنگي استان بود كه با استقبال شاعران كشور در شهركرد برگزار شد.

برگزاري يادواره شهداي معلم و فرهنگي و يادواره شهداي شاخص فرهنگي در شهركرد و برگزاري سلسله نشستهاي شبهه زدايي ديني در مصلاي مركز استان از ديگر برنامه هاي فرهنگي استان در سالجاري بود.

ركورد شكني شهركرد در برگزاري نشستهاي تخصصي انيميشن در ايران از ديگر فعاليتهاي فرهنگي استان در سال 93 بود كه اين شهر با اكران و نقد بيش از300فيلم كوتاه انيميشن موفق به ثبت اين ركورد در كشور شد.

*********

***بخش اجتماعي***

برگزاري نشست'كارزار رسانه اي پيشگيري از سوء مصرف ماده مخدر شيشه' در چهارمحال و بختياري به عنوان يكي از پايلوتهاي كشوري، يكي از برنامه هاي مهم سال 93 استان در حوزه مسائل اجتماعي بود.

اولين كارگاه كشوري آموزشي مشورتي راهنماي برنامه ريزي اجتماع محور آبان ماه با حضور 35نفر از معاونان فرهنگي، پيشگيري و كارشناسان مسوول برنامه پيشگيري اجتماع محور بهزيستي سراسر كشور در شهركرد برگزار شد .

كارگاه كشوري پيشگيري از خشونت خانگي با حضور معاون پيشگيري از آسيبهاي اجتماعي سازمان بهزيستي و كارشناسان بهزيستي 15 استان شهريورماه امسال در شهركرد برگزار شد.

وقوع آتش سوزي در يكي از بندهاي زندان شهركرد در مرداد سالجاري13 كشته و 13 مجروح نيز برجا گذاشت.

در اين سال، وزير دادگستري براي شركت در آيين بيست و پنجمين سالگرد ارتحال ملكوتي امام راحل به شهركرد سفر كرد.

همچنين نخستين مركز رسمي طراحي سبك زندگي كشور به مناسبت هفته زن در شهركرد آغاز به كار كرد .

*********

***ورزش***

بيست و پنجمين دوره مسابقات شنا و دو و ميداني دانش آموزان كشور مرداد سالجاري به ميزباني شهركرد با حضور دانش آموزان 19 استان كشور برگزار شد.

دوره آموزشي كارشناسان و مربيان تربيت بدني اداره هاي آموزش و پرورش منطقه پنج كشور در شهركرد برگزار شد.

در حوزه ورزش اگرچه چهارمحال و بختياري در سال 93 بي فروغ بود و يكي از علل افول ورزش استان نبود اسپانسر مالي بود اما در نهايت بهنام يخچالي به عنوان پديده بسكتبال ايران و آسيا در سال 2014 معرفي شد.

بهنام يخچالي جوان شهركرد با تيم بسكتبال ماهشهر موفق به كسب پله هاي ترقي شد و به عنوان استعداد بسكتبال كشور شناخته شد.

در رشته دو و ميداني سجاد مرادي در سال 93 پس از بازيهاي المپيك 2012 به انتقاد از فدراسيون دووميداني پرداخت كه در نهايت از تيم ملي كنار گذاشته شد.

در رشته هاي تيم، چهارمحال و بختياري توفيقي به دست نياورد و در رشته هاي انفرادي اين استان موفق به كسب مدال هاي رنگارنگ شد.

بهره برداري از استخرهاي شنا در شهرهاي مختلف و آغاز ساخت چند مجموعه خيري ورزشي از ديگر برنامه هاي عمراني اين استان در حوزه ورزش بود.

2097/7360/7361/8125/6014/6027

سرخط اخبار استان‌ها