اردبیل در سالی كه گذشت / سفر رییس جمهوری  شتاب بخش توسعه استان

اردبیل - ایرنا- استان اردبیل در سال 1393 شاهد اتفاقات و حوادث زیادی بود كه در راس این حوادث سفر تابستان رییس جمهوری و تعدادی از اعضای هیات دولت قرار دارد.

دكتر حسن روحانی در روزهای پایانی مرداد ماه سال جاری به همراه وزیران اطلاعات، صنعت، معدن و تجارت، جهاد كشاورزی، نیرو، بهداشت و درمان، رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران، معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده، همچنین معاون اجرایی، معاون حقوقی، مشاور فرهنگی، مشاور رسانه‌ای و دستیار ارشد رییس‌ جمهوری به مدت 2 روز میهمان پایتخت حسینیت و مدنیت بود.

به گفته مسوولان استان، سفر رییس دولت تدبیر و امید به اردبیل بركات بسیاری به دنبال داشت كه از جمله آنها می توان به تامین و تخصیص اعتبار جهت تكمیل 76 پروژه مهم نیمه تمام در حوزه های مختلف اشاره كرد.

با مقایسه میزان تخصیص اعتبارات در سال 1393 و سال پیش از آن، می توان یكی از دستاوردهای مهم سفر رییس جمهوری به استان را تخصیص اعتبارات مورد نیاز استان و واریز حدود 100 درصدی آن به حساب خزانه استان و دستگاه های اجرایی دانست.

پارسال از بابت طرح های عمرانی و سایر منابع در مجموع 900 میلیارد ریال در اختیار استان اردبیل قرار گرفته بود كه بخشی مهمی از آن نیز به مطالبات پیمانكاران اختصاص یافت اما به گفته مدیركل دفتر برنامه ریزی و بودجه استانداری اردبیل از ابتدای سال جاری تاكنون چهار هزارو 100 میلیارد ریال از بابت فعال كردن پروژه ها به خزانه استان واریز شد كه از این مبلغ 2 هزارو 630 میلیارد ریال در اختیار دستگاه های مختلف قرار گرفته و ما بقی نیز در حساب دستگاه ها موجود می باشد و پیش بینی می شود طی روزهای باقی مانده از سال جاری نیز 600 میلیارد ریال دیگر به حساب خزانه واریز و در اختیار دستگاه ها قرار بگیرد.

با وجود ركود برخی پروژه های بزرگ سدسازی استان طی سال 1392 به خاطر كمبود منابع اعتباری، در جریان سفر دكتر روحانی 2 هزارو 700 میلیارد ریال برای فعال شدن این پروژه ها اختصاص یافت و باعث شد تا بخشی از مطالبات پیمانكاران پروژه های بزرگ عمرانی مانند سد عمارت، گیوی و احمد بیگلو پرداخت شده و این پروژه ها دوباره فعال شوند؛ به طوری كه برخی از آنها اكنون در سه نوبت كاری فعال بوده و منجر به بهبود فضای كسب و كار در سطح منطقه شده است.

همچنین در جریان این سفر 700 میلیارد ریال از محل حوادث طبیعی به استان اختصاص یافت كه این میزان در مقایسه با 40 میلیارد ریال اختصاصی سال گذشته 17 برابرافزایش داشت.

به گفته داوود شایقی یكصد میلیارد ریال اعتبار نیز از محل بودجه توازن منطقه ای به استان اردبیل اختصاص یافته و با این اعتبار در هر شهرستان یك پروژه تعریف شد تا در آینده ای نزدیك تحولی در سیمای شهرستان ها ایجاد شود؛ این در حالی است كه در سال گذشته از این محل ریالی به استان پرداخت نشده بود.

طی سفر كاروان تدبیر و امید همچنین 530 میلیارد ریال نیز به پروژه های گازرسانی استان اختصاص داده شد كه قابل قیاس با سال گذشته نیست و با این اعتبار پروژه های گازرسانی به 100 روستا در حال اجرا می باشد.

مدیركل دفتر برنامه ریزی و بودجه استانداری اردبیل عنوان كرد: این اعتبارات سوای اعتبارات اختصاص یافته به پروژه های بزرگی مانند نیروگاه سیكل تركیبی سبلان است كه باید برای تكمیل آن 13 هزار میلیارد ریال هزینه شود و یا پروژه مهم شبكه پایاب سد خداآفرین و تبدیل 83 هزار هكتار از زمین های كشاورزی دیم شمال استان به آبی كه با تصویب اعطای تسهیلات بیش از 250 میلیون یورویی از بانك توسعه اسلامی آغاز شده است.

همچنین با درخواست رییس جمهوری و تایید مقام معظم رهبری از محل صندوق توسعه ملی هشت میلیارد دلار برای مهار آب های مرزی اختصاص یافت كه از این مبلغ بیش از یك هزار میلیارد ریال به استان اردبیل اختصاص یافته است.

شركت توزیع برق استان اردبیل نیز یك هزارو 600 میلیارد ریال برای راه اندازی پست های برق بزرگ در حوزه های خلخال، گرمی و اردبیل از محل صندوق توسعه ملی دریافت كرد.

19 پروژه در بخش های آب، خاك و كشاورزی با 210 میلیارد ریال اعتبار و 11 پروژه سدهای معیشتی با 100 میلیارد ریال اعتبار كه در سال های گذشته راكد بودند، امسال فعال شدند.

در بخش پروژه های راهسازی نیز 462 پروژه به منظور احداث و نگهداری راه های اصلی و فرعی شهری و روستایی با 780 میلیارد ریال اعتبار و در بخش ورزش و جوانان كه 76 میلیارد ریال اعتبار دریافت كرده، 36 پروژه در سطح استان در دست اجراست و 11 پروژه نیز به بركت سفر رییس جمهوری به منطقه وارد فاز اجرایی شده است.

افتتاح حدود سه هزارو 600 واحد مسكن مهر شهری و روستایی در مناسبت های مختلف، اختصاص 210 میلیارد ریال به اداره كل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی استان برای تهیه و اجرای طرح های هادی روستایی در سطح منطقه، اختصاص 10 میلیارد ریال برای اجرای پروژه های بنیاد شهید از جمله فعالیت های عمرانی دولت تدبیر و امید در سطح استان اردبیل بود.

تصویب منطقه آزاد تجاری مستقل استان اردبیل در شورای عالی مناطق آزاد كشور و تهیه طرح توجیهی و تعیین محدوده آن، واگذاری راه اندازی و اجرای منطقه ویژه اقتصادی نمین به شركت سرمایه گذاری شاهد و آغاز طرح مطالعاتی منطقه آزاد سبلان از دیگر فعالیت های دولت در سال 1393 بود كه با رسیدن به مرحله بهره برداری می تواند تحول شگرفی در سیمای اقتصادی و در نتیجه توسعه و اشتغال منطقه ایجاد كند.

در حوزه اجتماعی مهمترین حادثه ای كه در صدر اخبار رسانه های استان قرار گرفت حادثه ناخوشایند یخ زدگی اقتصاد تك محصولی مشكین شهر بر اثر بارش برف در روزهای یازدهم و دوازدهم فروردین ماه اشاره كرد كه موجب سرمازدگی شدید حدود 15 هزار هكتار از باغات میوه این شهرستان و از بین رفتن از جمله 250 هزار تن انواع محصولات سردرختی به ارزش تقریبی شش هزار میلیارد ریال شد.

این حادثه در ابتدای سال همچنین موجی از بیكاری قشر عظیمی از جامعه كار این شهرستان به دلیل ركود فعالیت سردخانه ها، كارخانه های تولید جعبه و پایانه های باربری را به دنبال داشت.

بارش های شدید طی 24 ساعت و به دنبال آن وقوع سیل در ابتدای خرداد ماه سال جاری نیز یكی دیگر از حوادث تلخی بود كه مشكین شهر را تحت تاثیر قرار داد.

بر اثر این حادثه غیرمترقبه به حدود 100 واحد مسكونی و تاسیسات زیربنایی این شهرستان خسارت آورد آمد و یك نفر نیز زخمی و روانه بیمارستان شد كه البته امداد رسانی به موقع جمعیت هلال احمر استان به حدود 400 نفر از سیل زدگان و اسكان موقت 70 نفر، مانع از وقوع تلفات انسانی طی این حادثه شد.

همچنین 2 چوپان 16 ساله و 21 ساله مشكین شهری در اردیبهشت و خرداد ماه امسال بر اثر آذرخش جان خود را از دست دادند و تعدادی از دام های آنها نیز بر اثر این حادثه تلف شد.

همچنین در روزهای پایانی شهریور ماه شكوفه های پاییزی میهمان درختان مشكینی شد و در حالی كه چند روز به آغاز فصل پاییز باقی نمانده بود، در یك پدیده كم نظیر بیشتر درختان میوه در شهرستان مشگین شهر به شكوفه نشستند؛ این امر در حالی روی داد كه باغ های میوه در مرحله گل دهی دچار سرمازدگی شده بودند و كارشناسان علت این پدیده كم نظیر را تنش های محیطی و استرس گیاه ناشی از شرایط جوی عنوان كردند.

در حوزه فرهنگی رویداد قابل توجه استان اردبیل در سال 1393 می توان به برگزاری هفته فرهنگی اردبیل در برج میلاد تهران در دی ماه اشاره كرد.

این آیین فرهنگی كه جهت شناساندن هر چه بیشتر فرهنگ و ظرفیت های اقتصادی استان به دیگر هموطنان، به خصوص پایتخت نشینان توسط شهرداری تهران برگزار و با استقبال مناسبی از سوی مردم روبرو شد؛ در قالب این آیین شب های شعر ادبی، آیینی، شب دفاع مقدس برگزار و روزهایی نیز جهت معرفی شهرستان های مستعدی از جمله سرعین، مشكین شهر و خلخال اختصاص یافت و در طول برگزاری این هفته چهره های سرشناس اردبیلی مانند ودود موذن زاده اردبیلی، جمشید هاشم پور و حسین رضازاده در بخش های مختلف حضور یافتند.

استان اردبیل از ابتدای سال 1393 تا آخرین روزهای اسفندماه حوادث تلخ و شیرینی را به خود دید؛ از سفر رییس دولت تدبیر و امید و اختصاص و واریز قابل توجه اعتبارات به خصوص در حوزه های عمرانی و مصوبه های اقتصادی چشمگیر تا حوادث غیرمترقبه ای كه بنابر ادعای مسوولان 12 میلیارد ریال خسارت وارد آورد. از برگزاری آیین هفته فرهنگی اردبیل تا مسایلی كه اهالی دارالارشاد را به شدت آزرده كرد، اما آنچه كه از رویدادهای سال گذشته و مقایسه آن با سال های پیش تر برمی آید این است كه روح زندگی و امید به آینده با وجود همه خاطرات تلخ و شیرین در كالبد این خطه و مردمان رنج دیده، صبور و زحمتكشش همچنان جاری است.

استانی كه براساس آخرین سرشماریدر سال 1390 حدود یك میلیون و ۲۴۹ هزار نفر جمعیت داشته و با استان های گیلان، زنجان، آذربایجان شرقی و كشور جمهوری آذربایجان مرز مشترك دارد؛ استانی كه با ظرفیت های ژئواستراتژیك و طبیعی اش همچون كوه سبلان، جنگل های كم نظیر فندقلو و دهها چشمه آب گرم معدنی سالانه میزبان بیش از هشت میلیون مسافر از نقاط مختلف ایران زمین می باشد.

تهیه و تنظیم: محمد ملاحمزه زاده

8123/6016

سرخط اخبار استان‌ها