مقرون به صرفه شدن كشاورزي، رويكرد موثر در مبارزه با زمين خواري است

رشت - ايرنا - استاندار گيلان با اشاره به تاكيد رهبر معظم انقلاب اسلامي بر لزوم حراست از جنگل ها و مراتع گفت: رويكرد موثر مبارزه با زمين خواري و تغيير كاربري اراضي، مقرون به صرفه كردن اقتصاد كشاورزي است.

محمدعلي نجفي روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا به محدوديت زمين در گيلان و برخي تغيير كاربري هاي اراضي كشاورزي استان اشاره كرد و افزود: جلوگيري از تغيير كاربري اراضي و مبارزه با پديده زمين خواري به طور جدي در گيلان دنبال مي شود.

وي يادآور شد: نخستين جلسه مبارزه با زمين خواري در ارديبهشت امسال برگزار و اهميت اين موضوع به شهرداران و فرمانداران ابلاغ شد و از بخش هاي قضايي نيز خواسته شد رسيدگي به اين پرونده ها را در اولويت قرار دهند.

استاندار گيلان با يادآوري آيين نامه ابلاغ شده از سوي معاون اول رييس جمهوري به وزيران جهادكشاورزي، راه و شهرسازي و صنعت، معدن و تجارت در تيرماه امسال براي مقابله با پديده زمين خواري گفت: با اين ابلاغيه، بار ديگر بر لزوم مبارزه با پديده زمين خواري تاكيد شد و جلسات مرتبط با اين موضوع همچنان فعال است.

نجفي تاكيدات رهبر معظم انقلاب مبني بر ضرورت حراست از جنگل ها و مراتع را فصل الخطاب خواند و ادامه داد: با تاكيدات معظم له، تكليف همه دستگاه ها مشخص شد و تمامي نهادهاي مربوطه در استان نيز در همين راستا هدايت مي شوند.

وي نظارت بر جلوگيري از تغيير كاربري اراضي و مبارزه با پديده زمين خواري را يكي از راه ها خواند و افزود: بايد در كنار اين نظارت، زمينه مقرون به صرفه شدن نگهداري زمين را براي باغدار و كشاورز فراهم كنيم.

به گفته نجفي، اگر كشاورزي مقرون به صرفه نشود، به طور قطع كشاورز به هر شكلي زمين خود را تبديل به مسكوني و ويلا مي كند يا آن را به فروش مي رساند حال اين كه بايد در اين انديشه باشيم كه كشاورزان، به سمت توليد محصول با صرفه اقتصادي سوق داده شوند و اين امر، نيازمند انجام كار فرهنگي است.

رهبر معظم انقلاب اسلامي هفدهم اسفند در ديدار مسوولان و دست اندركاران منابع طبيعي و حفظ محيط زيست، حراست از جنگل ها و مراتع و فضاهاي سبز را نيازمند برنامه ريزي، تدبير، پيگيري مستمر و جدي و قاطعيت دستگاه هاي مرتبط دانستند و با اشاره به ديدگاه اسلام در خصوص اهميت حفظ زمين و ثروت هاي عمومي كره خاكي گفتند: اسلام و اديان الهي همواره بر لزوم احساس مسووليت انسان در قبال طبيعت و حفظ تعادل ميان انسان و طبيعت تاكيد كرده اند زيرا عامل اصلي بروز مشكلات زيست محيطي بر هم خوردن اين تعادل است.

ايشان به جنگل ها و مراتع به عنوان ريه هاي تنفسي شهرها و عوامل نگهدارنده خاك اشاره و از دست اندازي افراد سودجو به جنگل ها و منابع طبيعي بخصوص در شمال كشور ابراز تاسف شديد كردند و افزودند: دستگاه هاي مسوول بايد قاطعانه با تعدي به جنگل ها به هر بهانه اي اعم از هتل سازي و جذب گردشگر و ساخت حوزه علميه و برخي توجيهات به ظاهر قابل قبول، مقابله كنند.

معظم له پديده زمين خواري و اخيراً كوه خواري و ساخت و ساز در ارتفاعات را از ديگر مسايل رنج آور و اسف بار دانستند و تاكيد كردند: بايد در قانون، اينگونه اقدامات جرم تلقي شوند و افراد سوءاستفاده كننده بي هيچ اغماضي مورد تعقيب قضايي قرار گيرند و اگر در دستگاه ها نيز كوتاهي انجام گيرد، بايد با عوامل اين كوتاهي هم بشدت برخورد شود.

معاون پارلماني رييس جمهوري نيز از برنامه هاي وسيع دولت براي مبارزه با فساد و بويژه زمين خواري، جنگل خواري و كوه خواري در استان هاي شمالي خبر داده و تصريح كرده است: دولت از آغاز با دستور رييس جمهوري و مسووليت معاون اول، مساله مبارزه با فساد به طور عام و مبارزه با بحث زمين خواري، تخريب جنگل و به تعبير رهبر معظم انقلاب حتي كوه خواري را در دستور كار قرار داده است.

اسحاق جهانگيري معاون اول رييس جمهوري هشتم تيرماه امسال در دستورالعملي به وزيران جهادكشاورزي، راه و شهرسازي و صنعت، معدن و تجارت خواستار مقابله و برخورد جدي اين سه وزارتخانه با پديده زمين خواري شد و تاكيد كرده بود هر دستگاه، گروهي را مامور كند تا تمام قراردادهاي اراضي ملي و دولتي واگذار شده، مورد رسيدگي قرار گيرد.

استاندار گيلان نيز ارديبهشت ماه امسال در نامه‌اي به فرمانداران و شهرداران ابلاغ كرد ضمن نظارت دقيق از تغيير كاربري زمين‌هاي كشاورزي جلوگيري و با متخلفان برابر قانون برخورد كنند.

در نامه محمدعلي نجفي با يادآوري جايگاه گيلان در توليد مرغوب‌ترين محصولات كشور آمده است: به دليل سودجويي افراد متخلف در خريد اراضي كشاورزي و ساخت‌ و سازهاي غيرمجاز تغيير كاربري‌ها آفت اصلي اين زمين‌هاست.

وي تاكيد كرده است: صدور هرگونه مجوز يا پروانه ساخت و تامين و واگذاري خدمات و تاسيسات زيربنايي مانند آب و برق و گاز و تلفن از سوي دستگاه‌هاي ذيربط در اراضي زراعي و باغ‌ها كه به‌صورت غيرمجاز تغيير كاربري داده شده‌اند، ممنوع است.

جنگل هاي هيركاني به عنوان تنها باقيمانده رويشگاه هاي جنگلي دوران سوم زمين شناسي كه بيش از پنج ميليون سال قدمت دارند، از موهبت هاي الهي براي استان هاي شمالي است.

وسعت اين جنگل ها 94 ميليون هكتار است كه در طول سواحل جنوبي درياي خزر و شيب شمالي رشته كوه هاي البرز واقع شده و اين جنگل ها علاوه بر داشتن تنوع زيستي با اهميت و چشم اندازهاي ارزشمند، داراي اهميت زيست محيطي، اجتماعي و اقتصادي بي نظير است كه متاسفانه در دهه هاي اخير با برخي تهديدات مواجه شده اند.

پروژه مديريت چندمنظوره جنگل هاي هيركاني با همكاري برنامه عمران ملل متحدد (UNDP) و با حمايت تسهيلات محيط زيست جهاني (GEF) در چهار محدوده پايلوت به وسعت 120 هزار هكتار در استان هاي گيلان، مازندران و گلستان در حال اجراست.

استان گيلان 564 هزار هكتار جنگل و 222 هزار هكتار مرتع دارد.ك/3

7296/2007

سرخط اخبار استان‌ها