۲۶ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۷:۰۱
کد خبر: 81544955
۰ نفر
ایران و بلغارستان بر گسترش همكاری های گردشگری تاكید كردند

بلگراد-ایرنا- سفیر جمهوری اسلامی ایران در صوفیه و وزیر جهانگردی بلغارستان در نشستی در روز سه شنبه بر گسترش روابط دو جانبه منطقه ای و بین المللی در زمینه های همكاری های گردشگری تاكید كردند.

به گزارش ایرنا از سفارت ایران در صوفیه، عبدالله نوروزی در دیدار با نیكولینا آنگلكووا به وجود توافق نامه فرهنگی بین كشورمان و بلغارستان با قدمت 48 سال و توافق نامه موجود در زمینه حمل و نقل اشاره كرد و گفت كه سفر سالیانه 15 هزار گردشگر ایرانی به بلغارستان و همچنین عبور 10 هزار كامیون ایرانی از این كشور بیانگر روابط خوب بین تهران و صوفیه است.

نوروزی همچنین با اشاره به امكانات گسترده دو كشور برای ارتقای همكاری های اقتصادی افزود: امكانات لازم برای تقویت ناوگان هواپیمایی بلغارستان و قابلیت فرودگاه صوفیه به عنوان ایستگاه تبادل مسافران ایرانی مقیم در اروپا و آمریكا وجود دارد و می بایستی كه در این زمینه ها تلاش بیشتری بعمل آورد.

سفیر كشورمان در این نشست امكان گسترش همكاری های گردشگری و ظرفیت بلغارستان برای جذب بیشتر گردشگران ایرانی با توجه به جاذبه های دیدنی و مقرون به صرفه بودن آن و همچنین امكان توسعه گردشگری توسط كشتی های تفریحی در دریای سیاه از گرجستان به وارنا را نیز از دیگر زمینه ها برای تقویت همكاری های جهانگردی بین ایران و بلغارستان خواند.

نیكولینا آنگلكووا وزیر گردشگری بلغارستان نیز در این نشست ضمن استقبال از طرح ها و نظرات سفیر جمهوری اسلامی ایران در صوفیه بر لزوم گسترش همكاری های گردشگری میان دو كشور تاكید كرد و گفت: فضای لازم برای امضای توافق نامه در زمینه همكاری های گردشگری وجود دارد و در این زمینه با معاون وزیر حمل و نقل كه ریاست كمیسیون مشترك دو كشور را نیز بر عهده دارد گفت و گو خواهم كرد.

آنگلكووا افزود: قرار است به زودی با معاون كمیسیون اروپا در امور روادید اتحادیه اروپا در بروكسل دیدار داشته باشم و در آن دیدار موضوع تسهیلات صدور روادید برای شهروندان كشورهای ثالث را مطرح خواهم كرد كه یكی از مهمترین این كشورها جمهوری اسلامی ایران است.

وی همچنین همكاری در امور درمانی، فرهنگی را از جمله دیگر اموری دانست كه بلغارستان و ایران می توانند همكاری های خود را گسترش دهند.

آنگلكووا نیز در این نشست كه در وزارت جهانگردی بلغارستان انجام شد برای سفر به ایران و دیدار با رییس سازمان گردشگری و دیگر مقامات كشورمان ابراز خرسندی و اعلام آمادگی كرد.

اروپام**5**436** 1095