مولاوردی: برخی تفاوت لشكر از گروهان را تشخیص نمی دهند

تهران- ایرنا- معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: برخی درباره سفر به نیویورك برای شركت در كمیسیون مقام زن از عبارت لشكركشی زنان به سرزمین شیطان یاد كردند در حالیكه این افراد هنوز فرق بین لشكر از گروهان را نمی دانند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، شهیندخت مولاوردی روز سه شنبه در نشست خبری درباره سفر اخیر خود به نیویورك برای شركت در پنجاه و نهمین اجلاس كمیسیون مقام زن توضیحاتی ارائه كرد.

وی افزود: برخی افراد و رسانه ها درباره سفر هیات دولتی و سازمان های مردم نهاد به نیویورك اقدام به حاشیه سازی هایی كردند در حالی كه عملكرد ما بسیار روشن است و گزارش نهایی برای ارائه به این اجلاس با حساسیت فراوان تهیه و تنظیم شد حتی موضوعات مهم آن مانند خشونت علیه زنان و حقوق بشر به شورای فرهنگی اجتماعی زنان برای اعلام نظر ارسال شد.

وی با بیان اینكه برخی از عبارت لشكركشی برای حضور معاونت زنان و تعدادی از سازمان های مردم نهاد و سمن ها در این اجلاس یاد كرده اند، ادامه داد: استفاده از این عبارت نشان می دهد مدعیان عده ای جوان هستند كه تفاوت گروهان از لشكر را تشخیص نمی دهند زیرا فقط 5 نفر دولتی با من همراه بودند و رقم اعضای سازمان های مردم نهاد نیز به 15 نفر نرسید.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده افزود: برخی گفته اند باید مولاوردی توضیح دهد كه چرا در سالی كه مزین به شعار ' اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی ' است برای این سفر این میزان هزینه كرده است و برخی دیگر از احتمال سیاه نمایی ها و ارائه آمار و ارقام و نگرانی ها به خاطر افزایش تحریم ها سخن گفته اند .

** بی اطلاعی برخی از تفاوت كمیسیون مقام زن و كنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان

معاون رییس جمهوری گفت: برخی از دوستان تفاوت كمیسیون مقام زن و كنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان را نمی دانند بنابراین ادعاهایی را مطرح و حتی یكی از خانم ها گفته كنوانسیون حق عبادت زنان را زیر سوال برده در حالی كه مروری سطحی بر این كنوانسیون نشان می دهد چنین نیست.

وی اظهار داشت:‌به نظر می رسید این افراد قصد دارند گزارش ارائه شده به این اجلاس را زیر سوال ببرند و این شائبه را بوجود آورند كه گزارش مزبور بر اساس كنوانسیون یاد شده تنظیم شده است .

به گفته مولاوردی،‌ فرآیند تهیه این گزارش از آبان سال 92 آغاز و جلساتی نیز برگزار شد، در بهمن سال 92 كمیته های تخصصی تشكیل و در اسفند همان سال آخرین نشست آن برگزار شد.

معاون رییس جمهوری با بیان اینكه تهیه این گزارش بسیار زمان بر بود، افزود : جلساتی نیز برای دریافت اطلاعات دقیق و جامع با سازمان آمار برگزار كردیم هر چند درباره ارائه این اطلاعات توسط سمن ها نیز اظهار نگرانی شد در حالی كه این سازمان ها برای دادن آمار و اطلاعات نیاز به حضور در خارج از كشور ندارند بلكه از همین جا هم می توان نسبت به این كار اقدام كرد.

وی درباره اظهار نظر یكی از خانم ها كه گفته بود حضور هیأت اعزامی به اجلاس زنان در نیویورك می‌توانست خلاقانه‌تر باشد، افزود: این دوستان شبیه افرادی هستند كه در خارج از كشور دستاوردهای سفر را مورد هجمه قرار می دهند به نظر من آنها اصلا متن سخنرانی را مطالعه نكردند.** اظهار تاسف برخی ها از شركت در پنل «سرمایه گذاری برای برابری جنسیتی»

مولاوردی با بیان اینكه برخی از دوستان نیز نسبت به شركت من در پنل «سرمایه گذاری برای برابری جنسیتی» اظهار تاسف كرده اند، گفت: «پارلمان ها برای برابری جنسیتی: اولویت های پكن +20 و فراتر از آن» نام پنلی بود كه نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در آن حضور داشتند چرا از این حضور اظهار تاسف نشده است.

وی با اشاره به حاشیه های فراوان این سفر ادامه داد: گفته شد با توجه به همزمانی برگزاری اجلاس مقام زن با مذاكرات هسته ای چرا از شركت در این اجلاس انصراف نداده ایم در حالیكه این دو موضوع ربطی به یكدیگر ندارد.** پیشنهاد حضور زنان در ورزشگاه در شورای عالی امنیت ملی

مولاوردی درباره سوالی پیرامون اقدامات صورت گرفته در خصوص حضور بانوان در ورزشگاه توضیح داد: كمیته ای مشترك در وزارت ورزش و جوانان تشكیل شد و نماینده ای از معاونت زنان و امور خانواده هم در آن شركت داشت ، نتایج این جلسات به شورای عالی امنیت ملی ارائه شده و منتظر تصمیم گیری های لازم در این خصوص هستیم.

وی درباره سوالی مبنی بر انتقاد از گزارش احمد شهید در خصوص محدویت تحصیلی زنان در ایران گفت: در اجلاس مقام زن هر كشور به ارائه دیدگاه خود درباره موضوع مربوطه پرداخت و در دیدارهای دو جانبه نیز بیشتر تبادل نظر و تقویت همكاری ها مورد توجه بود نه زیر سوال بردن طرفین بنابراین درباره گزارش احمد شهید موردی مطرح نشد.** رویكرد معاونت زنان برای گسترش مشاركت سیاسی زنان

معاون رییس جمهوری درباره رویكرد اتخاذ شده برای حضور گسترده و مشاركت سیاسی زنان خاطر نشان كرد: تلاش برای ارتقای مشاركت زنان الزاما به معنای فعالیت سیاسی نیست اما بررسی های صورت گرفته طبق آمار نشان می دهد با چالشی در این زمینه مواجه هستیم.

وی با بیان اینكه از بین 191 كشور در جایگاهی قرار داریم كه فقط یك تا سه درصد نمایندگان مجلس را زنان و 10درصد كابینه را این افراد تشكیل داده اند، ادامه داد: به منظور افزایش تدریجی تعداد زنان در مجلس و شوراهای اسلامی پیشنهاداتی را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارائه كرده ایم كه در حال بررسی است .

مولاوردی گفت : پیشنهاد ما این بود كه در سیاست های كلی مجمع تشخیص مصلحت نظام برای انتخابات این مساله در نظر گرفته شود.** بازگشت 20درصد زنان زندانی به زندان در فصل زمستان

مولاوردی با تاكید بر توجه به وضعیت زنان زندانی گفت: علیرغم كمبود وقت در سفرهای استانی، در سفر به اصفهان از زندان زنان این شهر دیدار كردم و در جریان مشكلات و مسائل انها قرار گرفتم .

وی با بیان اینكه 20 درصد زنان زندانی پس از آزادی به دلیل نداشتن سرپناه در فصل زمستان مجددا به این مكان باز می گردند بر توجه ویژه به این مساله تاكید كرد .

معاون رییس جمهوری درباره زندان زنان شهر ری نیز گفت: در پی برخی نگرانی ها در خصوص انتقال زندانیان سیاسی زن از اوین به زندان شهر ری از این زندان بازدیدی كردم ، دو نفر از این افراد در این زندان بودند كه یكی از انها به اوین بازگردانده شد و دیگری نیز در حال اتمام پایان دوره محكومیت است .

وی با بیان اینكه حدود 20 كودك به همراه مادران خود در بندهای مختلف زندان شهر ری هستند از ساخت قریب الوقوع مهد كودك در این زندان خبر داد.**نشست با موسسات غیر دولتی آمریكا

مولاوردی با بیان اینكه در جریان سفر به امریكا نشستی نیز با حضور موسسات غیر دولتی آمریكا برگزار شد، گفت: این نشست خبری نشد و شركت كنندگان از طرفداران خانواده و مخالفان سقط جنین بودند.

دیده بانی بین المللی خانواده، خانواده های متحد بین المللی از جمله این موسسات بود كه مولاوردی به انها اشاره كرد.

13 ملاقات مولاوردی با مقامات سایر كشورها از جمله معاون نخست وزیر چین و معاون وزارت كار و رفاه روسیه از دیگر مواردی بود كه در این نشست به آنها اشاره شد.

تعامل ایران و واتیكان درباره تقویت نهاد خانواده ، افزایش 10درصدی سهم مدیریتی زنان، وضعیت كشورهای شركت كننده در اجلاس مقام زن، سند تامین امنیت زنان و كودكان در برابر خشونت ، پیگیری موضوع اسید پاشی در اصفهان، بیمه زنان خانه دار، بانك اطلاعاتی زنان سرپرست خانوار ، از دیگر مواردی بود كه مولاوردی در این نشست خبری به آنها پاسخ داد.

معاون رییس جمهوری در ارتباط با موضوع اسید پاشی خاطر نشان كرد كه این موضوع همواره از سوی رییس جمهور پیگیری شده و در هیات دولت نیز موضوع توسط وزرای كشور و دادگستری دنبال می شود اما هنوز عامل یا عاملان آن شناسایی نشده اند.

اجتمام**1880**1436