4670 تذكر و سوال از دولتمردان یازدهم در 365 روز/ حضور بی سابقه دولتی ها در بهارستان

تهران - ایرنا - تعداد تذكرها و سوال های نمایندگان مجلس شورای اسلامی از وزرای دولت یازدهم در سال 1393 به 4670 مورد رسید كه این آمار نسبت به گذشته و دولت های پیشین افزایش چشمگیری داشته است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، تذكر و سوال نمایندگان مجلس شورای اسلامی از وزرا نوعی نظارت محسوب می شود، اما نمایندگان معتقدند عده ای در مجلس از این ابزار نظارتی به عنوان دستاویزی برای تسویه حساب های جناحی و سیاسی بهره می برند.

هر چند كه تذكر و سوال و حتی استیضاح حق مجلس است، اما باید توجه كرد كه در شرایط حساس كنونی كشور اولویت های مهم تری وجود دارد كه قطعا هر مسوول دلسوزی كه قلبش برای نظام و انقلاب می تپد به خوبی به این مسایل واقف است.

در حال حاضر كه موضوع اقتصاد و معیشت مردم یكی از دستور كارهای مهم دولت تدبیر و امید است، انتظار آن بود كه برخی از نمایندگان مجلس بیش از آن كه با طرح سوال و تذكر نادرست وقت وزرا را بگیرند به فكر تعامل و همكاری با دولت باشند و با وضع قوانین راهگشا مسیر دولت را هموارتر كنند.

تذكر و سوال نمایندگان از زمان آغاز به كار دولت یازدهم موضوعی فراموش نشدنی است، منتقدان از همان ابتدای دولت یازدهم موج تذكرها و سوال های خود را به سوی دولتمردان روانه كردند، به طوری كه میزان تذكرها و پرسش ها در یك سال اخیر از وزیران دولت یازدهم چندین برابر دولت قبلی است.

بر این اساس، تذكرهای مجلس نهم به دولت از هفتم خرداد 91 تا آخر سال 92 ، 9هزار و 225 مورد و در سال 93، سه هزارو 619 مورد بوده است كه می توان گفت از ابتدای مجلس نهم 12 هزار و 844 تذكر از سوی مجلس به دولت داده شده است.

همچنین میزان سوال ها از دولت از هفتم خرداد 91 تا پایان سال 92، هزار و 676 مورد و در سال 93 هزار و 51 مورد بوده كه میزان كل آن را می توان دو هزار و 727 دانست.

بدین معنا كه میزان پرسش ها از دولت یازدهم در طول یك سال اخیر به اندازه میزان سوالات در دو سال قبل بوده است.

در مجموع تعداد تذكرها و پرسش های نمایندگان مجلس شورای اسلامی از وزرای دولت تدبیر و امید در طول سال جاری به 4670 عدد رسیده كه نسبت به گذشته و دولت های پیشین افزایش بیشماری داشته است.**بیشتر سوال ها و تذكرها به وزرا جنبه سیاسی و جناحی دارد

عابد فتاحی نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در این باره با اشاره به این كه فضای انتقاد در این دولت باز است، گفت: این موضوع باعث شده كه بسیاری از منتقدین دست به تخریب دولت می زنند.

وی با یادآوری این كه حجم سوال ها و تذكرها از دولتمردان یازدهم در یك سال جاری نسبت به گذشته چند برابر شده است،اظهار داشت: اكثر این سوالات و تذكرات جناحی و سیاسی است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان كرد: برخی از نمایندگان با كلیات دولت در تضاد هستند و با نگاه سیاسی به این دولت می نگرند از این رو تذكر و سوال مطرح می كنند و می خواهند به نوعی دولت را با پرسش ها و تذكراتشان مورد هجمه قرار دهند.

وی افزود: البته بسیاری از نمایندگان نیز هستند كه یا اصلا سوال و تذكری نداده یا اگر سوالی یا تذكری داده اند بسیار اندك بوده كه این احترام به افكار عمومی و احترام به رای مردم و در راستای كمك به دولت بوده است.

عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: البته بسیاری از نمایندگان نیز خود را برای انتخابات مجلس دهم آماده می كنند از این رو این گونه تذكرها و سوالات را می دهند.**برخی از نمایندگان با برخی سوالات و تذكرات به دنبال گروكشی هستند

ابراهیم نكو نماینده مردم رباط كریم در مجلس شورای اسلامی نیز بر این باور است كه آمار بالای سوال ها و تذكرها از یك سو وقت زیادی از نمایندگان و طراحان سوال می گیرد و وزرا به جای این كه به امورات دیگر بپردازند به تذكرات و سوالاتی می پردازند كه برخی از آنها حتی نمی تواند خواسته های آنان را برآورده كند.

وی خاطرنشان كرد: نمایندگان خودشان وضعیت را می دانند، طرح بعضی از تذكرات و سوالات با توجه به شرایط فعلی امكان عملی شدن و یا دریافت پاسخ قانع كننده از سوی دولت ندارد.

عضو كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: البته برخی سوال ها و تذكرها به دلیل مسایل سیاسی و تفكر جناحی و گروهی است، ما شاهدیم كه برخی مواقع عده ای پرسش خود را مطرح می كنند و بعد از مدتی سوال خود را پس می گیرند، این نشانه آن است كه این ها مجلس را سر كار گذاشته اند و می خواهند دولت را مشغول به این مسایل كنند.

نكو افزود: البته برخی نیز به دنبال گروكشی ها هستند تا با سوال مطرح كردن یك كار خاص در منطقه آنان انجام شود.**تذكرها و سوال هایی كه شكل واقعی خود را از دست دهد، غیر اخلاقی است

همچنین عباسعلی منصوری عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این كه سوال و تذكر حق نماینده است، اظهار امیدواری كرد كه تعامل بیشتر دولت و مجلس باعث كاهش سوالات و تذكرات شود.

وی با تاكید بر این كه هر تذكر و سوالی كه شكل واقعی خود را از دست دهد كار غیر اخلاقی به حساب می آید، گفت: امیدواریم كه سمت و سوی تذكرها و سوال ها در آینده جناحی و سیاسی نباشد.

نماینده مردم كاشان در مجلس افزود: البته در مجلس طبیعی است كه برخی ها تذكرها و سوال ها سیاسی و جناحی داشته باشند كه این كار نادرستی است.**بهانه جویی ها و مانع تراشی های جریان های افراطی در حق دولت پایانی ندارد

كمال الدین پیرموذن نماینده مردم اردبیل در مجلس نیز اظهار داشت: ظاهرا بهانه جویی ها، مانع تراشی ها و دام گستری های برخی اشخاص و جریان های افراط در حق دولت پایانی ندارد.

وی افزود: برخی نمایندگان از هر اهرم ممكن برای زیر بلیط خود آوردن دولت مقتدر استفاده می كنند ولی این افراد بدانند كه این گونه اقدامات بی فایده است.

عضو فراكسیون رهروان ولایت مجلس خاطرنشان كرد: برخی نمایندگان برای منافع، باند، گروه، جناح و حتی خانواده های خود بسیار از وزرا سوال دارند.

وی ادامه داد: عده ای می خواهند انرژی دولت را در مسایل جانبی مصرف كنند تا به مذاكرات هسته ای پرداخته نشود.**برخی بر اساس گرایشات سیاسی تلاش دارند دولت را ناكارآمد معرفی كنند

رمضانعلی سبحانی فر نماینده مردم سبزوار در مجلس با یادآوری این كه سوال و تذكر حق نماینده است، گفت: البته این كه این حق چگونه و در كجا استفاده شود باید در نظر گرفته شود.

وی افزود: این سوال ها و تذكرها یا جنبه های منطقه ای دارد، گاهی نیز به حق تضییع حقوق شده و نماینده سوالی می كند البته ما وضعیت بضاعت دولت را در بحث درآمدی می دانیم باید در آن حد از دولت انتظار داشته باشیم.

نماینده مردم سبزوار در مجلس یادآور شد: گروهی به این موضوعات توجهی ندارند بلكه می خواهند بر اساس گرایشات سیاسی دولت را ناكارآمد معرفی كنند كه این افراد به لحاظ تعداد كمتر ولی پرسروصداتر هستند.

از: سمیه لاری

سیام**9121**1336