رانندگان با سرعت مطمئنه در مناطق حفاظت شده رانندگی كنند

تهران-ایرنا-مدیركل دفتر آموزش و مشاركت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه آمارها نشان می دهد میزان تلفات گونه های جانوری در ایام نوروز افزایش می یابد،گفت:رانندگان سرعت خودروی خود را هنگام عبور از مناطق حفاظت شده كاهش دهند.

محمد درویش روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: بخشی از جاده های اصلی كشور در برخی استان ها مانند گلستان، چهارمحال و بختیاری، فارس و اصفهان از مناطق حفاظت شده می گذرد.

وی اظهار كرد:متاسفانه برخی رانندگان در هنگام عبور از این مسیرها، سرعت مطمئنه را رعایت نمی كنند كه در این حالت اگر با گونه جانوری مواجه شوند قادر به كاهش سرعت و كنترل خودرو نخواهند بود در نتیجه با حیوان برخورد می كنند.

درویش تاكید كرد: اگر رانندگان سرعت خود را كنترل كنند هم می توانند از طبیعت بهره ببرند و هم اینكه در صورت مواجه شدن با یك گونه جانوری قادر به كنترل سرعت خودرو خواهند بود.*** خودروها را نزدیك تالاب ها نبرید

وی گفت: برخی از گردشگران برای دیدن تالاب یا دریاچه خودروهای خود را تا حد امكان به محل نزدیك می كنند كه این مساله موجب آسیب زدن به محیط زیست منطقه و گونه های گیاهی و جانوری موجود در اطراف آن حوضه آبی می شود.

درویش افزود:بهتر است گردشگران خودروها را با فاصله معینی از تالاب ها یا دریاچه ها متوقف كنند تا به اكوسیستم منطقه و آرامش آن آسیبی وارد نشود.*** چوب ها را نسوزانیم

مدیركل دفتر آموزش و مشاركت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بسیاری از گردشگران برای بر پا كردن آتش از چوب و ذخایر جنگلی استفاده می كنند كه این كار آسیب بزرگی به محیط زیست وارد می كند.

وی اظهار كرد:بهتر است افراد برای برپا كردن آتش، ذغال مورد نیاز را از مراكز عرضه خریداری كنند و بعد از تمام شدن پخت و پز از خاموش شدن كامل آتش مطمئن و بعد محل را ترك كنند.*** از ترقه ها استفاده نكنیم

درویش گفت: بارها مشاهده شده كه برخی كودكان و حتی گاهی بزرگسالان برای تفریح از ترقه و مواد محترقه استفاده می كنند كه صدای ناشی از انفجار آنها آرامش جنگل را به هم می ریزد و موجب وحشت حیات وحش می شود.

وی افزود: دفتر آموزش و مشاركت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با سازمان های مردم نهاد 31 استان كشور اقدام به تهیه بروشور برای آگاهی رسانی به مردم كرده است.

علمی ( 4 ) **9014**1440