خانواده ها را نسبت به آسيب هاي اعتياد حساس نكرده ايم

بجنورد - ايرنا - استاندار خراسان شمالي گفت: متاسفانه خانواده ها را نسبت به آسيب هاي پديده خانمان سوز اعتياد، بخوبي حساس نكرده ايم.

به گزارش ايرنا سيدعلي اكبر پرويزي روز دوشنبه در نشست شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان، اظهار كرد: آگاه سازي خانواده نسبت به آسيب هاي اعتياد، به طور حتم مشاركت فعالتر آنان را در پيشگيري و مراقبت بيشتر از فرزندان خود در برابر اين معضل اجتماعي در پي خواهد داشت.

وي افزود: از راه كارهاي مهم مقابله با گسترش اعتياد در جامعه، سرمايه گذاري درست و بلندمدت در ايجاد نگراني نزد خانواده ها است.

وي در خصوص تخصيص اعتباري ويژه براي مقابله با اعتياد در جامعه، گفت: بتازگي دستور داده شده تا 10 درصد از اعتبارات فرهنگي دستگاه ها براي اجراي طرح هاي پيشگيرانه از جمله مقابله با اعتياد استفاده شود كه بايد مسوولان دستگاه ها از اين فرصت نهايت بهره را ببرند.

رييس شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر خراسان شمالي همچنين از مسوولان عضو اين شورا خواست پيشنهادهاي خود را براي مقابله با اعتياد و ريشه كني اين معضل در استان در سال 94 به دبيرخانه شورا ارايه دهند.

رييس دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي و درماني خراسان شمالي نيز گفت: سرمايه گذاري براي برگشت معتاد به جامعه بايد در اولويت فعاليت هاي اين شورا قرار گيرد.

ابراهيم گلمكاني افزود: براي عملي شدن طرح مزبور بايد بسته هاي تشويقي از جمله پرداخت وام كم بهره براي اشتغالزايي يا اشتغال آن ها منظور شود تا افراد پس از پاك شدن دوباره گرفتار اعتياد نشوند.

مديركل بهزيستي خراسان شمالي نيز با اشاره به اين كه اولويت نخست در مقابله با اعتياد در اين سازمان سرمايه گذاري در بخش پيشگيري است، گفت: در اين استان بيشترين دغدغه در مقابله با اين پديده، در حوزه درمان و كمبود اعتبار است.

رضا الله وردي افزود: اكنون 10 مركز ترك اعتياد زير پوشش اين اداره كل در شهرستان هاي استان فعال است كه براي پذيرش افراد معتاد و پاك شدن آن ها حمايت مالي نياز دارد.

رييس دانشگاه بجنورد نيز از برگزاري سومين دوره جشنواره فرهنگي اجتماعي دانشگاه پاك در بهار 94 در اين دانشگاه خبر داد و گفت: براي برگزاري اين جشنواره 240 ميليون ريال اعتبار اختصاص يافته است.

احمد محقر افزود: اين جشنواره از ارديبهشت ماه 94 به طور رسمي با برگزاري برنامه هاي متنوع فرهنگي و اجتماعي در دانشگاه بجنورد آغاز مي شود كه پايان كار آن نيز ميانه خردادماه خواهد بود.

وي از اهداف مهم برگزاري جشنواره فرهنگي اجتماعي دانشگاه پاك در دانشگاه بجنورد را جلب مشاركت حداكثري دانشجويان در توجه به معضلات اعتياد و تلاش براي كاهش آسيب هاي اين پديده در جامعه برشمرد.

دانشگاه دولتي بجنورد سه هزار و 100 دانشجو دارد كه در 20 رشته كارشناسي و 13 رشته كارشناسي ارشد مشغول به تحصيل هستند.

جشنواره فرهنگي اجتماعي دانشگاه پاك از سال 88 توسط وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و ستاد مبارزه با مواد مخدر به اجرا درآمده است.

برپايي كارگاه هاي آموزشي براي اقشار جامعه و اختصاص اعتبار ويژه در حوزه پيشگيري از اعتياد از جمله پيشنهادهاي اعضاي شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر خراسان شمالي براي مقابله با اين پديده در استان بود.

استان 867 هزار نفري خراسان شمالي در شمالشرق كشور قرار دارد. از شمال با كشور تركمنستان از شمال شرق و جنوب شرق با استان خراسان رضوي، از جنوب غربي با استان سمنان و از غرب با استان گلستان همسايه است. ك/2

6204/5132

سرخط اخبار استان‌ها