۲۵ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۲۲:۵۷
کد خبر: 81543988
T T
۰ نفر
سازمان ملل از حضور داعش در افغانستان ابراز نگرانی كرد

تهران -ایرنا - یك مقام سازمان ملل روز دوشنبه اعلام كرد كه این سازمان از حضور داعش در افغانستان نگران است و خطر اتحاد شبه نظامیان این كشور با این گروه تروریستی این منطقه جنگ زده را تهدید می كند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از نیویورك، نیكلاس هیسوم نماینده سازمان ملل گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل ارائه كرد كه در آن تلاشهایی برای میانجیگری جهت پایان دادن به سال ها جنگ بین طالبان و نیروهای افغان و خارجی جریان دارد.

طالبان در سال 2001 از حكومت خلع شد.

هیسوم به شورای امنیت گفت : ارزیابی نمایندگی سازمان ملل در افغانستان ( یوناما ) این است كه حضور این گروه مایه نگرانی است ولی اهمیت داعش بیش از به كار گرفته شدن ظرفیت های ذاتی اش در منطقه ، نیروی بالقوه اش برای بالابردن پرچمی است كه گروه های شورشی انشعابی جدا از هم می توانند دور آن جمع شوند.

در تازه ترین گزارش بان كی مون دبیر كل سازمان ملل به شورای امنیت در مورد افغانستان، گفته شده بود كه شمار انگشت شماری از فرماندهان طالبان با داعش بیعت كرده اند.

در این گزارش گفته شده است : هیچ نشانه ای از حمایت گسترده یا نظام یافته از داعش در افغانستان یا تبدیل شدن این كشور به جایگاه داعش وجود ندارد.

یك نیروی تحت رهبری امریكا در حال هدف قرار دادن مواضع داعش در عراق و سوریه از طریق حملات هوایی است .

شبه نظامیان وفادار به داعش همچنین از هرج و مرج ایجاد شده در لیبی بهره برداری كرده و گروه بوكوحرام در نیجریه نیز كه در صدد تشكیل امارتی در شمال شرقی این كشور است با داعش بیعت كرده است .

به گفته هیسوم ، در افغانستان شرایط خاصی وجود دارد كه می تواند هدایت گر تقویت مذاكرات صلح بین دولت افغانستان و طالبان باشد. مقامات افغانستان ماه گذشته گفتند طالبان افغان تمایل خود را برای گشودن باب مذاكرات ابراز داشته است .

به گفته سازمان ملل ، ارتش و پلیس افغانستان سال گذشته تلفات سنگینی متحمل شدند و پارسال ، خونین ترین سال از زمان شروع جنگ بود. حدود 3 هزار و 699 نفر از غیرنظامیان در سال 2014 كشته شدند.

هیسوم گفت : سازمان ملل به گفت و گوی صریح خود با طالبان در مورد دسترسی مردم نیازمند افغان به كمكهای بشردوستانه و همچنین حقوق بشر ادامه خواهد داد.

مترجمام 1403 **1917

سرخط اخبار جهان