۲۵ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۲۲:۰۴
کد خبر: 81543969
T T
۰ نفر
برف میهمان اردبیل  در شب آخرین سه شنبه سال

اردبیل - ایرنا- ریزش برف از شامگاه دوشنبه اردبیل و قسمتی از این استان را در بر گرفت.

به گزارش خبرنگار ایرنا ساكنان اردبیل درحالی به پیشواز شب آخرین چهارشنبه سال موسوم به چهارشنبه سوری می روند كه با ادامه این شرایط جوی این شهرستان در زیر موجی از دانه های برف لباس پاك و سفید بر تن كرده است.

از چند روز قبل در پی رخنه متناوب امواج كم و بیش ناپایدار تراز میانی جو آسمان اردبیل گاهی تمام ابری و همراه با ریزش خفیف و پراكنده برف بود ولی از عصر امروز (دوشنبه) وزش باد از جانب شمال شرق موجی از ابر و مه را بر آسمان این شهرستان حاكم كرد و هوا به شكل محسوس تر سرد شد.

در شامگاه دوشنبه آسمان اردبیل تمام ابری همراه با ریزش برف بوده و دمای هوا منفی سه درجه سانتیگراد است.

نقشه های پیش یابی هواشناسی نشان می دهند پشته بندال امگا كه از اواسط هفته گذشته در نیمه غربی ایران مستقر بود از فراز كشورمان گذر نموده و سامانه بارشی كه در بازوی غربی این بندال قرار داشت به نیمه شمالی و غربی ایران زمین رخنه كرده است.

ریزش برف و استقرار هوای سرد در بعضی سال ها در آخرین چهارشنبه سال در اردبیل اتفاق می افتد و بنابراین مردم این شهرستان از گذشته های دور شعر ' اولدوزی فشنگ هفت تاراقا – چهرشنبه قالدی قار آلتدا ' را به زبان تركی ساخته اند.

مضمون این شعر به زبان فارسی یعنی اینكه خطاب به نوجوانان و جوانان می گوید شما كه خودتان را با تهیه لوازم شادی یعنی ترقه های بی خطر و فشنگ های ستاره ای تفریحی آماده نموده بودید بدانید كه چهارشنبه سوری زیر برف و سرما ماند.

برعكس ماههای دی و بهمن امسال كه بارش های اندكی در اردبیل و اكثر نقاط این استان نازل شد ساكنان اردبیل از ابتدای اسفند ماه تاكنون شاهد رخنه پی در پی موج های سرد بارشی به منطقه هستند كه این موضوع باعث شادمانی و شكرگزاری مردم مومن این دیار به درگاه خداوند متعال شده است.

كارشناسان هواشناسی اردبیل از درپیش بودن بارش های پراكنده طی امشب و فردا در بعضی نقاط این استان خبر داده اند.

6019/6016

سرخط اخبار استان‌ها