رهبر حزب كارگر ائتلاف با ملی گراهای اسكاتلندی را رد كرد

لندن – ایرنا- 'اد میلیبند ' رهبرحزب كارگر انگلیس روز دوشنبه احتمال ائتلاف بین این حزب با حزب ملی گرای اسكاتلند كه دارای گرایش های استقلال طلبانه است، را رد كرد .

به گزارش ایرنا، 'اد میلیبند' كه در واكنش به هشدارهای صورت گرفته اخیر از سوی اعضای ارشد حزب محافظه كار انگلیس سخن می گفت، تصریح كرد: این ائتلاف رخ نخواهد داد چرا كه میان حزب كارگر و حزب ملی اسكاتلند تفاوت های بزرگی وجود دارد .

رهبر حزب كارگر همچنین تصریح كرد كه در صورت پیروزی در انتخابات عمومی ماه می، هیچ یكی از اعضای حزب ملی اسكاتلند در دولت كارگری انگلیس جای نخواهند داشت.

براساس آخرین نظرسنجی های صورت گرفته، احزاب كارگر و محافظه كار به عنوان احزاب اصلی انگلیس با توجه به وضعیت كنونی قادر به كسب اكثریت كرسی های مجلس عوام در انتخابات ماه می نخواهند شد.

این در حالی است كه حزب ملی اسكاتلند به رهبری ˈنیكلا استرجنˈدر یك جهش سیاسی قابل توجه دراین انتخابات، می تواند ضمن به چنگ آوردن اكثر كرسی های اسكاتلند از حزب كارگر، به عنوان سومین و یا چهارمین حزب بزرگ انگلیس بعد از حزب عوام گرای استقلال بریتانیا ، قد علم بكند.

با توجه به این مساله، یكی از گزینه های حزب كارگر برای تشكیل دولت در این شرایط ، ائتلاف با حزب ملی اسكاتلند و یا سایر احزاب كوچكتر است .

جان میجر نخست وزیر پیشین انگلیس، از 'اد میلیبند' رهبر حزب كارگر خواسته است كه برای نجات كشورش از خطر تجزیه، از ائتلاف با حزب ملی اسكاتلند كه دارای دیدگاه های تجزیه طلبانه است، خودداری كند.

درهمین حال، نیكلا استرجن رهبرحزب ملی اسكاتلند نیز روز دوشنبه عنوان كرده است كه درصورت ایفای نقش در دولت آینده انگلیس، علاوه بر اسكاتلند در خدمت منافع كل انگلیس خواهد بود.

انتخابات عمومی انگلیس كه پنجاه و ششمین انتخابات پارلمانی این كشور از سال 1801 میلادی بشمار می آید، قرار است در هفتم ماه می آینده برگزار شود و حزب پیروز

سكان دولت این كشور را به مدت پنج سال در دست خواهد گرفت.

اروپام**4** 1552

سرخط اخبار جهان