همگام با دولت تدبير و اميد براي احياي درياچه اروميه بايد تلاش كنيم

مهاباد- ايرنا- استاندار آذربايجان غربي گفت: تلاش براي احياي درياچه اروميه تنها وظيفه يك ارگان و قشر خاصي نيست و تمامي دستگاههاي اجرايي و اقشار مختلف مردم بايد در راستاي سياست هاي دولت تدبير و اميد براي احياي آن تلاش كنند.

قربانعلي سعادت عصر دوشنبه در همايش چشم انداز احياي درياچه اروميه كه با حضور جمعي از مسؤولان اجرايي، اساتيد، صاحبنظران، تشكل هاي كشاورزي و زيست محيطي آذربايجان غربي در مهاباد برگزار شد، افزود: خشك شدن اين درياچه و در اثر آن روان شدن طوفان هاي نمكي، مي تواند ابعاد بسيار گسترده اي در زيان رساندن به مردم ساكن در مناطق حاشيه اين درياچه داشته باشد.

وي با اشاره به اينكه يكي از راهكارهاي احياي اين درياچه تغيير در الگوي آبياري در بخش كشاورزي است، گفت: گذر از كشاورزي سنتي به مدرن و مكانيزه به همراه توسعه شيوه هاي آبياري نوين در اراضي كشاورزي و باغ ها، بويژه اراضي حوضه آبريز درياچه اروميه از مهمترين برنامه‌هاي اثربخش در روند احياي درياچه اروميه است.

وي اظهار كرد: خشك شدن درياچه اروميه اگرچه تهديدي براي ما به شمار مي رود اما بايد از آن به عنوان يك فرصت در جهت تغيير وضع اشتغال و تبديل كشاورزي سنتي به مدرن بهره گرفت.

استاندار آذربايجان غربي با مقايسه اين استان با استان قونيه تركيه گفت: هر دو استان به ‌لحاظ اقليمي و جغرافيايي بسيار شبيه هم هستند اما با وجود اين شباهت، در استان ما با تغيير روش الگوي آبياري سالانه شش ميليون تن و در استان قونيه 14.5 ميليون تن محصولات كشاورزي توليد مي شود.

سعادت همچنين خواستار برخورد جدي با تخريب‌كنندگان منابع طبيعي و جنگل‌هاي استان شد و افزود: قوه قضاييه بايد به صورت جدي با تخريب و تصرف كنندگان منابع طبيعي مقابله كند.

استاندار آذربايجان غربي در بخش ديگري از سخنان خود، معضل بيكاري را از مهمترين مشكلات استان برشمرد و گفت: در زمان حاضر 40 هزار دانش آموخته دانشگاهي بيكار در استان وجود دارد كه با گسترش بخش صنعتي مي توان اين افراد را بكارگيري كرد.

معاون امور عمراني استاندار آذربايجان غربي نيز در اين همايش گفت: كاهش40 درصدي مصرف آب در حوضه آبريز درياچه اروميه مهمترين مأموريت ستاد احياي درياچه اروميه و نخستين اولويت اين ستاد است.

هادي بهادري ضمن ارائه گزارشي از فعاليتهاي ستاد احياي درياچه اروميه افزود: تمامي دستگاههاي اجرايي به خصوص دستگاه هاي مرتبط با مردم در اين جهت با عزم ملي و مديريت جهادي در خصوص صرفه جويي در مصرف آب بايد اقدامات لازم را انجام دهند.

وي اضافه كرد: ستاد احياي درياچه اروميه متشكل از چند تيم كارشناسي بوده و تغييرات زيست محيطي اين درياچه را به صورت روزانه رصد مي كنند.

بهادري يادآوري كرد: خشك شدن درياچه اروميه مي تواند بر زندگي بيش از هفت ميليون نفر تأثيرگذار باشد و تغييرات زيست محيطي را در بيش از 52 هزار كيلومتر مربع در اين منطقه ايجاد كند.

فرماندار ويژه مهاباد نيز در اين همايش اظهار داشت: يكهزار و 144 نفر روز در اين شهرستان در 46 كلاس و دوره توجيهي و آموزشي كمك به احياي درياچه اروميه شركت كرده اند.

جعفر كتاني افزود: اين كارگاه آموزشي با موضوع استفاده بهينه از منابع آب كشاورزي، برگزاري كلاس هاي آموزشي ترويجي با موضوع مصرف بهينه آب با روشهاي نوين و تحت فشار و با حضور اقشار مختلف مردم و بويژه كشاورزان تشكيل شده است.

وي اضافه كرد: تهيه و توزيع تراكت آموزشي با موضوع مصرف مطلوب آب در مزارع و باغ ها، تهيه و توزيع اطلاعيه در خصوص عدم كشت و استفاده از آب چاههاي غيرمجاز و آموزش شوراهاي آب بران روستاها از ديگر اقدامات اين شهرستان در حوزه اطلاع رساني و آموزشي براي احياي درياچه اروميه بوده است.

وي اظهار كرد: اختصاص اعتبار و تداوم كارهاي فرهنگي و آموزشي طبق برنامه مدون وسايل پايش، بهره گيري از همه توان دانشگاهي سطح منطقه در تدوين برنامه آموزشي، مشاركت دادن جدي مردم در برنامه هاي فرهنگي و آموزشي تشكل هاي كشاورزي، گسترش آموزش هاي چهره به چهره در مزارع و باغ ها، مشاركت دادن بانوان و ترويج شيوه هاي آبياري مدرن و كم مصرف مي تواند در زمينه نهادينه كردن اين اصول در ميان مردم مؤثر باشد.

در ادامه اين همايش دو نفر از نخبگان كشاورزي نيز نظرات و پيشنهادات خود را در زمينه راهكارهاي كمك به درياچه اروميه مطرح كردند.

حوضه آبريز درياچه اروميه در آذربايجان غربي شامل شهرستان هاي اروميه، سلماس، نقده، مهاباد، مياندوآب، شاهين دژ، بوكان، تكاب، پيرانشهر و اشنويه است.

درياچه اروميه از مشكل شديد كم آبي رنج مي برد و دولت تدبير و اميد از ابتداي تابستان امسال، برنامه ريزي هاي وسيعي را براي احياي آن آغاز كرده است.

در اين همايش معاون سياسي امنيتي استاندار آذربايجان غربي، مدير دفتر برنامه ريزي و تلفيق ستاد احياي درياچه اروميه نيز حضور داشتند.

شهرستان مهاباد با 215 هزار نفر جمعيت در جنوب آذربايجان غربي واقع شده است.

3020**6185**6008**1504