كلانتري: دولت خود را متعهد و مكلف به احياي درياچه اروميه مي داند

مهاباد - ايرنا - دبير ستاد احياي درياچه اروميه گفت: دولت تدبير و اميد خود را متعهد و مكلف به احياي درياچه اروميه مي داند و اين امر را از نخستين روزهاي آغاز به كار خود نشان داده است.

عيسي كلانتري روز دوشنبه در همايش چشم انداز ستاد احياي درياچه اروميه كه با حضور جمعي از مسوولان اجرايي، اعضاي تشكل هاي زيست محيطي و جمعي از اساتيد دانشگاهي در تالار وحدت مهاباد برگزار شد افزود: دولت تدبير و اميد با شناسايي و بررسي ابعاد گسترده خشك شدن درياچه اروميه آن را به عنوان بحران ويراني تمدن در اين منطقه دانسته و خود را متعهد و مكلف به احياي آن مي داند.

وي اضافه كرد: برنامه ريزي براي احياي درياچه اروميه جزو اولين مصوبه هاي دولت تدبير و اميد بود و دولت يازدهم تمامي مسوولان دستگاههاي اجرايي را موظف به همكاري با ستاد احياي درياچه اروميه كرده است.

وي گفت: دولت با توجه به شرايط سخت تحريم ها و كاهش ميزان صادرات نفت و كاهش قيمت آن در بازارهاي جهاني براي احياي درياچه اروميه برنامه ريزي كرد و اعتبارات خاصي را براي اين منظور تخصيص داد.

دبير ستاد احياي درياچه اروميه گفت: به عنوان يك شهروند آذري زبان از اين تلاش دولت قدرداني مي كنم و از اقشار مختلف مردم اين منطقه مي خواهم همه با هم براي احياي دوباره اين درياچه و نجات محيط زيست و زندگي در اين منطقه تلاش كنيم.

وي با انتقاد از عدم دخالت دولت هاي قبلي در مورد احياي درياچه اروميه نيز گفت: اگر كار احياي اين درياچه از سالهاي قبل شروع مي شد در حال حاضر نيازمند هزينه ها و بودجه هاي كلان نبود.

كلانتري افزود: طبق برنامه ريزي هاي ستاد احياي درياچه اروميه در 12 سال آينده 95 درصد آن احياء مي شود كه براي احياي آن بيش از 200 هزار ميليارد ريال اعتبار نياز است.

وي همچنين از تلاش ها و همكاري اقشار مختلف مردم منطقه و اساتيد دانشگاهي براي همراهي و همگامي با دولت تدبير و اميد در كمك به احياي درياچه اروميه قدرداني كرد.

در اين همايش استاندار آذربايجان غربي، معاونان سياسي و عمراني، فرماندار ويژه و امام جمعه مهاباد، كارشناسان و صاحبنظران و تشكل هاي اجتماعي و زيست محيطي نيز حضور داشتند.

درياچه اروميه در شمال غربي ايران و بين دو استان آذربايجان شرقي و آذربايجان غربي قرار گرفته و بزرگ ترين درياچه داخلي ايران و دومين درياچه آب شور دنياست.

آب اين درياچه بسيار شور بوده و عمدتا از رودخانه هاي زرينه رود، سيمينه رود، تلخه رود، گادر، باراندوز، شهرچاي، نازلو و زولا تغذيه مي شود.

اين درياچه در خطر خشك شدن كامل قرار دارد و در طي 13 سال گذشته شش متر كاهش سطح داشته و تا تير ماه سال 1392 بيش از 75 درصد از آب آن خشك شده بود.

بر اساس نظر كارشناسان، در صورت خشك شدن اين درياچه هواي معتدل منطقه تبديل به هواي گرمسيري با بادهاي نمكي شده و زيست محيط منطقه را تغيير مي دهد.

شهرستان مهاباد با 215 هزار نفر جمعيت در جنوب آذربايجان غربي واقع شده است.

3020/6185/6008

سرخط اخبار استان‌ها