۲۵ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۹:۴۴
کد خبر: 81543849
T T
۰ نفر
محیط زیست برنامه خاصی برای ببر سیبری ندارد

ایلام - ایرنا - معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست كشور گفت: دولت یازدهم هیچ برنامه مشخصی برای ببر سیبری ندارد و برنامه های مربوط به این حیوان متعلق به دولت گذشته است.

به گزارش ایرنا، خانم دكتر معصومه ابتكار روز دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران استان ایلام در خصوص این پروژه دولت گذشته و ورود ببر سیبری با هدف احیای ببر مازندران كه منجر به ورود دو قلاده ببر و مرگ یك قلاده و قرنطینه چهار ساله ببر دیگر شد، اظهار كرد: تنها برنامه فعلی سازمان پیگیری مراحل مداوای این حیوان است.

وی در عین حال تاكید كرد: برنامه های سازمان محیط زیست كشور بر تكثیر و رها سازی گونه های بومی در معرض خطر یا گونه های خاص و منحصر به فردی چون پلنگ، یوز و گوزن زرد متمركز است.

معاون رییس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص استفاده از سوخت استاندارد گفت: امسال با تغییر در استانداردهای خودروسازی، همه این واحدهای تولیدی ملزم به رعایت استاندارهای یورو چهار و قوانین زیست محیطی شده اند و این روال با شدت و نظارت بیشتری در سال آتی دنبال می شود.

ابتكار در خصوص اقدام های دولت برای كاهش آلودگی هوا اظهار كرد: دولت یازدهم گام های خوبی برای مبارزه با آلودگی هوا و گرد غبار برداشته و مدیریت پسماند شامل دفع، تفكیك اصولی، تولید كمپوست، بازیافت این پسماند ها را بر عهده شوراهای اسلامی شهر و روستا و شهرداری ها قرار داده تا آنها ملزم به مدیریت پسماندها برای كاهش آلودگی زیست محیطی شوند.

وی در خصوص جرایم متخلفان زیست محیطی و شكارچیان غیر مجاز نیز گفت: قوانین مربوط به جرایم زیست محیطی نیازمند به بازنگری با هدف پیشگیری است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در واكنش به سوال خبرنگار واحد مركزی خبر ایلام كه از او علت تبعیض میان خوزستان و ایلام در زمان آلودگی هوا و ورود ریزگردها را پرسید، گفت: این برداشت شما است و به نظرم دنبال سیاسی كردن این موضوع هستید.

وی افزود: پرسیدن این سوال به غیر از اهداف سیاسی، هیچ دلیل دیگری ندارد و بخاطر اینكه واقعیت هم ندارد پاسخی به آن نمی دهم ولی همه شاهد هستند در تخصیص بودجه برای مقابله با ریزگردها همه استان های درگیر به نسبت درگیری لحاظ شده اند.

ابتكار یادآور شد: دولت به همه استان ها نگاه یكپارچه دارد و هیچ تبیعضی میان استان ها قایل نیست.

استاندار ایلام هم در واكنش به مطرح شدن این سوال خطاب به خبرنگار این رسانه گفت: پرسیدن این سوال و پیگیری آن دلیل منطقی ندارد چون چنین چیزی صحت ندارد.

مدیركل حفاظت محیط زیست ایلام نیز در پایان این نشست درباره وضعیت محیط زیست استان از جمله گونه منحصر به فرد افعی دم عنكبوتی و حفاظت از این گونه گزارشی ارایه داد.

/6034/7172

سرخط اخبار استان‌ها