ساخت اولين دستگاه استخوان ياب و جسدياب كشور در دانشگاه سمنان

سمنان - ايرنا - دستگاه استخوان ياب و جسدياب كه نمونه خارجي ندارد، با همكاري و حمايت كميته جستجوي مفقودان و پارك علم و فناوري دانشگاه سمنان، توسط شركت آريا فنون كومش طراحي و ساخته شد.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومي دانشگاه سمنان، مجري طرح گفت: اين دستگاه با هدف بالا رفتن بازدهي تفحص در مناطق جنگي طراحي و ساخته شده و نمونه مشابه داخلي و خارجي ندارد و براي اولين بار است كه دستگاهي با اين قابليت ها عرضه مي‌شود.

محمد پازوكي طرودي افزود: اين دستگاه قابليت شناسايي استخوان هاي شهداي شيميايي شده در زمان جنگ، استخوان هاي شهداي غواص در آب ها و باتلاق ها، استخوان‌هاي مفقود شده شهدا در خاك، استخوان دوره هاي مختلف تاريخي در بخش باستان شناسي و استخوان هاي عادي دفن شده در خاك(قبرستان عمومي) را به تفكيك دارد.

وي تصريح كرد: دستگاه استخوان ياب و جسدياب مجهز به رادار براي تعيين محل دقيق استخوان و جسد است و تمامي جهات را جستجو مي كند تا محيطي سه بعدي را مورد كاوش قرار دهد.

وي اضافه كرد: اين دستگاه به دليل وزن كم و طراحي آرگونوميك از قابليت حمل آسان برخوردار است.

پازوكي طرودي با بيان اين كه ميزان عمق و شعاع جستجوي اين دستگاه محدوديت ندارد و حداقل وزن قابل تشخيص توسط اين دستگاه يك گرم و حداكثر آن نامحدود است، گفت: وزن، شعاع و عمق نيز توسط اين دستگاه قابل تنظيم است.

به گفته پازوكي، اين دستگاه قابليت كار در زمين هاي مختلف و تنظيم براي از بين بردن آلودگي هاي محيط از ذرات ريز استخوان را داراست، و مي تواند موقعيت محل جستجو را ذخيره و مختصات جغرافيايي آن را ثبت كند .

مجري اين طرح تصريح كرد: در صورت وجود دستگاه هاي الكترونيكي مانند تلفن همراه، راديو و غيره و همچنين دكل هاي فشار قوي اطراف دستگاه استخوان ياب و جسدياب، هيچ گونه اختلالي در عملكرد دستگاه ايجاد نمي‌شود.

پازوكي تاكيد كرد: اولين آزمايش ميداني اين دستگاه در آذر امسال در منطقه طلاييه انجام شد و بقاياي پيكر مطهر يكي از شهداي هشت سال دفاع مقدس در اين آزمايش پيدا شد.

طراح و مجري دستگاه استخوان ياب و جسدياب خاطرنشان كرد: اين دستگاه در تفحص پيكر مطهر شهداء، فعاليتهاي جمعيت هلال احمر و صليب سرخ، اداره آگاهي، ميراث فرهنگي و ساير سازمان هاي نظامي، انتظامي و امنيتي كاربرد داردك/1

6103

سرخط اخبار استان‌ها