بازار خريد شب عيد در رودان رو به راه، داغ و پر رونق است

رودان- ايرنا- نفس هاي شب هاي سرد و بلند زمستاني با تمام سوز و سرمايش به شمارش افتاده، نواي خوش چلچله ها بر شاخسار پرشكوفه درختان، آمدن فصل زيباي بهار را نويد مي دهد، صداي پاي بهار در كوچه پس كوچه هاي شهر به گوش مي رسد، همه چيز به سرعت در حال نو شدن است به هر سو كه مي نگري همه را در تلاش و تكاپويي وصف ناپذير مي بيني.

به گزارش دوشنبه ايرنا چند روزي است كه تمام شهر رنگ و بويي نوروزي به خود گرفته، بازار خريد شب عيد بسيار داغ و پر رونق است و جاي جاي شهر، كوچه، خيابان و پاساژها مملو از حضور پرشور و با نشاط مردماني است كه براي خريد سال نو؛ روانه بازار شده اند.

اين روزها بازار عرضه و تقاضا به شدت داغ و پر رونق است؛ شور، نشاط و اشتياق مردم براي خريد و تامين اقلام مورد نياز از سرماي جانسوز آخرين شب هاي زمستان به شدت كاسته و آنان بي تفاوت به سرماي هوا با دستاني پر و لبخندهايي بر لب خوشحال و شادمان از اين بازار به آن بازار و از اين پاساژ به آن پاساژ مي روند.

اين روزها تمامي بازارها و پاساژهاي شهر از رونق خاصي برخوردار است اما اين رونق و فراواني در بازار مواد غذايي، ميوه، شيريني، آجيل، پوشاك، كيف و كفش؛ محسوس تر، ملموس تر و بيشتر از ساير بازارهاست.

جيب ها، كيف پول ها و كارت هاي اعتباري به سرعت برق و باد تحليل مي روند؛ اما لحظات خريد شب عيد و سال نو و تلاش براي رقم زدن دقايق ناب و بي تكرار در كنار يكديگر؛ آنقدر دلچسب، شيرين و به يادماندني است كه كسي به هزينه هاي مادي توجهي نمي كند و به آن اهميت نمي دهد.

به هر سو كه مي نگري مردماني مهربان و صميمي را مي بيني كه به همراه خانواده راهي بازار شده اند تا با انجام خريدهاي شب عيد در حد وسع، بضاعت و توان مالي خود؛ شاد و دلخوش به استقبال فصل زيبا و دل انگيز بهار؛ بروند.

مردم شهرستان رودان در آستانه عيد طبيعت، آخرين روزهاي فصل زيباي زمستان و چند روز مانده به عيد با انجام خريدهاي نوروزي؛ خود را براي آيين سنتي و ديرينه شب عيد و پذيرايي از فصل بهار آماده مي كنند.

مردمان مهربان، صميمي، ساده، بي آلايش و ميهمان نواز شهرستان رودان اين روزها با انجام كارهاي ويژه استقبال از سال نو نظير خانه تكاني؛ بويژه خانه تكاني دل؛ با به دست فراموشي سپردن كدورت ها و دلخوري ها؛ با قلبي صاف و همچون آينه؛ خود را براي استقبال از سال نو مهيا مي كنند.

در لحظاتي كه نفس هاي فصل زيبا و سپيد پوش زمستان به شمارش افتاده و افزايش محسوس دماي هوا، نويد آمدن فصل بهار را مي دهد؛ همگان از مردم تا مسوولان گرفته؛ همه و همه سخت در تلاش هستند تا با گرماي وجود خود از سرماي آخرين شب هاي سال بكاهند و گل لبخند و رضايت را بر لبان همنوعان خود بنشانند.

يكي از دستگاه هايي كه اين روزها با همت شبانه روزي سخت در تلاش است تا مردم شب عيد، سال نو و تعطيلات نوروزي را با فراغ بال و آسودگي آغاز و سپري كنند؛ اداره صنعت، معدن و تجارت است.

بازرسان اداره صنعت، معدن و تجارت با همكاري اتاق اصناف سخت در تلاش هستند تا نبض بازار شب عيد؛ همچون گذشته تحت كنترل و نظارت باشد.

آنان در اين روزها سخت در تلاش و تكاپو هستند تا سرماي شب هاي پاياني سال را با نظارت بر بازار عرضه مواد غذايي، پوشاك، كيف، كفش، ميوه، آجيل و شيريني؛ گرمايي خاص ببخشند.

رييس اداره صنعت، معدن و تجارت رودان دوشنبه در گفت و گوي اختصاصي با ايرنا' با بيان اينكه نبض بازار شب عيد كاملا تحت كنترل است؛ از حاكميت جوي آرام بر بازار عرضه و تقاضا در اين شهرستان خبر داد.

هدايت الله صالحي اظهار داشت: طرح تشديد كنترل و نظارت بر بازار و واحدهاي صنفي از 15 اسفند 93 در شهرستان آغاز شده و تا پانزدهم فروردين 94 ادامه دارد.

وي اضافه كرد: با هدف تنظيم بازار، جلوگيري از كمبودهاي ساختگي و افزايش غير منطقي قيمت ها با رويكرد اعمال قيمت هاي منطقي در چارچوب دستورالعمل سازمان حمايت از توليد كنندگان و مصرف كنندگان؛ طرح نظارت و كنترل بازار بطور جد در دستور كار صنعت، معدن و تجارت قرار دارد.

صالحي با اشاره به اينكه بازرسي از واحدهاي صنفي و بازار از سوي واحد بازرسي اين اداره با همكاري اتاق اصناف بطور روزانه و در دو نوبت صبح و بعد از ظهر با قوت و جديت در حال انجام و پيگيري است؛ از انجام بازرسي هاي مشترك اداره صنعت، معدن و تجارت، تعزيرات حكومتي، اتاق اصناف، اماكن، شبكه بهداشت و درمان، اداره دامپزشكي با حضور نماينده فرمانداري از واحد هاي صنفي و بازار خبر داد.

وي با بيان اينكه بازرسان اين اداره روزهاي شلوغ و پركاري را سپري مي كنند؛ اظهار داشت: بازرسان صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف از پانزدهم تا بيست و چهارم اسفندماه 235 واحد صنفي را مورد بازرسي قرار داده و در اين راستا 35 فقره پرونده تخلف به ارزش ريالي 43 ميليون و 885 هزار و 460 ريال تشكيل و به اداره تعزيرات حكومتي شهرستان ارجاع شده است.

صالحي گرانفروشي، كم فروشي، درج نكردن قيمت و عدم ارائه فاكتور را از دلايل تشكيل اين تعداد پرونده تخلف واحدهاي صنفي در طرح تشديد كنترل و نظارت بر بازار در رودان عنوان و بيان كرد: بخش عمده پرونده هاي تشكيل شده مربوط به واحدهاي صنفي عرضه كننده مواد غذايي، خوار و بار فروشي، لبنيات و نانوايي ها در اين شهرستان مي باشد.

اين مسوول با هشدار جدي به واحدهاي صنفي از برخورد قاطعانه با فروشندگان متخلف خبر داد و خاطر نشان كرد: طرح تشديد كنترل و نظارت بر بازار روزانه انجام مي شود و در صورت مشاهده هر گونه تخلف بصورت سيار با واحدهاي صنفي متخلف برخورد قاطع و قانوني خواهد شد.

صالحي بيان كرد: بمنظور كنترل و نظارت بر بازار و جلوگيري از هر گونه تخلف احتمالي؛ واحدهاي صنفي ملزم به نصب برچسب قيمت و صدور فاكتور به مشتريان هستند.

وي اضافه كرد: بازرسان ضمن بررسي فاكتورها و اسناد خريد و فروش كالا؛ ارائه كالا با نرخ هاي مصوب را رصد و با متخلفان برخورد خواهند كرد.

صالحي همچنين از استقرار ستاد بازرسي و نظارت بر بازار خبر داد و بيان كرد: با توجه به برنامه ريزي هاي انجام شده و هماهنگي صورت گرفته؛ ستاد بازرسي و نظارت بر بازار فعاليت رسمي خود را از 26 اسفندماه در رودان آغاز خواهد كرد.

اين مسوول از شهروندان خواست، بمنظور مشاركت در امر بازرسي و نظارت در طول مدت زمان اجراي اين طرح، در صورت مشاهده هرگونه تخلف صنفي، نظير عدم درج قيمت، كم فروشي و گران فروشي موارد را از طريق تلفن 124 واحد رسيدگي به شكايات مردمي اعلام كنند تا برابر قوانين و مقررات نظام صنفي با متخلفان برخورد شود.

صالحي با اشاره به برپايي نمايشگاه بهاره عرضه مستقيم كالا در رودان؛ خاطر نشان كرد: در اين نمايشگاه اقلام اساسي و مورد نياز مردم در تعداد 130 غرفه در رسته هاي مواد غذايي، خوراكي، پروتئيني، آجيل، تنقلات، شيرينيجات، ترشيجات، پوشاك، كيف و كفش، لوازم خانگي و كالاي خواب 10 تا 15 درصد زير قيمت بازار؛ از سوم تا دوازدهم اسفندماه 93 به شهروندان عرضه شد.

وي از عرضه 20 تن مرغ منجمد توليد داخل در اين نمايشگاه خبر داد و اظهار داشت: در اين نمايشگاه هر كيلو گرم مرغ منجمد توليد داخل با قيمت 61 هزار ريال به مصرف كنندگان عرضه شد.

صالحي در پايان خاطر نشان كرد: هم اكنون بيش از دو هزار واحد صنفي تحت نظارت اتاق اصناف و اداره صنعت، معدن و تجارت در شهرستان رودان مشغول فعاليت مي باشند.

آري بهاري ديگر در راه است، اين رستاخيز طبيعت با همه شور و شوق خود شايد رنگي از حسرت و نداري را بر دل و سيماي برخي ها بنشاند.

اين روزها عده اي روزهايي سراسر دلهره و اضطراب را سپري مي كنند، چشمانشان به انتظار طلوع دل مهربان تو به چارچوب آهنيني كه سخت و عميق در سينه خاك فرو رفته، خيره مانده است؛ مباد كه در هياهو و هيجان وصف ناپذير فرارسيدن بهار دل انگيز؛ از ياري دادن و گرفتن دستان پر مهر همنوعان نيازمند؛ غافل شوي. ك/4

7196/6048

سرخط اخبار استان‌ها