اردوهاي جهادي نقش مهمي در دوري جوانان از اعتياد دارد

قم - ايرنا - فرماندار قم گفت: اردوهاي جهادي و حضور دانش آموزان دراين اردوها و آشنا شدن با مشكلات مناطق محروم كشور تاثير بسزايي در دور شدن آنان از اعتياد و مواد مخدر دارد.

به گزارش ايرنا به نقل از روابط عمومي فرمانداري قم، رضا سيار در هشتمين جلسه شوراي آموزش و پرورش شهرستان قم افزود: علاوه بر اين، اردوهاي جهادي در ساختن شخصيت قوي و محكم جوانان و نوجوانان بسيار موثر خواهد بود كه بايد بر روي اين موضوع بيش از پيش بسيج دانش‌آموزي و دانشجويي بايد كار كند.

وي درادامه خاطرنشان كرد: يكي از كارهايي كه بسيج بايد بيش از پيش بر روي آن كار كند سرفصل كارهاي فرهنگي است كه متاسفانه مورد غفلت واقع شده و كمتر به آن پرداخته مي‌شود، بسيج با ورود دانش‌آموزان به عرصه‌هاي فرهنگي و آشنايي آنها با هجمه‌هاي فرهنگي مي‌تواند در دوري نسل جوان از آسيب‌هاي اجتماعي موثر واقع شود.

سيار با بيان اينكه بايد برخورد علمي با پيشگيري اعتياد در جامعه صورت گيرد گفت: متاسفانه تاكنون بيشتر كارهاي صورت گرفته سطحي بوده است، اين نقشه دشمن بوده و از يك عقبه فرهنگي برخوردار است، اين موضوع تا جايي رسيده كه بايد براي حل اين مشكل قرارگاه فرهنگي تشكيل شود.

وي درادامه با اشاره به اينكه آموزش و پرورش نبايد هميشه منتظر كمك شوراي مبارزه با مواد مخدر استان باشد گفت: اين موضوع يكي از وظايف ذاتي آموزش و پرورش محسوب شده و بايد روي اين اصل يعني آموزش و آگاهي دادن به دانش‌آموزان در زمينه آسيب‌هاي اجتماعي از جمله اعتياد كار جدي صورت گيرد.

سيار با بيان اينكه وضعيت موجود جامعه در زمينه اعتياد ناشي از فقر و بيكاري در جامعه است، اظهار كرد: اعتياد موجب به وجود آمدن مشكلات زيادي در جامعه از جمله طلاق، سرقت،‌ افزايش بزه و از همه مهم‌تر به وجود آمدن يك شهروند بدون خاصيت براي جامعه شده است.

وي آغاز اين معضل اجتماعي را از مصرف دخانيات و قليان عنوان و اعلام كرد: فرد معتاد بعد از اعتياد به مصرف مواد مخدر به عنوان يك انگل در جامعه مطرح شده و در نهايت شخص معتاد با اين وضعيت به فروپاشي شخصيتي مي‌رسد كه همين موضوع مي‌تواند سرمنشا خيلي از مشكلات شود.

فرماندار قم خاطرنشان كرد: آموزش و پرورش براي پرورش آينده‌سازان كشور نبايد دغدغه ارتباط و بودجه داشته باشد و آموزش و آگاهي دادن به دانش‌آموزان در زمينه اعتياد بايد آنقدر مهم باشد كه مانند مشكلاتي كه در دروس ديگر وجود دارد اين مشكل نيز حل شود.

سيار تصريح كرد: آموزش و پرورش با خانواده و جامعه عجين بوده و قادر به ايجاد تغييرات اساسي در يك جامعه است چرا كه خانواده‌ها براي مدارس اهميت خاصي قائل بوده و هزينه‌هاي زيادي صرف مي‌كنند تا آينده فرزندانشان تامين باشد.

وي با اشاره به انواع مواد مخدري كه در سال‌هاي اخير در جامعه رواج يافته است، گفت: اين موضوع سبب غافلگيري و سخت شدن كار متصديان حوزه مبارزه با مواد مخدر شده است كه البته با توجه به همين موضوع در آخرين جلسه‌اي كه با استاندار در اين زمينه داشتيم پيشنهاد شد كه براي حل معضل اعتياد در جامعه اتاق فكر تشكيل شود.

وي اظهار كرد: در ديدار با وزير كشور و رييس ستاد مبارزه با مواد مخدر قولِ ارائه يك بودجه يكساله براي پيشگيري از اعتياد گرفته شد و در همين راستا مسئولان آموزش و پرورش براي پيشگيري اعتياد و آموزش آن به دانش‌آموزان طرحي را تهيه كرده و در اختيار مسئولان استاني قرار دهند تا در مدارس آموزش‌ها به صورت علمي صورت گيرد.ك/1

/8138/ 6133/

سرخط اخبار استان‌ها