مقام نظامی كردستان عراق: داعش در سه حمله از گاز كلر استفاده كرده است

تهران - ایرنا - یك مقام نظامی كردستان عراق روز دوشنبه اعلام كرد كه مدركی دال بر اینكه داعش در جریان 3 حمله در شمال این كشور از گاز كلر به عنوان سلاح شیمیایی علیه نیروهای پیشمرگ استفاده كرده موجود است.

به گزارش خبرگزاری های خارجی از اربیل، ژنرال عزیز ویسی با یادآوری اینكه نیروهایش در معرض این ماده شیمیایی قرار گرفته اند، گفت: تروریست های داعش از گاز كلر در جریان حمله دسامبر (آذر ماه) در منطقه سنجار و دو حمله ماه ژانویه (دی ماه) در غرب موصل استفاده كرده اند.

مقام های عراقی و كردها در حال جنگ در سوریه نیز پیشتر از استفاده داعش از سلاح شیمیایی علیه خود سخن گفته اند.

در همین حال، داعش كه مناطق مختلفی از عراق و سوریه را در خلافت خودخوانده اش در اختیار دارد، هنوز در مورد این مساله واكنشی نشان نداده است.

كلر كه یك ماده شیمیایی صنعتی است، نخستین بار در جریان جنگ جهانی اول به عنوان سلاح شیمیایی معرفی شد. در آن زمان استفاده از این گاز تاثیرات فاجعه باری برجای گذاشت، زیرا ماسك های ضد گاز در سطح وسیعی در دسترس نبود.

هرچند كلر از مصارف صنعتی و عمومی بسیاری برخوردار است، به عنوان سلاح قربانیان خود را با خفه كردن از پای در می آورد. اكثر كشورها استفاده از این گاز را در جریان جنگ به موجب پروتكل 1925 ژنو ممنوع اعلام كرده اند.

در همین حال، اتهامات مشابهی مطرح است مبنی بر اینكه گروه داعش پیشتر نیز از این گاز استفاده كرده است.

گروه تروریستی داعش از تابستان گذشته بخش هایی از شمال عراق را در اختیار گرفته و مرتكب جنایات زیادی شده است.

خاورم**9109**1010